in

Wi-Fi Hızını Arttırma Yolları! Ücretsiz Yöntemler!

Wi-Fi Hızını Arttırma Yolları! Ücretsiz Yöntemler!
Wi-Fi Hızını Arttırma Yolları! Ücretsiz Yöntemler!
Wi-Fi Hızını Arttırma Yolları
Wi-Fi Hızını Arttırma Yolları! Ücretsiz Yöntemler!

İnternet ülkemizde en fazla şikayet edilen hizmetlerden bir tanesi. Bunun en büyük nedeni internet servis sağlayıcıları ve altyapının tam oturmamış olması. Böyle olunca internet hızı saç ağartacak kadar yavaş oluyor. Bununla beraber kullanıcılar internet hızını arttırma yollarını arıyor. Bugün sizlerle kablosuz internet hızınızı arttıracak yöntemleri anlatıyoruz. Wi-Fi hızını arttırma yolları üstelik tamamı ücretsiz!

Modeminizi Açık Alana Taşıyın

Wi-Fi hızını düşüren en büyük sorunlardan bir tanesi modemi saçma yerlere yerleştiriyor olmamız. İnternet hızınızı arttırmak yapacağınız en iyi şeylerden bir tanesi budur. Tabii modemi gizlemek veya görünmeyecek bir yere saklamak daha cazip gelebilir. Kimse sürekli yanıp sönen bir kutunun dekorunu bozmasını istemez. Ancak modemin istediği tek şey özgür olmaktır. Yaydığı ağı engelleyecek her türlü engelden uzakta muhafaza etmekte fayda var.

Modem ağ yayarak sizi internete bağlama işleminden sorumludur. Dolayısı ile pek çok şey buna engel olabilir. Bu engellerden bazıları; duvar, kapılar ve mesafelerdir. Ayrıca mikrodalga, telefon ve televizyon gibi elektronik cihazlar da sinyal yayar. Bu tür parazitler ağ kalitenizi düşürür. Modemi olabildiğince yüksek ve açık bir yerde muhafaza etmek kalitenizi arttıracaktır.

Modeme Yaklaşın

Bir şeyleri kablolu kullanmak sizde de rahatsızlık hissi oluşturuyor olabilir. Ancak kablosuz bağlantıdan maksimum performansı almak istiyorsanız yapacağınız en basit işlem modeme yaklaşmak olacaktır. Cihazınızı modemin yanına taşımak zorunda değilsiniz ancak en iyi performansı almak için en azından görüş mesafenizde olmasında fayda var.

Aynı Anda Çoklu İşlem Yapmayın ve Ağa Aynı Anda Fazla Cihaz Bağlamayın

Bir yandan canlı ders dinlerken aynı anda oyun oynamak. Bu oyunda ping yapacaktır dolayısı ile canlı dersi kapatmanız gerekir(!) Tabii ki şaka yapıyorum bu gibi durumlarda önem derecesine göre işlerinizi sıralayın ve bu sıraya göre işlemlerinizi yapın. Ayrıca anda yapacağınız işlemleri sınırlandırmanız mümkün. Özellikle indirme işlemlerini sınırlandırmamız günümüz teknolojisi ile gayet kolay. İnternet kapasitenizin bir kısmı ile indirme yaparken kalan kısım ile işlemlerinizi yapmanız mümkün. Böylece minimum yavaşlama ile internet kullanabilirsiniz.

Ayrıca aynı anda birden fazla cihazı bir ağa bağlamak internet hızınızı yavaşlatabilir. Tabii bu durum cihazların aktivitelerine göre değişiklik gösterir. Yoğun internet kullanan aktiviteler gerçekleşir ise internet kaliteniz düşer. Bu durumu kontrol altında tutmak için ağınızın modem yönetim sayfanızı kullanın. Böylece ağ kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Dünyanın İlk Tamir Yöntemi : Kapatıp Açmak

Modemler diğer tüm elektronik cihazlar gibi çalışır. Dolayısı ile kapatıp açtığınızda oluşmuş sıkıntıların yok olduğunu görebilirsiniz. İnternet ağınızın yavaşladığını düşünüyorsanız ve nedenini bilmiyorsanız kapatıp açmak iyi bir seçenektir.

Kaliteli DNS Kullanmak

DNS nedir diyorsanız internet sitemizdeki içerikleri okuyarak bilgi edinmeniz mümkün. Ancak kısaca açıklamak gerekirse internetin telefon rehberi demek yanlış olmaz. Bir internet sitesine girmek istediğinizde cihazınız siteye ulaşmak için bir DNS doğrulaması başlatır. Eğer gerekli doğrulamalardan geçerse internet sitesinin veri tabanı ile iletişim kurar ve siteyi görürsünüz. Eğer bu ayarı daha önce değiştirmediyseniz internet servis sağlayıcınızın DNS’ini kullanıyorsunuz demektir. Ancak bunu değiştirmek hiç de zor değil. Hatta Google DNS’inden daha hızlı olduğunu iddia eden CloudeFlare‘in DNS sistemi ile alakalı bir içeriğimiz bile var. Bunu denemek internet hızınızı arttırmak için önemli olabilir.

Bu içeriğimizde Wi-Fi hızını arttırma yolları hakkında bilgi verdik. Eğer siz de internet hızınızda sıkıntı yaşıyor iseniz bu basit çözümler ile internet hızınızı arttırabilirsiniz. Umarız sizler için faydalı bir içerik ortaya çıkarabilmişizdir. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Googleda en cok aratilan NFT ko

Google’da En Çok Aratılan NFT Koleksiyonları!

rusya-global-interneti-kapatiyor

Rusya Global İnterneti Kapatıyor! İntranet Nedir?