in

6G Ne Zaman Çıkacak? 6G Nedir? 5G ile 6G Arasındaki Fark Ne?

6G nedir - 6G ne zaman çıkacak - 6G ne zaman gelecek - 5G vs 6G - hızlı internet - 6G faydaları
6G nedir - 6G ne zaman çıkacak - 6G ne zaman gelecek - 5G vs 6G - hızlı internet - 6G faydaları

6G Nedir? 6G Ne Zaman Çıkacak? 5G ile 6G Arasındaki Fark Ne?

Bu içeriğimizde 6G nedir? Ne zaman çıkacak? 5G ile 6G arasındaki fark ne? Gibi soruları cevaplarken aynı zamanda 6G gerekli mi? 6G’nin faydaları neler? Gibi soruların da cevaplarına değineceğiz.

Henüz 3G kullanıyorsanız 6G mevcut hızınızın çok çok ilerisinde. Bu hızı tam olarak anlamak için önce 5G’yi kullanmamız gerekiyor. Çünkü 6G oldukça başka!

Birçok kişi henüz 3G kullanırken ya 4G kullanırken ve 5G’ye erişim o kadar kısıtlıyken bu 6G de nereden çıktı? Diyebilirsiniz. Aslında gelecekte kullanacağımız internet hızı bu olacak. Sıradaki adım 6G.

Neredeyse her saniye gelişen ve ileriye doğru giden teknoloji, standartların oluşmasında pek fazla zaman kaybetmiyor. Bu yüzden teknolojinin ilerleyişi yolunda aslında 6G durağından geçeceğimiz geçmişten beri bilinen bir konu. 4G’den 5G’ye ne kadar hızlı bir şekilde geçtiğimize bakın. Bu geçiş süreci şimdi daha hızlı olacak.

6G her ne kadar 5G’nin yerine geçecek olsa da isim olarak 6G demeyebiliriz. Bunun için farklı isimler konuşuluyor. Fakat bizce 6G de oldukça güzel. Çünkü diğer isimlerde 5G’nin ardına gelen farklı kelimeler var.

Fakat isim yerine takılmamız gereken nokta kesinlikle sunacağı hız. 6G ya da 7G, 8G ne olursa olsun inanılmaz yüksek bir hıza sahip olacağımız gerçekten heyecan uyandırıcı.

İlgili:

6G Ne Zaman Çıkacak?

Her 10 yılda bir farklı bir mobil ağ standardının ortaya çıkması aslında kaçınılmaz ve oldukça önemli bir konu. Eğer gidişat bu kadar hızlı olursa 2030 civarında ortaya çıkabileceği veya en azından çoğu telekom şirketinin 6G denemelerine başlayacağı aşikar. Tabii bu süreçte ortaya çıkacak olan mobil cihazlar da oldukça göz boyayıcı ve daha kaliteli olacak. Bu konu da oldukça merak uyandırıcı bir konu.

5G yayılma ve kullanma hızı nasıl ki şu an beklenenden daha yavaşsa 6G’de de bu tür teknik sorunlarla karşılaşmamız mümkün. Fakat istemesek de bu hıza kavuşacağız. 6G için 2030 yılını beklerken bu konuyu ciddiye alan birkaç telekom şirketinin olduğu da bilinen bir gerçek. 5G’deki mevcut sorunlar tam anlamıyla tespit edildikten sonra çözüme kavuşturulduğunda işte o zaman 6G’ye geçiş hızı oldukça önemli bir şekilde hızlı olacak.

  • Finlandiya’daki Oulu Üniversitesi 6G çalışmaları için ciddi bir bütçe ayırdı. Yıl 2018.
  • Samsung ve LG gibi büyük şirketler şu an 6G üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütüyor.
  • 2019 yılında Çin’in 5G’ye geçmesinin ardından Bilim ve Teknoloji Bakanlığı yaptığı açıklamada üniversitelerin, işletmelerin ve araştırma enstitülerinin yardımıyla 6G araştırma ve geliştirme çalışmalarının kısa sürede başlayacağını açıklamıştı.
  • Japonya 2030 yılına kadar 6G’yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor.
  • Çin, terahertz dalgalarını kullanarak ultra yüksek hızları test etmek için 2020’nin sonlarında yörüngeye bir 6G uydusu gönderdi.
  • Apple, 2021 yılının başlarında 6G için mühendisler aramaya başladı.
  • Güney Kore, 2021 ortalarında ‘6G Strateji Toplantısı’ düzenledi.

6G Faydaları:

5G’deki hızı tahmin edebiliyor musunuz? 6G’deki hız bunun kat kat daha fazlası olacak. 5G, VR ve AR gibi konularda ciddi bir kullanım açarken 6G, 5G’nin açamadığı alanlara ve genişleyeceği alanları düşünemediğimiz yerlere kadar genişleyecek. Muhteşem bant genişliğinden sanal gerçeklik uygulamaları ve hologram görüntülü aramalara kadar birçok yeni hizmeti beraberinde getirecek.

6G kullanırken oyunlar artık daha hızlı açılacak, bekleme süreleri minimuma inecek. Görüntülü aramalar aradığınız kişiyi yanınızdaymış gibi hissettirebilecek potansiyele sahip olacak. Bu, tabii ki sadece internet hızıyla alakalı değil. Gelişen yeni teknolojinin de büyük katkısı olacak.

5G ve 6G Arasındaki Farklar:

Hız ve gecikme, 6G ile 5G arasındaki en net ayrım olacak. 5G ve 4G’yi performans açısından ayıran en temel şey aslında bu. 6G ne kadar hızlı olacak? Şu anda kesin bir şey yok, ancak 5G ile bile 1 Gbps’ye kadar ciddi bir hız görüyoruz. 6G kesinlikle bunun üstüne çıkacak. Saniyede birkaç yüz gigabit hız, hatta terabayt cinsinden aralıklar görebiliriz. Samsung Electronics, 6G teknolojisini 5G’den 50 kat daha hızlı olduğunu açıklamıştı.

6G’nin 5G’den nasıl daha hızlı olacağına gelince, hala havada, ancak bunun radyo spektrumunun ultra yüksek frekanslarını (milimetre dalgaları) kullanmayı içereceğini varsayabiliriz. 5G’nin bant genişliği kapasitesi, yüksek radyo frekansları kullanması gerçeğinde yatıyor.Radyo spektrumunda ne kadar yukarı çıkarsanız, o kadar fazla veri taşıyabilirsiniz. 6G, sonunda radyo spektrumunun üst sınırlarına yaklaşabilir ve 300 GHz gibi aşırı yüksek frekans seviyelerine, hatta terahertz aralıklarına ulaşabilir.

Gerçekten 6G’ye İhtiyacımız Var mı?

5G, interneti birçok insan için daha erişilebilir hale getirmek ve eğlenceden sağlık hizmetlerine kadar her şeyi iyileştirmek için tasarlandı. Bu alanların 5G’nin ötesinde bir iyileştirmeye sahip olup olmayacağı ve dolayısıyla 6G gibi daha iyi bir şeyin kullanılmasını gerektirip gerektirmeyeceği aslında oldukça önemli bir konu. Her zaman en iyisini isteyebileceğimiz için 6G’ye ‘bizce’ ihtiyaç var. Zamanı geldiğinde 5G hızı da beğenmeyeceğimizi hepimiz biliyoruz. Zaten şu an aldığımız internet hızının yarısını kullanabiliyorsak seviniyoruz. Belki o zamanlar gelince biz de mevcut parasını ödediğimiz mevcut internetin gerçek hızını yakalayabiliriz.

İlgili: Blok Coin (Bloktopia) Nedir? Metaverse Coinlerinden Bloktopia!

İçeriklerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sxp-coin-nedir

SXP Coin Nedir? Swipe Avantajları Nelerdir?

Scalping Nedir?

Scalping Nedir? Nasıl Yapılır?