in

Rusya Global İnterneti Kapatıyor! İntranet Nedir?

rusya-global-interneti-kapatiyor
rusya-global-interneti-kapatiyor
Rusya Global İnterneti Kapatıyor
Rusya Global İnterneti Kapatıyor!

Hiç şüphesiz tüm dünyanın en önemli gündemi Rusya’nın Ukrayna’yı işgali. Pek çok devletin Rusya’ya karşı olması işgalci Rus birliklerini durduramamış, bu ilerleyiş ateşli çatışmalara neden olmuştu. Tabii bu ateşli çatışmaların yanında sanal alemde de oldukça propaganda içeren haberlere şahit olmuştuk. Bu haberlerle beraber Rusya Twitter ve Facebook gibi bilginin çok hızlı yayıldığı platformları engellemiş veya kısıtlamıştı. Sabah saatlerinde ise tüm bu adımlardan daha ağır bir karar aldığını açıkladı Rus hükümeti. Yapılan açıklama ile beraber Rusya global interneti kapatıyor ve intranete geçiyor.

Rusya Global İnterneti Kapatıyor! Peki Nedeni Ne?

Bu kararın alınmasında pek çok insan kendi komplo teorisini uydurdu. Resmi makamlar ise bazı açıklamalar yaptı. Rus hükümetine göre bu karar DDoS saldırıları ve şifrelerin daha güvenilir hale getirilmesi için atılmış bir adım. Şu an en fazla siber saldırıya maruz kalan ülkenin Rusya olduğunu biliyoruz. Bununla beraber şifrelerin ve pek çok hayati bilginin tehlike altında olduğu da aşikar. Yapılan bu hamlenin ülkedeki internet sistemini güvence altına almak için yapıldığını söylemek gayet makul bir açıklama diyebiliriz. Ancak yine de Rusya’nın daha önce bilgiye ulaşmak için kullanılan siteleri engellemesi bazı teorileri doğuruyor.

Bu teorilerin en başında Rus halkının doğru veya yanlış haberlerden uzak tutulması geliyor. Rusya’nın saldırılarını haklı göstermek adına ne kadar fazla propaganda yaptığını biliyoruz. Ancak internet çağında yaşadığımızı kabul ettiğimiz durumda doğru bilgiye ulaşmak hiç de zor değil. Gerekli araştırmalar ile doğruya ulaşmak zor değil ancak araştırma yapılmadığı durumda doğru bilgiye ulaşmak imkansız. Herhangi bir cihazdan herhangi bir doğruluğu olmadan bir haberi yaymak bu kadar kolayken bilgi zehirlenmesi yaşamamız normal. Bu da Rusya’nın halkı dünyadan uzak tutma nedeni olabilir.

Bir diğer teori ise Rusya’nın medyasının tekelleşmesi gibi interneti de tekelleştirmek. Böylece hükümet neyin doğru neyin yanlış olduğuna kendisi karar verecek. Bunun sonucu olarak da kendisine koşulsuz itaat eden bir halk yaratmış olacak. Bu kararın ardında teorilerden bir tanesi olduğunu düşünmek hiç de ütopik değil. Tabii bunu bize Rusya’nın hamleleri gösterecek. Eğer bu karara aylarca belki yıllarca devam ederse komplo teorilerini uyguladığını düşünmemiz yanlış olmaz. Ancak kısa süreli olarak böyle bir karar alındıysa gerçekten de saldırılardan şifreleri korumak amaçlı olarak bu hamlenin yapıldığını varsayabiliriz.

Peki Nedir Bu İntranet?

İnternetin yerel hali demek yanlış olmaz. Bu ağın çalışma prensibi bir bölgedeki / ülkedeki tüm cihazların bir ağa bağlanması olarak açıklanabilir. Yani LAN bağlantının ülkesel hali. Bununla beraber global internet bağlantısı olmadığı durumda Rusya’ya dış dünyadan veri gelmez. Rusya ise verilerini ve bilgilerini dış dünya ile paylaşamaz. Yani sadece kendi sınırları içerisinde geçerli bir ağa sahip olacak. Tabii bu sistemi genel olarak önemli devlet kademelerinde kullanıldığını biliyoruz.

Aslında İntranet ağına sahip pek çok ülke var. Bu ülkelerin başında Kuzey Kore, Çin gibi dış dünyaya kapalı devletlerin yanı sıra ABD gibi bazı devler geliyor. 2020 yılında ise Rusya kendi intranet ağını duyurmuştu. Ayrıca 2020 yılında biz de intranet ağı oluşturmaya başladığımızı duyurmuştuk. Doğru kullanıldığı taktirde siber saldırılardan doğacak zararları minimuma indiren bu sistem yanlış ellerde bir ulusun tüm iletişimini dünyadan koparması anlamına geliyor.

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wi-Fi Hızını Arttırma Yolları! Ücretsiz Yöntemler!

Wi-Fi Hızını Arttırma Yolları! Ücretsiz Yöntemler!

Otadaki Adam Saldirisi Nedir

Ortadaki Adam Saldırısı Nedir?