in

Sıfır Gün Saldırısı Nedir?

Zero Day Exploitation

Sıfır Gün Saldırısı Nedir?

Bu içeriğimizde: Sıfır Gün saldırılarının nasıl gerçekleştiğine ve bu saldırılardan korunma yöntemlerine yer verdik.

Sıfır Gün Saldırısı nedir?

Sıfır Gün, yazılım üreticilerinin gözden kaçırdığı ve sistemi saldırıya açık hâle getiren bir güvenlik açığını ifade eder. Siber saldırganlar, bu güvenlik açığından nasıl faydalanacaklarını bulup bir saldırı gerçekleştirirler. Bu saldırıya da Sıfır Gün Saldırıları denir.

Neden Sıfır Gün deniyor?

Siber saldırganlar, bu saldırıya başladıklarında, sistem zaten büyük bir risk altında olacağı için yazılım geliştiricilerin bu güvenlik açığını düzeltmeleri için sıfır günleri olacaktır. Başka bir ifadeyle, uzmanların, bu saldırıya karşı harekete geçmeleri için kaybedecek zamanları yoktur. Bu nedenle Sıfır Gün Saldırısı olarak ifade edilmektedir.

Sıfır Gün Saldırısı nasıl gerçekleşir?

Geliştiriciler ve üreticiler, geliştirdikleri yazılımları güvenlik açısından bazı testlerden geçirseler bile bazen gözden kaçırdıkları durumlar olur. Ancak gözden kaçırılan bu hatalar, siber saldırganların hedef noktası olur. Açığı bulan saldırganlar, bundan faydalanmak için bir kod yazabilirler. Ancak yazdıkları bu kodun işlevi, keşfedilen güvenlik açığının türüne göre değişebilir. Bazı zamanlarda bu açıktan yararlanarak direkt sisteme sızma girişiminde bulunurlar fakat bazen de birilerini kandırarak yaparlar bunu. Ayrıca bu saldırıyı genelde sosyal mühendislik yoluyla gerçekleştirirler. Yazılımcılar, güvenlik açığını fark edene kadar aradan aylar geçebilir, işte bu zaman zarfında saldırganlar; geliştiriciler açıkları kapatmadan önce sistemdeki verileri ele geçirmek için çalışırlar. Bununla birlikte saldırganlar, farkına vardıkları güvenlik açığıyla ilgili bilgileri, karanlık ağlarda satışa çıkarabilirler.

Sıfır Gün Saldırılarından kendinizi nasıl korursunuz?

Sıfır Gün saldırılarını fark etmek zordur. Ancak bu saldırı riskine karşı birtakım önlemler alabilirsiniz. Öncelikle sisteminizi ve yazılımlarınızı güncel tutmalısınız. Daha önceki yıllarda Microsoft sistemlerine yapılan saldırılar, bu güvenlik açıklarından kaynaklıydı. Bu saldırıların pek çoğu, basit bir güvenlik güncellemesi ile önlenebilirdi. Bu nedenle Windows güncellemelerini ertelemeyin. Ayrıca gerçekten ihtiyaç duymadığınız hiçbir uygulamayı indirmeyin ve indirdiğiniz uygulamaların güvenli olup olmadığından emin olun. Bununla birlikte, bir antivirüs programı veya diğer kötü amaçlı yazılımlardan koruma programlarını kullanmanız, güvenliğinizi güçlendirecektir.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

note

2022 İçin En İyi Not Alma Uygulamaları!

kripto para - kripto para nedir - kripto para madenciliği - kripto para hakkında - kripto para bitcoin

Kripto Para Göstergeleri ve Teknik Analiz!