in

Verilerinizi Koruyun! Uygulama Gizlilik Politikalarını Okuyun

PrivacyPolicy 1

Verilerinizi Koruyun! Uygulama Gizlilik Politikalarını okuyun

Bir uygulamayı indirmek istediğinizde veya herhangi bir web sitesinden aldığınız hizmet karşılığında size sunulan bir gizlilik politikasını en son ne zaman okudunuz? Bu hizmetler karşılığında hangi kişisel verilerinizi feda ettiğinize dikkat ediyor musunuz? Web sitelerinin size sunduğu gizlilik politikalarını mutlaka okuyun.

Verilerinizi Koruyun! Uygulama Gizlilik Politikalarını okuyun:

Bugüne kadar birçok popüler sosyal medya uygulamasının kullanıcı verilerinin gizliliğine ilişkin ihlâlleri sıkça gündeme geldi. Bu ihlâlleri tamamen engellemek ve çevrimiçi verilerinizi tam anlamıyla korumak mümkün olmasa da bazı unsurlara dikkat ederek bu ihlâlleri en az zararla atlatabilirsiniz. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan biri, gizlilik politikalarını okumaktır. Bir uygulamayı indirmek istediğinizde size sunulan gizlilik politikasını okuyun. Söz konusu uygulamayı geliştiren şirket, bu uygulamayı kullanabilmeniz için; adınızı, soyadınızı, e-posta adresinizi, arkadaş listenizi, cep telefonu numaranızı, gönderilerinizi ve takip ettiğiniz kişileri bilmek istiyorsa, söz konusu uygulamayı kullanmak isteyip istemediğinizi gözden geçirin. Bu şartlar gizlilik politikasında yazar ve bunları okumadan onayladığınızda; verilerinizin ne kadar gizli ve güvende kalacağıyla ilgili bilgileri almadan atlamış olursunuz.

2021’de WhatsApp gizlilik politikası ihlâli nedeniyle 267 milyon dolar ceza aldı

WhatsApp, geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı için düzenlenen Genel Veri Koruma Yönetmeliğini (GDPR) ihlâl ettiği için milyonlarca dolar para cezası almıştı. WhatsApp’ın kullanıcılara ait verileri nerede depoladığı, hangi verileri ve nasıl topladığıyla ilgili bilgileri sözleşme politikasında net bir şekilde ifade etmediği için soruşturma başlatılmıştı.

Cihazınıza yeni bir uygulama indirmeden önce dikkat etmeniz gerekenler:

  • Bir uygulamayı indirmeden önce veya yeni indirdiğinizde, uygulamaya ait gizlilik politikasına yönlendiren bir bağlantının mevcut olup olmadığını kontrol edin. Ancak söz konusu gizlilik politikasını bulamadığınızda ya da bulmanıza rağmen anlamsız bir metinle karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız; uygulamayı indirmeyin veya indirdiyseniz de silin.
  • Uygulamalara ait gizlilik politikaları genellikle uzun ve yasal bilgilerle dolu olduğu için biraz sıkılabilirsiniz, ancak verilerinizin güvenliği için politikayı okumaya devam edin. Ayrıca uygulamanın sizden tam olarak hangi izinleri istediğine dikkat edin. Bir hesap makinesi uygulaması sizden konumunuzu, kişiler listenizi veya e-posta adresiniz gibi alakasız izinler istiyorsa; uzak durun.
  • Uygulamaya ait gizlilik politikasından verilerinizin nasıl paylaşılacağını öğrenin. Hangi durumlarda bilgileriniz üçüncü taraflara iletiliyor veya bu veriler satılıyor mu? Ayrıca söz konusu uygulama başka bir şirkete satıldığında, toplanan verilere ne olur? gibi çeşitli soruların cevapları bu gizlilik politikalarında yer almalıdır, bunları öğrenin.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cykura CYS coin nedir

Cykura (CYS) Coin Nedir?

safari apple

Kullanıcı Deneyimini İyileştiren Apple Safari İpuçları!