in

Web 3.0 Nedir? İnternetin Yeni Çağı!

Web 3.0 Nedir? İnternetin Yeni Çağı!

Hayatımıza girdiği günden bu yana gelişimini sürdüren internet yeni bir çağa adım attı. Son zamanlarda metaverse kavramının da hayatımızda yer kapladığını da düşünürsek insanlar sık sık ” Web 3.0 nedir?” sorusunu soruyor. İnternetimizin dijital evrimi olan bu çağa ayak uydurmak günümüz teknolojilerini yakalamak adına oldukça önemli. Web 3.0 internetimizin nereye gittiğini anlamak ve onunla beraber yaşamak için mutlaka bilmemiz gereken konular. Bu içeriğimizde Web 3.0 ve internetin yeni çağından bahsediyoruz.

Web Nedir?

İnternet sitelerinin başında yer alan 3 adet w ( world wide web) anlamına geliyor. Bu fikri ilk ortaya atıtığı zaman eminiz ki Tim Burners Lee bile nereye gideceğini kestirememişti. Dünyayı bir örümcek ağı gibi saran ve linkler vasıtası ile birbirine bağlanan bu sistem daha sonra internet adını almıştır. O günden günümüze kadar oldukça gelişim gösteren internet bir gelişim daha göstererek Web 3.0 çağına adım attı.

Web 3.0 nedir?

Web 3.0 internetin merkeziyetsiz olarak kullanabilen ve tamamen blok zincir temelli, kişiselleştirilmiş halini ifade ediyor. Şu an kullanılan Web 2.0 teknolojisinde bilgilerin merkezi yapılar elinde olması büyük bir tehlike olarak görülüyor. Özellikle sosyal medya devleri tüm bilgilerinize sahip. Sosyal medya hesaplarınızı dilediğiniz gibi kapatsanız dahi bilgilerinize sahip olmaya devam edecekler.

Kişisel verilerin böylesine merkezi güçlerin elinde olması korkutucu bir durum. Bu bilgileri ne yapmak için kullandıkları veya gelecekte nasıl kullanacakları ise birer muamma. Ancak Web 3.0 teknolojisi ile tüm bu korkuların engellenmesi bekleniyor.

Normalde insanlar internette gezinirken hep bir aracı vasıtası ile veri alışverişini gerçekleştiriyorlar. Yani bir alışveriş sitesi, sosyal medya veya bir internet sitesi üzerinden iletişim sağlıyorlar. Ancak bu durumu Web 3.0 tamamen değiştirecek. İki kişi iletişim kurmak istediği zaman herhangi bir aracıya ihtiyaç duyulmadan iki kişi arasında oluşturulmuş bağlantılar ile veri alışverişi gerçekleştirebilecekler.

Web 3.0 ile Kripto Paraların ortak noktaları neler?

Kişilerin her türlü hareketi kripto paralarda olduğu gibi blockchain temeli üzerine kurulu olacak. Herhangi bir merkeze bağlı olmadan eşler arası veri paylaşımı bu istem üzerinden mümkün olacak. Bilgiler sadece iki kişi arasında kalacağı için de mümkün olan maksimum güvenlik internetimiz için sağlanmış olacak.

İşte tam bu noktada metaverse kavramı hayatımıza giriyor. Üretilen metaverse projelerinin çalışma şeklinde benzerlikler mevcut. Herkes kendi blockchain ağını tanımlayarak tüm kontrolü ve yetkiyi kendisine almış oluyor.

Yeni Çağ neden bu kadar önemli?

Yani geleceğin teknolojisi ola ve gelişimini sürdüren Web 3.0 insanlara tam yetki ve güvenlik vadediyor. Ayrıca blockchain temelini baz alması da Metaverse gibi projelerin artmasına ön ayak olmuş durumda. Gelişimi ne kadar sürecek bilmesek de geleceğe yön vereceği kesin. Web 1.0’dan Web 2.0’a geçiş yapılırken pek çok popüler internet sitesinin ayak uyduramamasından dolayı yok olup gittiğine şahit olduk. Geleceğin teknolojisi olan Web 3.0’a ayak uyduramayanların da yok olup gittiğini göreceğiz. Eğer siz de bir iş, bir internet sitesi veya bir projeye sahipseniz Web 3.0 ağına ayak uydurabilirliğinden emin olun. Böylece varlığınızı güvence altına almış olursunuz.

Sizin için internetin yeni çağı Web 3.0’ı anlatmaya çalıştım. Hem günümüze hem de geleceğimize damga vuracağı su götürmek bir gerçek. Siz de gerekli tedbirleri alarak internetin yeni çağından mahrum kalmayın. Özellikle kripto para özelinde Metaverse gibi projeleri incelemenizde fayda var. Ayrıca Bitcoin trenini kaçırdım diye üzülürken Metaverse trenini de kaçırmayın.

Sorumluluk Reddi:

Bu içerik bilgi vermek adına yazılmıştır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım yapmadan önce profesyonel mali danışmanlık hizmeti almanız faydanıza olacaktır. Böylece yaşayacağınız kayıpları öngörerek doğru bir politika izleyebilirsiniz.

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kyber-network-nedir

KNC Token Nedir? Kyber Network Avantajları Nelerdir?

FLOW coin nedir

Flow Coin Nedir? Flow Projesinin Özellikleri Nelerdir?