in

Scalping Nedir? Nasıl Yapılır?

Scalping Nedir?
Scalping Nedir?

Scalping Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda: Scalping Nasıl Yapılır? Hangi unsurlara dikkat edilmeli? Sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili bilinmesi gereken detaylara yer verdik.

Scalping nedir?

Forex ve kripto para piyasalarında sıkça kullanılan scalping, yatırımcıların anlık al-sat yaptıkları bir işlem stratejisidir.

Scalping nasıl yapılır?

Yatırımcılar, kısa zaman aralıkları içerisinde herhangi bir hisseyi ya da kripto para birimini alıp satarak kâr elde etmeyi amaçlar. Bununla birlikte, genellikle yüklü alım satım işlemlerinin gerçekleştiği bu işlem stratejisi, 5-15 dakika gibi kısa periyotlar içerisinde tamamlanır. Ancak 1 veya 30 dakikada gerçekleşen işlemler de vardır. Bu süre tamamen scalper’lerin (Scalping işlemini gerçekleştirenlerin) tercihlerine bağlıdır.

Piyasanın aşağı veya yukarı yönlü olması fark etmeksizin scalp işlemler yapmak mümkündür. Volatiliteden faydalanmak isteyen traderler, kâr elde edebilecekleri bu işlemleri kaçırmak istemezler.

Yatırımcılar, manuel olarak anlık alım satım işlemlerini gerçekleştirebilecekleri gibi sistematik bir şekilde de bu işlemleri yapabilirler. Kullanıcıların sisteme girdikleri emirler sayesinde scalping yöntemi tamamen otomatik bir süreç şeklinde de ilerleyebilir.

Scalping yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

  • İşlem hacmi ve piyasa değerinin yüksek olduğu kripto para varlıklarında işlem yapmak daha az risklidir. Bu nedenle daha düşük riskli anlık al-sat işlemleri için söz konusu varlıkların piyasa değeri ve işlem hacimlerine dikkat etmeniz gerekir.
  • Bütün finansal varlığınızı tek bir işlem için kullanmayın. Aksi takdirde kripto varlıklarınızda ciddi bir kayıp yaşayabilirsiniz.
  • İşlemlerinizi teknik analize uygun bir şekilde gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca işleme girmeden önce planladığınız programa sadık kalmanız da bir o kadar önemlidir.
  • Açık işlemleriniz varken beklenmedik bir nedenden ötürü trend yön değiştirirse, açtığınız işlemi kapatmak; sizi daha fazla zarar etmekten koruyabilir.
  • Uzun vadeli yatırım yapmaya alışmış olan kullanıcılar, anlık al-sat işlemlerine daha temkinli yaklaşmalıdır.
  • İşlem ücretleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız.
  • Teknik analiz indikatörlerini dikkatle seçmeniz gerekir. Ayrıca iyi bir grafik okuma yeteneğine sahip olmakla birlikte, hızlı hareket etme kabiliyetine sahip olmanız önemlidir.

Hatırlatma:

Anlık al-sat işlemleri sonucunda güzel kârlar yakalamak mümkün. Ancak yatırımcılar, bu kârlı işlemler için günün çoğunluğunu ekran başında geçirirler. Grafikleri takip edip öte yandan işlemleri gerçekleştirmeye çalışmak; yüksek konsantrasyon ve hızlı kararlılık gerektirir.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (4 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6G nedir - 6G ne zaman çıkacak - 6G ne zaman gelecek - 5G vs 6G - hızlı internet - 6G faydaları

6G Ne Zaman Çıkacak? 6G Nedir? 5G ile 6G Arasındaki Fark Ne?

photo 1590856029826 c7a73142bbf1

Birisinin PC’nizde Gözetleme Yapıp Yapmadığını Anlamanın 4 Yolu!