in ,

Rusya’nın Ukrayna İşgali: Siviller için Siber Güvenlik Tehdidi!

Siviller için Siber Güvenlik Tehdidi
Siviller için Siber Güvenlik Tehdidi
Siviller için Siber Güvenlik Tehdidi
Siviller için Siber Güvenlik Tehdidi

Geçtiğimiz günlerde tüm dünyanın gözleri önünde Rusya Ukrayna işgalini başlattı. Bu işgale karşılık neredeyse tüm dünya Ukrayna’ya destek açıklaması yaptı. Ancak bu ülkelerin hiçbiri fiziki savunmayı bir seçenek olarak görmedi. Rusya ve Rus halkına ağır yaptırımların yanı sıra siber olarak da bir savaş başladı demek yanlış olmaz. Geçtiğimiz günlerde ABD başkanının dahi siber olarak da saldırı yapacaklarını resmen açıklaması beklenmedik bir açıklamaydı. Tabii bu saldırıya Rusya kanadının nasıl yanıt vereceği tartışma konusu. Bir diğer tartışma konusu ise bu saldırılardan kimlerin etkileneceği. ABD başkanına verilen raporda; bankacılık, elektrik şebekesi başta olmak üzere pek çok ulaşım aracına siber saldırı konuşulan konular arasında. Bu saldırılara ise Rusya’nın aynı şekilde yanıt vereceğini düşünürsek bu soğuk savaşın sivil halkı ne yönde etkileyebileceğini anlatıyoruz! Siviller için siber güvenlik tehdidi doğuyor!

Soğuk Savaş

Teknoloji çağında yaşadığımızı düşününce sahada kazanılan zaferi masada taçlandırmak sözüne ek olarak siber alanda da kazanmayı eklememiz yanlış olmaz. Rusya’ya yapılacak olası saldırılarda pek çok alan zarar görebilir. Tabii ki bunların başında bankacılık sistemi geliyor. Swift sisteminden çıkarılan önemli bankaların ardından bankacılık kanadında ciddi zarar gören Rus halkı yapılacak saldırılar ile bankacılık işlemlerinin kullanması tamamen engellenebilir. Bu da piyasanın durmasını dolayısı ile halkın düzeninin bozulması anlamına gelir. Tabii aynı saldırıyı Rusya tarafı da yaparsa iş ciddiyetini arttırır. Bu da özellikle işletmeler için ciddi sorunları yanında getirir. Siber tarafta uğradıkları saldırılar yüzünden pek çok işletmenin ciddi zarar gördüğünü gözlemleyebiliriz. Bu da işletmeler için siber güvenlik önemini oldukça arttırıyor.

Diğer yandan ABD Başkanı Biden’a verilen raporda ilginç bir madde ilgi çekiyor. Bankacılık ve elektrik şebekelerine yapılması planlanan saldırıların yanı sıra toplu taşıma da hedef haline gelebilir. Günümüzde makinist ihtiyacı olmadan seyahat etmenize olanak sağlayan metro ve trenlerin açık bir hedef olduğu raporda geçiyor. Çarpıcı taraf ise bu trenlerin raylardan dahi çıkarılabilecek olması. Savaşta sivilleri hedef almak savaş suçu kabul ediliyor. Ancak siber saldırı ile sivilleri hedef almak ne kadar etik bilmiyoruz. Çünkü bunun önüne geçecek uluslararası bir sözleşme veya anlaşma yok. Olacakları ise bize zaman gösterecek.

Siviller için Siber Güvenlik Tehdidi

Tüm bu saldırıların sivillerin gündelik yaşantılarını etkileyeceği aşikar. Ancak bu ne düzeyde olacağını tahmin etmek mümkün değil. Ayrıca insanların göreceği zararın kimler tarafından koruma altına alınacağı ise şüpheli. Sivilleri etkileyen silahları saldırılarda savaş suçu işlediği için ceza alan devletler siber saldırılarda nasıl cezalandırılacağına dair bir taahhüt yok. Dolayısı ile sivil halkın güvenliği koruma altında değil. Saldırılardan ne kadar etkileneceği henüz tam anlamı ile bilinmese de tahminler dahi ürkütücü. Umarız 70 sene yaşayıp bir daha hatırlanmayacağımız şu dünyada kimsenin canı yanmadan bir hayat bitirebiliriz. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OKX-manchester-city-ortaklik.jpg

OKX ve Manchester City Çok Yıllı İş Birliğini Duyurdu!

Googleda en cok aratilan NFT ko

Google’da En Çok Aratılan NFT Koleksiyonları!