in

Mobil Uygulamalar Sizi İzliyor. Bunu Durdurabilirsiniz!

mobil uygulamalar - kötü amaçlı uygulamalar - kötü amaçlı yazılım nedir - mobil uygulama takip
mobil uygulamalar - kötü amaçlı uygulamalar - kötü amaçlı yazılım nedir - mobil uygulama takip

Mobil Uygulamalar Sizi İzliyor. Bunu Durdurabilirsiniz!

Mobil uygulamalar birçok verinizi toplayabilir ve birçok farklı şirkete satabilir. Veri hırsızlığının önüne geçebilmek için ne yapıyorsunuz? Ya da şöyle sormalıyım: Veri hırsızlığını hiç düşündünüz mü? Örneğin; birçok uygulama cihazınızdaki birçok içeriğe erişmek için sizden izin istiyor. Bu izinleri hiç kontrol ediyor musunuz? Neden kurduğunuz bir uygulama (hiç alakası yokken) mesajlarınıza ya da rehberinize erişmek istesin ki? Şimdi bu konuyu kısa kısa ele alacak ve bu durumdan nasıl kurtulabiliriz en basit haliyle anlatacağız.

Fakat içeriğimize geçmeden önce verilerinizin güvende olduğunuzdan emin olmak için şu önerimize dikkat edin:

Kaynağı bilinmeyen hiçbir mobil uygulamayı indirmeyin, cihazınızda kaynağı bilinmeyen bir uygulama varsa mutlaka silin ve cihazınızı farklı antivirüs uygulamaları ile tarayın.

Mobil Uygulamalar Bizi Nasıl İzliyor?

Bugüne kadar indirdiğiniz uygulamaların kaç tanesinin yorumlarını, üreticisini ve hangi izinleri istediğini kontrol ettiniz? Yanılmıyorsam 2 elin parmak sayısını geçmez. Fakat mobil cihazlarımızda onlarca uygulama var ve hangisinin hangi izni istediğini biz bilmiyoruz. Farklı yazılım şirketleri tarafından ortaya çıkartılan ortam dinleme amaçlı birçok kötü amaçlı yazılım var. Bu yazılımlar belli uygulamaların içerisinde de mevcut. Bu uygulamalar özellikle fotoğraf uygulamaları. Peki bu uygulamaların görevi ne? En basit haliyle bir fotoğraf uygulaması neden mikrofonunuza erişmek istesin hiç düşündünüz mü? Kötü amaçlı yazılım yüklü bu tür bazı uygulamalar ortam dinlemelerini gerçekleştirerek Shazam türevi uygulama şirketlerine bu verileri satıyor ve ortaya çıkan sonucu tahmin edebiliyorsunuzdur. Verileriniz satılırken bir yandan gizliliğiniz ihlal ediliyor. Tabi iyi yönden bakmak gerekirse bir uygulamanın gelişimine katkıda bulunuyorsunuz. Bu sayede yine sizin üstünüzden birileri milyon dolarlar kazanıyor. Sanırım bu da pek iyi bir yön olmadı.. Mikrofon, konum, rehber, mesajlar, mailler ve kamera gibi birçok uygulamaya erişim izni isteyen kötü amaçlı uygulamalardan kurtulmanız ve her zaman kontrollü uygulama indirmeniz gerekiyor. Peki bu uygulamaların izlemesini, ortam dinlemesini nasıl durdurabiliriz? Kötü amaçlı yazılımları nasıl fark ederiz? Şimdi kısaca buna göz atalım.

İlginizi Çekebilir:

  1. Siber Güvenlik: DDoS Saldırısı Nedir? Dağıtık Hizmet Reddi Saldırıları
  2. Siber Güvenlik: DNS Nasıl Değiştirilir? Windows, MacOS, Android ve iOS
  3. Siber Güvenlik: Veri Madenciliği Nedir? Büyük Şirketler Her Şeyimizi Biliyor!
  4. Siber Güvenlik: Güvenlik Duvarı Kullanmanız İçin 5 Neden!

Takibi Durdurmak İçin Ne Yapabilirim?

İndirdiğiniz uygulamaların konum ya da kameranıza erişim istemesinin önemli bir nedeni olabilir. Her konum, mikrofon ya da kameraya erişim isteyen uygulama için ‘kötü amaçlı yazılım yüklü uygulama’ diyemeyiz. Birçok uygulamanın düzgün çalışması konum bilgilerine ya da kamera bilgilerine bağlı. Tabi ki %100 güven veren bir durum değil. Çünkü bu tür uygulamaların da verilerinizi satmayacağı meçhul bir durum. Bu yüzden mümkün oldukça açık kaynaklı uygulamaları kullanmanızı tavsiye ederiz. Başka neler yapabilir, neye dikkat edebiliriz?

  • Hangi uygulamaların konum, kamera, fotoğraf, rehber ve mesaj gibi içeriklerinize neden erişmek istediğini öğrenin.
  • Uygulamalara yalnızca siz o uygulamayı kullanırken konumunuzu kullanma izni verin.
  • Kullanmadığınız uygulamaları mutlaka silin.
  • Resmi mağazalar dışında uygulama indirmeyin. Özellikle telefonlara .apk kurma hatasına düşen birçok insan var. Bu durumdan artık vazgeçmeleri gerekiyor. (Tabi ki verilerini önemsiyorlarsa)
  • Yazılım güncellemelerinizi yapın. En son güncellemeler her zaman açıkları kapatır. Güvendiğiniz uygulamaları güncel kullanın.
  • Uygulamalar eğer çok fazla izin istiyorsa bunu manuel olarak kontrol edin.
İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

passcamp - passcamp incelemesi - passcamp güvenli mi - parola yöneticisi - lorentlabs

Parola Yöneticisi | PassCamp İncelemesi! PassCamp Güvenli Mi?

sosyal medya kısıtlaması - vpn nedir - vpn kullanılır mı - güvenli vpn

Sosyal Medya Engellenebilir! Engellenirse Bu Yöntemleri Kullanın!