in

Mobil Uygulama Nasıl Geliştirilir? Planlama Süreci Hakkında Öneriler!

mobile apps in business copy 5
mobile apps in business copy 5

Mobil Uygulama Nasıl Geliştirilir?

Gün geçtikçe mobil cihazlara bağımlılığımız daha da artıyor. Bizleri mobil cihazlara bağlayan şeyler ise tamamen mobil uygulamalar. Sosyal medya uygulamalarından oyun uygulamalarına kadar neredeyse her kategorideki uygulama bizlerin zamanını müthiş bir şekilde yiyor. Peki sürekli birilerinin yaptığı uygulamaları mı kullanacak ya da konuşacağız? Belki siz de mobil uygulama geliştirmek istiyorsunuzdur.. Bu içerik tamamen mobil uygulama geliştirmek isteyen kişilere küçük bir rehber. Teknik kısmı bu yazının ikinci bölümünde oluşturacağız. Bu içerik, tamamen mobil uygulama geliştirme sürecindeki planlamanın nasıl yapılacağına dair bir içerik.

  • Özellikleri düşünün ve listeleyin: Bir mobil uygulama oluşturmadan önce ne tür özellikleri sunacağınızı listeleyin. Bu özellikleri oluştururken ya da düşünürken hedef kitlenin ne işine yarayacağını veya gerçekten ihtiyaçlarına cevap verebileceğini hesaplamalarınıza katmayı unutmayın.
  • Listelediğiniz özellikleri veya düşünceleri kağıda dökün, planlamayı oluşturun: Bu madde aslında oldukça önemli. Çünkü uygulamanızın nasıl görüneceğine bu noktada karar verirsiniz. En ufak bir arayüz hatası ya da zor bir arayüz; kullanıcıyı uygulamadan soğutabilir. Bu yüzden burada oluşturacağınız taslaklar oldukça önemli. Oluşturacağınız taslaklar, geleceğin uygulaması için tamamen temeldir.
  • Piyasayı araştırmayı sakın unutmayın ve ertelemeyin: Evet evet bunu zaten düşünmüşsünüzdür. Fakat ertelediğinizi de düşünüyorum. Çünkü kısmen hepimiz bu noktada aynıyız, erteleriz. Fakat ertelemek doğru bir karar değil. Bu madde sadece mobil uygulama için değil her iş için geçerli aslında. Araştırma yapmanız ve hatta araştırmayı araştırma şirketlerine (işin profesyonellerine) bırakmanız oldukça doğru bir karar olur. Rakipleri, piyasayı, kullanıcı taleplerini vb. araştırmayı sakın unutmayın.
mobileapp
Görsel Kaynak: BreakThru
  • Doğru platform doğru seçenek: Mobil uygulamanızın her şeyini hazırladınız. Güzel bir ekibiniz var ya da tek başınasınız. (İlerleyen günlerde güzel bir ekip kesinlikle gerekli.) Şimdi aklınızda şu soru olmalı: ”Mobil uygulamayı hangi platformda oluşturacağım?” Bu noktada sizlere birçok platform sayabiliriz fakat bunu ‘öneri’ gibi düşünebilecek kişiler olacağını düşündüğümüzden ne yazık ki buna cevap vermek doğru değil. Bunu da araştırmanız gerekli. Genelde insanlar React Native ya da Xamarin gibi platformları kullanıyorlar. Fakat araştırmayı sakın unutmayın. Çünkü her platformun kendisine göre artısı ve eksisi var. Size olumsuz sonuç doğuracağını düşündüğünüz platformdan uzak durmayı unutmayın.

Not: Uygulamanızın yanlış platformda olması oldukça fazla zaman harcamanıza neden olabilir.

  • Ekip kuralım da nasıl ekip kuralım? Aktif ve alanında etkin isimler: Uzman kişilerle çalışmak biraz para gerektirebilir. Bazı uygulamalarda ise evet çok fazla para gerektirebilir. Başlangıç olarak alanında etkin ve aktif kişilerle çalışmak sizleri daha iyi bir yere taşıyabilir. Bu noktada iyi düşünmek ve kişilere ne sunacağınıza, onların da sizlere ne sunacağına dikkat etmek gerekli. Alanında etkin olan kişilerle çalışmak sizi birçok noktada hatadan döndürebilir çünkü etkin kişiler hem işlerini çok güzel yaparlar hem de size rehberlik ederler.
  • Uygulamayı yayınlamak ve tanıtmak: Her şey istediğiniz gibi gittiğinde malum platformlarda uygulamalarınızı yayınlayabilirsiniz. Yayınlama sürecine geçmeden önce uygulamanızı test etmeyi ve hatta test sürecinde farklı kişilerle çalışmayı sakın unutmayın. Son kullanıcı en ufak bir hatada uygulamanız müthiş bir uygulama olsa da sizi sosyal medya platformlarından kötüleyebilir. Bu sorunu ise kolay bir şekilde çözmeniz oldukça güç. Fakat problemsiz bir şekilde yayınladığınız uygulamanın tanıtımlarını da yapmanız gerekiyor. Yine bu noktada tanıtımları sosyal medya platformları üzerinden yapın. Influencerlar ile çalışın. Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformlara ilk etapta reklam vermekten çekinin. Bu, sizi hem amatör gösterir hem de ne olduğunuzu başkalarının anlatması daha doğru olur.

Mobil uygulama nasıl geliştirilir? başlığı bittiyse hemen buraya tıklayarak bizim seçtiğimiz bir içeriği hızlıca okuyabilirsiniz. Ayrıca girişimci arkadaşlarımız yeni çıkarttıkları uygulamaların (topluma faydalı ise) tanıtımlarını ücretsiz olarak web sitemiz üzerinden ücretsiz bir şekilde yapıyoruz. Bize iletişim kategorimizden ulaşabilirsiniz.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

stablecoins 1

Stabil Kripto Para Türleri Hakkında Bilgiler! Nedir Bu Sabit Kripto Para?

1 HWXpVoYcwQQ2lpvmNnw tw

Google Play Uygulamaları: Bu 23 Uygulama Zararlı Çıktı! Hemen Silin!