in

Titanik Filmi ve Az Kişinin Bildiği 10 Gerçek!

titanic

Titanik Filmi ve Az Kişinin Bildiği 10 Gerçek!

Bu içeriğimizde: Sinema tarihinin en sevilen, aradan uzun yıllar geçmesine rağmen izleyiciler üzerindeki etkisini hiç yitirmeyen, birçok dalda ödül alarak başarılı yapımlarda en üst sıralarda yer edinmiş filmlerden biri olan Titanik hakkında az kişinin bildiği 10 bilgiye yer verdik.

Titanik Filmi ve Az Kişinin Bildiği 10 Gerçek:

1) Jack ve Rose gerçekte yaşadılar mı?

Filmin başrolleri Jack ve Rose’un gerçekten yaşayıp yaşamadığı, izleyiciler tarafından oldukça merak edilen bir konuydu. Filmin senarist ve yönetmeni J. Cameron, bu karakterlerin tamamen kurgusal olduğunu belirtti. Ancak filmin çekimleri tamamlandıktan sonra Cameron, Titanik’te ölen yolcular arasında Jack Dawson isimli birinin de yer aldığını bir mezar taşından öğrenmiş ve bu duruma çok şaşırmıştır. Ayrıca Jack Dawson isimli kişinin mezarı, her yıl birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

2) Jack ve Rose rolleri için farklı oyuncular düşünülmüştü

Filmin başrolü için yapım şirketi tarafından Mathew Macgonney önerilse de dizinin senarist ve yönetmeni Cameron; henüz çok genç olan ve oyunculuk kariyerinin en başında olan Leonardo Di Caprio’nun başrol olması için ısrar etmiştir. Bununla birlikte, Rose karakterini canlandıran Kate Winslet’in yerine; Gwyneth Paltrow, Nicole Kidman, Madonna, Sharon Stone gibi isimler düşünülmüştür.

3) Filmin süresi Titanik’in batış süresine göre ayarlandı

Filmin toplam süresi 3 saat 14 dakika uzunlukta olmasına rağmen 2 saat 40 dakikaya denk gelecek şekilde hazırlandı. Bunun nedeni ise Titanik’in buz dağına çarptıktan sonra batma süresinin 2 saat 40 dakika olmasıdır.

4) Titanik gemisinden kalan orijinal parça

Filmde Rose’un boğulmamak için üzerine çıktığı tahta parçası, batan Titanik gemisinden kalan orijinal bir parçadır. Ayrıca bu tahta platform, Kanada’da Halifax Müzesinde sergilenmektedir.

5) Cameron, batığı görmek için birçok kez okyanusun derinliklerine daldı

Filmin hem senarist hem de yönetmen koltuğunda oturan James Cameron, filmde kritik hataların olmaması adına batan gemiye defalarca iniş yaparak incelemelerini sürdürdü.

titanik2

6) Çekimler esnasında filmin ismi gizlendi

Orijinal adı Titanic olan bu yapımın ismi, çekim sürecindeyken gizlenmiştir. Titanic yerine The Ice Planet ismiyle duyurulmuştur. Ayrıca bunun sebebi filme dair bilgilerin yayılmasını engellemekti.

7) Jack kurtulabilirdi

titanic

Filmin sonunda Rose’un suyun üstünde tutunduğu tahta platformun aslında Jack’i de taşıyabileceği ve bu sayede onu ölmekten kurtarabileceği ihtimali, filmin vizyona girdiği tarihten bu yana uzun yıllardır tartışılan konulardan biri oldu. Ayrıca bunu ispatlamak için bilimsel deneyler yapılmış ve doğrulanmıştı. Ancak senarist Cameron, Jack’in zaten bir şekilde ölmek zorunda olduğunu zira filmin bir felaketi konu almak üzere çekildiğini belirtmiştir.

8) Di Caprio’nun doğaçlaması filme dahil oldu

titanic 1 1

Jack’in okyanusa doğru kollarını açıp “Ben dünyanın kralıyım!” demesi, senaryoda yer almayan; doğaçlama bir replikti. Ayrıca Leonardo di Caprio’nun doğaçlama söylediği bu cümle; Amerikan Film Enstitüsü tarafından bütün zamanların en iyi 100 film repliğinden biri olarak seçilmiştir.

9) Proje neredeyse iptal edilecekti

Titanik, oldukça ses getiren bir yapım oldu ancak filmin çekim süreci de bir o kadar sancılı geçti. Uzun çalışma saatlerinin yanı sıra çekimlerin çoğunluğu su içerisinde gerçekleştiği için; oyuncuların ve çalışanların bir kısmı zatürre oldu. Bununla birlikte, filmde yer alacak olan geminin ayarlanan süreden daha erken batması ve bu durumun tekrarlanması gibi talihsizlikler; hem yönetmen Cameron’ı hem de yapım şirketini oldukça zorladı. Bu durumlardan ötürü filmin çekimleri durdurulup proje neredeyse iptal edilecekken güç de olsa devam kararı alındı.

10) Gemi batarken keman çalan müzisyenler

Filmin meşhur sahnelerinden biri de gemi batarken müzisyenlerin keman çalmasıdır. Ancak bu durum filme özgü kurgusal bir an değildir. Gerçekten de kaza esnasında gemide bulunan müzisyenler; insanları sakinleştirmek adına yaşamlarının sona anına kadar keman çalmaya devam etmişlerdir.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DeFi

DeFi Nedir? Kaçırılmayacak DeFi Coinleri!

instagram-gizli-hesapları-görme

Instagram Gizli Hesapları Görme | Herkesin Başı Dertte!