in

iOS 16 Güncellemesi Hangi iPhone Modellerine Gelecek?

ios 16

iOS 16 Güncellemesi Hangi iPhone Modellerine Gelecek?

Apple, iOS 16’yı sonbaharda piyasaya süreceğini açıklamıştı. Bununla birlikte, bu yeni sürümü hangi iPhone modellerinin alacağını da açıkladı. Birçok iPhone modeli, güncellemeyi alacak ancak bazı modeller bu güncellemeden faydalanamayacak. Söz konusu modellerin hangileri olduğuna ve konuyla ilgili detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

iOS 16 Güncellemesi Hangi iPhone Modellerine Gelecek?

Apple’ın tanıttığı iOS 16 sürümü, sonbahar itibariyle bu modellerde yerini alacak:

 • iPhone 8, iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max
 • iPhone SE

Bununla birlikte, iPhone 7, iPhone 7 Plus ve ikinci nesil iPhone SE kullanıcıları; iOS 16 sürümünü kullanamayacak. Bu durum, bu telefonların artık çalışmayacağı anlamına gelmez. Ancak yeni güncellemeleri alamayan telefonlar zamanla daha işlevsiz hâle gelmektedir.

iOS 16 özellikleri nelerdir?

Apple’ın muhtemelen eylül-ekim gibi piyasaya süreceği iOS 16’nın hangi özelliklere sahip olacağı şimdiden belli oldu. Ayrıca bu özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Güvenlik: Yeni sürüm, Apple kullanıcılarının güvenliğini artıracak. Kullanıcılar, Güvenlik Kontrolü özelliği sayesinde tehlikede hissettikleri an acil durum özelliğinden yararlanması mümkün. Hızlı bir şekilde tüm cihazlarınızda iCloud’dan çıkış yapabilir ve başkalarına verdiğiniz erişim iznini hemen kaldırabilirsiniz.
 • Kilit ekranı: Telefonunuzun ekranını özelleştirme konusunda daha fazla seçeneğiniz olacak. Kilit ekranda yer alan duvar kağıdınızı, saat ve takvimin önünde duracak şekilde tasarlayabilir, yazı tip ve stilini değiştirebilir, renkleri kullanarak tarih ve saat görünümlerini istediğiniz biçimde ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, kilit ekrana widget’lar eklenebilecek. Ayrıca yeni güncellemeyle birlikte widget’lar, tıpkı Apple Watch’ta olduğu gibi daha etkin bir şekilde çalışacak. Bu sayede hava durumu, pil seviyesi ve takvim etkinlikleri hakkında önemli bilgilere tek seferde erişebilirsiniz.
 • iCloud: iOS 16 sürümüyle kullanıcılar, altı aile üyesine kadar bir iCloud kütüphânesi oluşturup paylaşabilmesi mümkün. Böylece bütün üyeler, kitaplığa fotoğraf ekleme, kaldırma ya da özelleştirme gibi çeşitli izinlere erişim sağlar.
 • Mesajlar: Yeni sürümle gelecek olan en önemli özelliklerden biri de mesajları düzenleme seçeneğidir. Birine yanlışlıkla gönderdiğiniz veya gönderdikten sonra pişman olduğunuz mesajlar oluyordur. İşte böyle anlarda gönderdiğiniz mesajı geri alıp düzenleyebilirsiniz. Bununla birlikte, SharePlay özelliği mesajlara da uygulanması mümkün hale geldi. Bu sayede filmleri, şarkıları ve videoları senkronize edebilirsiniz ve mesajlaştığınız kişiyle oynatma yönetimini paylaşabilirsiniz.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mobil duzenleme uygulamalari

En İyi Mobil Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları!

monster-galaxy-bybit-launchpad-listeleniyor-GGM-token

Yatırma Çılgınlığı: Yaz Ayına Özel 3000$’a Varan Trade Ödülü