in

Uygulama İzinleri Nedir? Uygulamalara Verilen İzinleri Kaldırma İşlemi!

uygulama-izinleri-nedir
uygulama-izinleri-nedir

Uygulama İzinleri Nedir? Uygulamalara Verilen İzinleri Kaldırma İşlemi!

Mobil uygulama indirmeyi seviyoruz. Yeni çıkan bir uygulamayı hemen denemek istiyoruz. Yakın çevremizden duyduğumuz bir uygulama hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan ‘O kullanıyormuş ben de kullanmalıyım!’ dediğimiz olmuştur. Bu yüzden bu içeriği hazırlama gereği duyduk.

Mobil uygulamalarda verilen her izin aslında sizden her saniye bir bilgi paylaşımı demek. Tehlikeli izinler arasında ilk sırayı tabi ki konum bilgisi ve kamera paylaşıyor.

Zararlı yazılım yüklü bir mobil uygulamaya verdiğiniz izinlerde canınız oldukça sıkılabilir. Peki bu izinleri verdiğimizde neler oluyor şimdi yakından bakalım.

Uygulama İzinleri Nedir?

Kamera:

Zararlı yazılım yüklü bir uygulamada kameraya erişim izni verdiğinizde uygulama kameraya erişir ve dilediği zaman ön ve arka kamera olmak üzere fotoğraflarınızı, videolarınızı kaydedebilir. Bu izinsiz erişimler için ne yazık ki elimizden bir şey gelmez.

Konum Bilgisi:

Zararlı yazılım yüklü uygulamayı üreten kişilerin ya da bilgilerinizi sattığı kişilerin GPS verisi ile anlık konumunuza erişmesi mümkündür. Bunun yanında Wi-Fi bağlantısı ile de yakın konumunuza da erişebilir. Bu özellikle Çin’de kullanılan bir taktik, çünkü orada azınlıkların takip edilebilmesi için kişiler hacklenir. Buradan bu konudaki detayları okuyabilirsiniz. Konum bilgisi paylaşmak direkt olarak attığınız adımı o uygulama ile paylaşmak demektir.

İlgili:

Mikrofon:

Mikrofonunuza erişilip ortam dinlemesi veya ses kaydı yapılması ihtimal. Bu oldukça tehlikeli durumlardan bir tanesidir. Bu yüzden indirdiğimiz mobil uygulamaların istediği izinlerine oldukça dikkat etmeliyiz.

Mesajlara Erişim:

Zararlı yazılım yüklü mobil uygulama, her an mesajlarınıza erişim isteyebilir. Peki mesajlarınıza erişim izni olan bir uygulama ne yapabilir? Sizin yerinize mesaj gönderebilir, gelen ve giden mesajlarınızı okuyabilir. Kısacası siz bir mesaj ile ne yapabiliyorsanız aynısını yapar. En önemlisi ise bilmediğiniz yerlere habersiz abone olabilirsiniz. Bu da faturanıza ek olarak yansır.

Depolama:

Bir uygulama sizin arşivinizi istiyorsa bilin ki o uygulama iyi bir uygulama değil. Depoladığınız, arşivlediğiniz sesleri, müzikleri, notları, belgeleri ve daha birçok bilgiyi izlemek, kaydetmek için bu izni ister. Eğer böyle bir uygulama ya da istek ile karşılaşırsanız arkanıza bakmadan koşun. Çünkü koşmak bazen sizi kurtarır.

Tabi ki uygulamaların istediği izinler sadece bu tür izinlerle sınırlı değil. Kimisi rehbere erişmek istiyor kimisi ise takvim, cihaz yöneticisi uygulamalar, pil yönetimi ya da bildirimler gibi şeylere erişmek istiyor. Yani kısacası bir şekilde mahremiyetinize önem verilmiyor. Sizden bilgi alınmak istenmesi ihtimal. Belki şu an kullandığınız uygulamalar sizler için sorun teşkil etmiyordur.

Fakat yarın herkesin kullandığı ve kamera erişimi olan bir uygulama sizin de başınızı ağrıtabileceği gibi herkesin başını ağrıtması ihtimal. Bu yüzden bu içeriğimizdeki tek tavsiyemiz; uygulama kullanırken lütfen verdiğiniz izinlere dikkat edin, mahremiyetinizi koruyun.

İlgili: Çevrimiçi Anonimlik İçin Ne Yapmalıyız? Anonimlik Neden Önemli?

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zararli-yazilim-nedir-zararli-yazilimlara-karsi-alinabilecek-onlemler

Zararlı Yazılım Nedir? Zararlı Yazılıma Karşı Alınabilecek Önlemler!

en iyi not alma uygulaması - not alma uygulamaları listesi - not uygulaması - not alma uygulaması

En İyi Not Alma Uygulamaları! 5 Farklı Not Alma Uygulaması ve Detayları!