in

Hackerlar iPhone ve Mac’lerde Güvenlik Açığından Faydalandı! Güncellemeleri Yükleyin!

apple

Hackerlar iPhone ve Mac’lerde Güvenlik Açığından Faydalandı!

Bilgisayar korsanları, bu defa iPad, iPhone ve Mac’leri etkileyen Sıfır Gün Açığını kullandı. Apple, tespit edilen iki güvenlik açığı için yeni güncellemeler yayınladı. Konuyla ilgili detaylara içeriğimizde ulaşabilirsiniz.

Hackerlar, iPhone ve Mac’lerde Güvenlik Açığından Faydalandı!

Apple, kötü amaçlı kişilerin, tespit edilen iki güvenlik açığını kullandıklarını açıkladı. Ayrıca kullanıcıları, güvenlik açıklarını kapatan yeni güncellemeleri hemen yüklemeleri konusunda uyardı.

Bu güvenlik açıkları şunlardır:

CVE-2022-32894 olarak isimlendirilen ilk güvenlik açığı, iOS ve macOS işletim sisteminin çekirdeğinde bulunan güvenlik açığıdır. Çekirdek, işletim sisteminin temel bileşenidir ve yüksek ayrıcalıklara sahiptir. Kötü amaçlı kişiler, bu ayrıcalıkları kullanarak; cihazlarda program çalıştırıp kontrolü tamamen ele geçirebilirler.

Güvenlik açığından etkilenen cihazlar: iPhone 6s ve üstü, iPad Pro’nun tüm modelleri, iPad Air 2 ve üstü, iPad 5. nesil ve üstü, iPad mini 4 ve üstü ve iPod touch (7. nesil)

CVE-2022-32893 olarak isimlendirilen ikinci güvenlik açığı, Safari ve bütün iOS tarayıcılarında kullanılan bir tarayıcı motoru olan WebKit’i etkiliyor. Ayrıca bu güvenlik açığı, kötü amaçlı web içeriklerinin oluşturulması ve rastgele kod üretilmesine neden olur. Bununla birlikte Apple, bu güvenlik açığının kullanıldığını tespit ettiklerini açıkladı.

Bu güvenlik açığından etkilenen cihazlar: iPhone 6s ve üstü, iPad Pro’nun bütün modelleri. iPad Air 2 ve üstü, iPad 5. nesil ve üstü, iPad mini 4 ve üstü ve iPod touch (7. nesil)

Anonim araştırmacılar bildirdi

Sıfır gün açıkları, şirketlerin geliştirdikleri yazılımlarda gözden kaçırdıkları güvenlik açıklarını ifade eder. Bu güvenlik açıkları daha sonra başkaları tarafından fark edilmektedir. Bunu fark eden kötü niyetli kişiler, güvenlik açığını kullanırlar. Ancak kötü niyetli olmayan kişiler bu açığı fark ettiğinde, ilgili şirkete bildiriyor. Bununla birlikte, Apple’daki bu son güvenlik açığını da anonim araştırmacılar bildirdi. Öte yandan Apple, iOS 15.6.1 ve iPadOS 15.6.1 ve macOS Monterey 12.5.1’de yer alan güvenlik açıklarını yamalayan güncellemeler yayınladı.

Güncellemeleri hemen yükleyin

Söz konusu güvenlik açıklarını kapatan güncellemeleri zaman kaybetmeden yükleyin. Bununla birlikte, güncellemeyi iPhone’unuzda Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme adımlarını izleyerek yükleyebilirsiniz. Ancak otomatik güncelleme özelliğini daha önce aktifleştirdiyseniz, güncelleme yüklenmiştir.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Windows ekran goruntusu

Windows 11’de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

windows 10'u hızlandırma - windows 10 - windows 10 nasıl hızlandırılır - bilgisayarı hızlandırma

Windows Bildirimleri Nasıl Kapatılır?