in

Uçtan Uca Şifreleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Mesajlaşma uygulamaların birçoğu uçtan uca şifreleme özelliğini gözümüze gözümüze sokuyor. Bu uygulamalarda kullanıcı mahremiyeti büyük önem arz ediyor. Dolayısı ile pek çok güvenlik hizmeti sunuyor bu uygulamalar. Bunların başında gelen ve pek çok uygulama tarafından sunulan uçtan uca şifreleme nedir? Uçtan uca şifrelemenin avantajları nelerdir? sorularına yanıtlar vereceğiz.

Uçtan uca şifreleme nedir?

Uçtan uca şifreleme mesajların sadece gönderen ve alan tarafın okuması için geliştirilmiş bir güvenlik yöntemidir. Pek çok mesajlaşma uygulamasının vadettiği bu yöntem ise şu şekilde çalışır : Arkadaşınız ile mesajlaştığınızı varsayalım. Arkadaşınızın uygulaması yalnızca kendisinin anlayacağı bir şifreleme metodunu sizin uygulamanıza gönderir. Sizin uygulamanız ise göndereceğiniz mesajı bu yönteme uygun olarak şifreli hale getirir. Mesaj arkadaşınıza ulaştığı takdirde arkadaşınızın uygulaması başta gönderilen şifreleme yöntemi ile bu mesajı okunabilir hale getirir. Dolayısı ile siz mesajı okuyabilirsiniz. Ancak sizin dışınızdaki hiç kimse bu mesajları göremez, görse dahi bu mesajları okuyamaz.

Ancak bu mesajların görünmediğini veya takip edilemediğini düşünüyorsanız yanlıyorsunuz. Kullandığınız uygulamaya bağlı olmakla beraber pek çok uygulama bu mesajları sunuculara kadar şifreler. Yani bir sunucuya ulaşana kadar şifreli olan bu mesaj sunucuda çözülür ve alıcıya iletilir. Dolayısı ile gizlilik ve güvenlik kullandığınız uygulamanın açıklarına ve politikalarına göre değişmektedir.

Uçtan uca şifrelemenin avantajları nelerdir?

Pek çok avantajının belki de en önemlisi mesajların tek taraflı olarak okunamayacak olmasıdır. Oluşturulan özel kod yalnızca iki uygulamaya özel olduğundan dışardan müdahale ile mesajların şifreleri çözülemez. Dolayısı ile attığınız mesajları kimse okuyamaz. Bunun yanı sıra kimse erişemediği için mesajlarınız üzerinde değişikli ve yedekleme de yapamaz. Herhangi birisi mesajlarınızın yedeklerine ulaşsa dahi şifrelemeler tüm metinleri kapsadığı için çözümleme yapılırken yapılan en ufak hata tüm metnin bozulmasına neden olacaktır.

Bir diğer avantaj ise sunucuların mesajlarınızı anlamlandıramıyor olmasıdır. Gizliliğe önem veren mesajlaşma uygulamaları iki kişi arasında oluşturulan şifrelemeleri de saklamadığı için mesajlarınız veri topluluğu halinde sınıflandırılamaz. Çünkü mesajlar şifreli ve karmaşık haldedir. Tabii bu avantaj tüm uygulamalar için geçerli değil. Bazı uygulamalar şifrelemeleri kaydeder. Yani tüm mesajlarınıza gerek duyulduğu taktirde ulaşabilirler. Özellikle istihbarat kuruluşları talepte bulunduğu taktirde bu mesajları onlarla paylaşırlar. Dolayısıyla uçtan uca şifreleme tüm uygulamalarda tam anlamı ile gizlilik sağlamaz.

Pek çok mesajlaşma uygulamasının sunduğu uçtan uca şifrelemenin avantajları bunlar. Kullanıcı mahremiyetini ve güvenliğini esas alan bu özelliğe sahip uygulamaları kullanmanız yararınıza olacaktır. Ancak uçtan uca şifreleme özelliği var diye bir uygulamaya tam anlamı ile güvenmek pek doğru olmaz. Anlayacağınız mesajlarınızı şifreliyor oluşu bir mesajlaşama uygulamasına güvenmek için yeterli bir sebep değil. Tüm uygulamaların veri politikalarını okuyup açık kaynak kodlu uygulamaları tercih ederseniz veri güvenliğinizi maksimum seviyeye çıkarmış olursunuz.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

siber güvenlik - siber güvenlik efsaneleri - siber güvenlik nedir - siber güvenlik hakkında

Siber Güvenlik Efsaneleri: İnanmaktan Vazgeçmeniz Gereken 8 Efsane!

F1'den F12'ye Kadar Olan Fonksiyon Tuşları Ne İşe Yarar

F1’den F12’ye Kadar Olan Fonksiyon Tuşları Ne İşe Yarar?