in

WhatsApp Spam’ı Tespit Etme ve Engelleme Hakkında! Dolandırılmayın.

facebook post image 1586271826
facebook post image 1586271826

WhatsApp Spam’ı Tespit Etme ve Engelleme Hakkında! Dolandırılmayın.

WhatsApp spam çok büyük bir sorun. WhatsApp spam ve WhatsApp üzerindeki tehlikelerini nasıl tespit edeceğinizi ve güvende kalmak için neler yapabileceğinizi bu başlıkta açıklamaya çalıştık.

WhatsApp’ın 1,5 milyar kullanıcısı göz önüne alındığında, WhatsApp spam’ın olduğunu bilmek ya da görmek aslında pek de şaşırtıcı olmamalı.

Herhangi bir dolandırıcılık ya da kimlik avı girişimini WhatsApp üzerinden nasıl tespit edeceğinizi bilmeniz gerekir.

Böylece;

a) Göndereni engelleyebilir,
b) Güvenliğinizi riske atmadığınızdan emin olabilirsiniz.

WhatsApp Spam’ı Nasıl Anlarız?

Burada bazı küçük önerilerle bazı alt başlıklar oluşturduk. Umarız ki bu içeriğimizde de sizlere fayda sağlayabiliriz.

1. Sık Yönlendirilen Mesajlar:

WhatsApp üzerinden gelen bir mesajı istediğiniz kadar kişiye iletebilir, hızlıca gönderebilirsiniz. Bunu yapabilmek için mesajın üstüne basılı tutun ve ilet bölümünden kişileri seçin. Fakat şunu unutmayın; bir mesaj beş kez iletildiğinde tek tik yerine çift tik çıkar. Buradan şunu kolayca anlayabiliriz: Bu mesaj bir spam olabilir. Yanlış bilginin yayılması ya da çoğalması konusunda da bu oldukça önemli bir konu. Çok önemli konularda (özellikle insanların komplo teorileri ürettikleri konularda) çok fazla kirli bilginin yayıldığını görüyor ya da duyuyoruz. İşte bu noktada ‘ilet’ butonunun ortaya çıkarttığı tik işaretini kontrol edin. Büyük ihtimalle bu şekilde çok fazla yayılan (çift tik görürsünüz) bir içeriğin gerçek olmadığını hızlıca anlayabilirsiniz.

2. Tanınmayan Numaralar:

WhatsApp, telefon numarasına sahip olduğunuz herhangi birine mesaj göndermenizi sağlıyor. Bu, spam gönderenlerin iletişim bilgileri için web’i araştırabileceği, darkweb’den aktif numaraların listelerini satın alabileceği ve hatta telefon numaranızın kayıtlı olduğu diğer hizmetleri hackleyebileceği ve ardından size istenmeyen bir mesaj gönderebileceği anlamına gelir.

WhatsApp spam’ının büyük bir kısmının tek bir amacı var. Tehlikedesiniz! Bağlantıya tıklayın; kişisel bilgilerinizi, banka bilgilerinizi, oturum açma kimlik bilgilerinizi bu şekilde isteyebilirler. Eğer bu şekilde herhangi bir bilginizi paylaşırsanız hacklendiniz demektir. Kimlik avı dolandırıcılıklarına oldukça dikkat etmek gerekli. Tanıdığımız isimlerden gelen linklere bile her zaman şüpheyle yaklaşmak en doğru tercih.

Son yıllarda WhatsApp üzerinden gerçekleştirilen siber dolandırıcılıklar:

  • WhatsApp Gold: WhatsApp’ın sözde premium sürümü 2016 yılı boyunca milyonlarca kullanıcıya spam olarak gönderildi ve yine milyonlarca insan bu dolandırıcılığa kandı. Birçok ünlü ismin bu WhatsApp Gold’u kullandığını düşünen kişi, ne yazık ki paralarını çok ilginç bir şekilde kaptırdı.
  • WhatsApp Süresi: Başka bir klasik WhatsApp dolandırıcılığı. WhatsApp hesabınızın süresinin dolduğunu ve yeniden etkinleştirmek için ödeme yapmanız gerektiğini iddia eden bir mesaj. Unutmayın, WhatsApp, uygulamayı indirmek için hiçbir zaman ücret talep etmeyecek ve siz kurup çalıştırdıktan sonra hesabınızdan herhangi bir yeni ücret talep etmeyecek. Bu tür siber dolandırıcılıklara en çok da yaşı biraz büyük olan insanlar inanıyor. Aman dikkat! Anne babalarınızı uyarın.
  • Alışveriş Kuponları: En yaygın WhatsApp dolandırıcılıklarından biri, bir anketi tamamlarsanız 250$’lık bir alışveriş kuponu sunan mesaj alabilirsiniz. Pratikte, çabalarınız karşılığında alacağınız tek şey; çalınmış bir kimlik! Bu konuya da dikkat edin çünkü bu Türkiye’de de çok fazla yaygın.

4. Özel İfade:

Spam, kullanıcıları kandırmak için genellikle aynı genel taktikleri kullanıyor. Temelde her şey aynı. Sizin paranızı çalmak ya da önemli konularda sizi kandırmak istiyorlar. WhatsApp üzerinden hediye kazandığınızı, çekilişe katılırsanız büyük ödüller kazanacağınızı (Kimlik bilgilerinizi verirseniz tabi, buna hala inananlar var. Üzücü, lütfen o kişileri bu konuda bilgilendirelim.) veya hesabınızın kapatılmaması için bir miktar para ödemeniz gerektiğini söylerler. Bunlar gerçek şeyler değil, asla da olmayacaklar.

Bu tür mesajlarla karşılaşırsanız kişi listenizdeki kişileri uyarmalısınız. Ayrıca bu mesajları silerek size bu mesajı gönderen kişiyi hemen engellemelisiniz. Tabi ki bazı arkadaşlarımız küfür etmeden engellemez, bunun da farkındayız.

WhatsApp Spam’ı Nasıl Azaltabilirsiniz?

Bir WhatsApp mesajını spam olarak belirledikten sonra, sonraki adımlar nelerdir?

1. WhatsApp’ta Numara Nasıl Bildirilir?

WhatsApp Business, şirketlerin müşterileriyle WhatsApp arayüzü üzerinden etkileşim kurmasına olanak tanıyor. WhatsApp Business aracını toplu mesajlaşma ve istenmeyen iletişim için kullanmak, WhatsApp’ın şartlarına göre büyük bir ihlal. Yani politikalarına hiçbir şekilde uymuyor.

2020’nin başından beri WhatsApp, kural ihlallerini çok ciddiye alıyor gibi görünüyor. Bunu politikalarından da görebilirsiniz.

Bir spam numarasının üstüne tıklayarak Kişiyi Bildir seçeneğine tıklayın ve spam’ı bildirin.

Peki birisini WhatsApp üzerinden şikayet ettiğinizde ne olur? Maalesef gerçekten bilmiyoruz. Şifreleme, WhatsApp’ın mesajın içeriğini göremediği, ancak etkileşimlerinizin ve diğer ilişkili verilerin günlüğünü görebilecekleri anlamına geliyor. WhatsApp yalnızca “bir soruşturma başlatacağını” söylüyor. Gönderenin Hizmet Şartları’nı ihlal ettiği tespit edilirse, hesabı askıya alabilir yada engelleyebilir.

2. WhatsApp’ta Biri Nasıl Engellenir:

Keyifli bir Twitter deneyimi yaratmanın eski atasözlerinden birisi, erken bloke etmek ve sık sık bloke etmektir. Aynı felsefe WhatsApp spam için de geçerli. 

WhatsApp hesaplarını bir mesaj açarak, sağ üst köşedeki üç dikey noktaya tıklayın ve Diğer> Engelle seçeneğine gidin. Bu şekilde o kişiyi kolaylıkla engelleyebilirsiniz.

3. Sizi Gruplara Ekleyebilecek Kişileri Kısıtlayın:

Grup spam’i gerçek bir büyük bir sorun. 2019’da WhatsApp, sizi yeni gruplara kimlerin ekleyebileceğini seçmenize olanak tanıyan yeni bir gizlilik özelliği ekledi. Bu gizlilik özelliğini incelemek ya da aktif etmek için Ayarlar> Hesap> Gizlilik> Gruplar seçeneğine gidin.

Buraya tıklayarak farklı bir içeriğimizi okuyabilir, web sitemizde zaman geçirebilirsiniz.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1

Kripto Para Güvenliği İçin VPN Hizmetine İhtiyacınız Olduğunu Biliyor Muydunuz?

kaspersky oyun modu - kaspersky - kaspersky vpn - kaspersky hakkında

Kaspersky Oyun Modu Nedir ve Kullanıcılarına Ne Sunuyor?