in

Kripto Para Güvenliği İçin VPN Hizmetine İhtiyacınız Olduğunu Biliyor Muydunuz?

1
1

Kripto Para Güvenliği İçin VPN Hizmetine İhtiyacınız Olduğunu Biliyor Muydunuz? Kripto Para ve VPN İlişkisini Anlattık!

Bu içeriğimizde ilk önce kripto para ve VPN nedir gibi soruları kısaca ele alacağız. Ardından da hemen neden ihtiyacımız olduğuna bir göz atalım!

Telefon, tablet veya bilgisayarlarımızın her zaman güvende olmasını isteriz. Çünkü hiçbir zaman bir komşumuza değerli varlıklarımızın yerini göstermek istemeyiz. Herhangi bir açık ağa bağlandığımızda başımıza gelebilecek tehlikelerin farkında mıyız? Örneğin bir park, hastane, okul veya kafedeki herkese açık bir ağa bağlandığımızda önemli kişisel bilgilerimizi, finansal verilerimizi veya sakladığımız özel dosyaları tehlikeye atmış sayılırız. Hem dosyalarımızın hem de verilerimizin güvenliği oldukça önemli. Özellikle yatırım yaptığınız kripto para birimleri korumanız bu noktada çok çok önemli. İnternet, cihaz ve veri güvenliğiniz için kesinlikle bir anti-virüs uygulamasına ve bir VPN hizmetine ihtiyacınız var.

Bizlere genellikle şu soru soruluyor: Siz hangi antivirüsü veya VPN hizmetini kullanıyorsunuz? Kaspersky Secure Connection VPN ve Kaspersky Total Security kullanıyoruz. Neden bu 2 uygulamayı tercih ettiğimizi merak edenler de olacaktır. Bu soruyu şöyle cevaplayabilirim: Çocukluğunda Kaspersky anti-virüs kullanmayan var mıydı gerçekten? Geçmişten bu yana birçok şey değişti. Mesela o hem güzel hem de korkutucu olan ses yok. (Bu sesi çok seviyordum) Fakat incelediğimiz zaman hala en iyiler arasında. Bunu biz değil, bizlerin test sonuçları söylüyor. Unutmayın; uygulamaları bireysel olarak sizler de test edebilirsiniz. Kaspersky ürünleri eskiden bilgisayarı yoruyordu. Kesinlikle bu konuda hemfikiriz fakat şu an yeni özellikleri sayesinde bilgisayarı hem yormuyor hem de ciddi anlamda koruma sağlıyor. Durun durun, konu çok dağıldı. Ana konumuza dönelim.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, kriptografi (şifreleme) kullanan, nakit paraya bir alternatif olarak ortaya çıkan bir takas aracıdır. Kripto paraların bir sanal unsur ve dijital bir varlık olduğu unutulmamalı. Kripto paraları dijital döviz ya da sanal döviz olarak görmek de mümkün. Kripto paraların temel mantığı merkeziyetsiz olmalarıdır. Yani herhangi bir ülkenin merkez bankasına ya da hükümetine bağlı değiller. CoinMarketCap’in verilerine göre Bitcoin, Ethereum ve Bitcoin Cash başta olmak üzere 5.500’ün üzerinde kripto para mevcut.

VPN Nedir?

VPN, bir diğer bilinen ismiyle Sanal Özel Ağ. Sanal Özel Ağ (VPN) en temel anlamıyla başka bir IP adresi üzerinden internete bağlanmanızı sağlayan hızlı ve basit bir hizmettir. VPN hizmetlerinin (Unutmayın, sadece kaliteli VPN hizmetleri) en önemli özelliği bağlantılarınızı güvenli hale getirmesidir. Herhangi bir ağa bağlandığınızda bağlantınızı şifreler. Böylelikle kişisel bilgileriniz ve verileriniz güvende kalır. VPN ile yasaklı, engellenmiş ya da sansürlenmiş sitelere de hızlıca erişebilirsiniz. En önemli konulardan birisi dijital varlıklarınızı VPN ile güvende tutabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Kripto paralarınızın çalınması bütün dijital yatırımlarınızın yok olması demektir. Bu, oldukça üzücü bir durum. Şimdi VPN ile kripto para varlıklarımızı nasıl koruyacağımızı inceleyeceğiz.

Kripto paralar birçok insana hala çok uzak. Aslında uzak olmasının nedeni ne olduğunu bilmemeleri ya da nasıl alınacağı hakkında bilgileri olmaması. Aslında al/ sat işlemleri o kadar da karmaşık değil. Normal bir döviz alıyor gibi alabiliyorsunuz. Satış yerleri tabi ki yine borsalar. Fakat kripto paraların temeline inmeye başlar, araştırırsanız bu durum biraz karmaşık bir hal alabilir. Bazı ülkelerde kripto para kullanımı ya da alım/satımı yasal düzenlemelere tabi tutuluyor. (Bu, kişilerin VPN kullanmak istemesinin önemli bir nedeni) Bitcoin, Ethereum ya da herhangi bir para biriminin al/sat yapılmasının suç olması bariz komik bir durum. Fakat ne yazık ki bazı ülkelerde bu tür şeyler yaşanıyor.

İlginizi Çekebilir:

Biliyorsunuz, VPN kullanarak gizliliğinizi ve güvenliğinizi ön planda tutarken mahremiyetinize verdiğiniz önemi oldukça iyi bir şekilde üst seviyeye çıkartırsınız. Kripto para alırken ya da satarken de durum tam anlamıyla böyledir. Para kazanmanın zor olduğu bu dönemde ciddi bir şekilde yapacağınız yatırımlarınızı riske atmak oldukça tehlikeli bir durum. Eğer yabancı bir dil bilmiyorsanız, Türkçe dil desteği ve Türkçe müşteri hizmeti sunan bir VPN kullanmanız oldukça önemli. Bu da bir elin 5 parmağını geçmez. Sınırlı sayıda bu tür özel hizmetleri sunan VPN hizmetlerinden en kaliteli ve en güvenli olanı seçmek zorundayız. Bu noktada kişisel uygulamalarımızı yazımızın başında söylemiştik. Kaspersky Secure Connection VPN kullanmadıysanız deneme sürümünü indirin veya 1 aylık %70 indirim ile satın alın. Böylelikle hız, kalite, Türkçe dil desteği, kill switch, Netflix’e erişim gibi özel birçok özellikten faydalanın.

VPN Kullanmadığımda Ne Olur?

Birçok verinize erişilebileceği gibi finansal durumunuzu ve kimlik bilgilerinizi de riske atmış olursunuz. Ayrıca internet servis sağlayıcınız, hükümet, emniyet güçleri, reklamverenler vb. Sizleri kolaylıkla izleyebilir. Başta da dediğim gibi; özel şeylerinizi (örneğin evinizde tuttuğunuz döviz ya da altınların yerini) komşunuza göstermezsiniz değil mi? İşte sanalda da bu konuya önem vermek çok önemli

Herhangi bir kripto para borsasına üye olduğunuz profiliniz ile ilgili açık ağdaki en küçük bir veri sızıntısı bütün varlıklarınızı riske atmış olur. Bu yüzden VPN kullanmak oldukça önemli bir konudur. Çünkü bütün işlemleriniz şifrelenir ve sızıntının olması engellenir.

Kripto Para Güvenliği: Ne Yapmalı/Ne Yapmamalı?

Kullandığınız VPN hizmeti hangi cihazda olursa olsun mutlaka açık olmalı. Örneğin bir parktaki herkese açık internete bağlanarak kripto para borsasında işlem yapacaksınız VPN kullanmanız güvenliğinizi artırır.

Yüksek kaliteli parolalar oluşturun.

İki Faktörlü ya da Çok Faktürlü kimlik doğrulamalarını aktif edin.

Her işlem için yeni cüzdan ve yeni IP adresi kullanmayı deneyin.

VPN, antivirüs ve işletim sistemlerinizin yazılımlarını her zaman güncel tutmalısınız.
Güvenli bir e-posta hizmeti kullandığınızdan emin olun.

Çevrimiçi cüzdan yerine donanım cüzdan kullanmayı deneyin.

Tüm paranızı tek bir cüzdanda saklamayın.

Phishing e-postalarına ya da mesajlarına kanmayın.

Kripto Para İşlemlerinde Neden VPN Kullanmalıyız? Kripto Para Güvenliği!

1. Kimlik avı saldırılarına maruz kalabilirsiniz. Hassas – önemli bilgilerinizin yanında finansal yatırımlarınız da çalınabilir.

2. Haberiniz olmadan kripto para madenciliği yapmanızı engeller. Bazı web siteleri size bu konuda zarar vermek için oluşturulmuştur. Bu neden VPN bu konuda çözüm olabilir.

3- Bitcoin anonimliği ele alır. Bu yüzden %50’den fazla oranda anonimliği savunur. Bir IP’den bitcoin’in kime ait olduğu bilinebilir. Bu yüzden IP’yi VPN ile gizleyebilirsiniz. Bu kesinlikle can alıcı bir nokta.

4- VPN, sizi dolandırıcılardan korur.

5- İnternet servis sağlayıcılarından ve merkeziyeti olan kuruluşlardan sizleri korur.

En İyi VPN Uygulamaları!

Bir VPN alırken hız, sunucu sayısı, kill switch, günlük kayıt, müşteri desteği vb. gibi konuları ele almamız gerekiyor. Peki bunların yanında nelere bakmalıyız?

  • İtibarının yüksek olması
  • İstediğiniz özelliklerinin olması
  • Beş, Dokuz, On dört göz ülkesinde bulunmaması
  • Kripto para dostu olması
  • Çoklu cihaz desteği

Bütün bu özellikleri ele aldığımızda karşımıza sadece güvenilir ve kesinlikle kaliteli diyebileceğimiz birkaç VPN çıkıyor. Bu noktada bu içeriğin temelinde sizlere Kaspersky Secure Connection hizmetini mutlaka en az bir kez kullanmanızı öneririz. Bu linkten hem ücretsiz indirebilirsiniz (deneme sürümü mevcut) hem de satın alabilirsiniz. %70’lik bir indirim sizi bekliyor. Müşterilerine kullanımı kolay bir arayüz sunan Kaspersky; itibarı yüksek, hızlı, beş-dokuz-on dört göz ülkesinde bulunmayan, kill switch özelliği bulunan, kayıt tutmayan ve en önemli VPN hizmetlerinden birisi.

Netflix’e erişim sağlayabilen bir VPN hizmeti sunuyor. İndirimdeyken bir göz atmalısınız. Kaçırmayın!

Not: VPN seçimi, kullanımı, ve tercihi kesinlikle tamamen kullanıcının tercihidir. Bu içerik tamamen bilgi ve haber amaçlı yayınlanmıştır. Kripto Para Güvenliği başlıklı içeriğimiz bittiğine göre hemen buraya tıklayarak farklı bir içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

amazon video ipad air hero

Amazon Prime Türkiye – İPad için Amazon Prime Detayları!

facebook post image 1586271826

WhatsApp Spam’ı Tespit Etme ve Engelleme Hakkında! Dolandırılmayın.