in

Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir?

android deprem uyarı sistemi
android deprem uyarı sistemi

Geçtiğimiz ay merkezi Alanya ve Balıkesir olan iki depremden saniyeler önce Android telefonlara deprem bildirimi gitmişti. Google bir süredir kullanımda olan Android Deprem Uyarı Sistemi ve bu sistemin neyi hedeflediğini açıkladı. Gerçekleştirilen basın toplantısında Google Ürün Yöneticisi önemli açıklamalarda bulundu. Temel hedefin insanların hayatlarını korumak olduğunu belirten Google sistem hakkında önemli bilgiler verdi. Bu içeriğimizde Deprem Uyarı Sistemi’nin detaylarına ulaşabilirsiniz.

Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir?

Android Deprem Uyarı Sistemi depremlerden saniyeler önce kullanıcılara bildirim gönderen bir sistemdir. Özellikle deprem bölgelerinde yaşayan insanlar için oldukça hayati bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü doğal afetlerde bir kaç saniye dahi doğru pozisyonu almak için size şans tanıyor. Yapılan basın toplantısında konuşan yetkili ; Türkiye, Yeni Zelanda ve Yunanistan’ın bu sistemin ABD dışında kullanıldığı ilk yerler olarak kayda geçtiğini belirtti. Ayrıca sistemin depremi tespit etmek ve hızını ölçmek için Android cihazların çoğunda bulunan ivmeölçer özelliğini kullandığını ekledi.

Sistemi kullanmak için ise son model telefonlara ihtiyacınız yok. Android 5.0 üzeri cihazlarda bu sistemi kullanmanız mümkün. Sistemi kullanmaya başlamak için ayarlar kısmından Deprem Uyarılar özelliğini aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca deprem uyarıları almak istemeyen kullanıcılar bu ayarı devre dışı bırakarak uyarıları kapatabilir.

Sistem Ne Vadediyor?

Uyarı sistemi kullanıcılara olabildiğince vakit kazandırmayı hedefliyor. Dolayısı ile insanlar daha çabuk reaksiyon göstererek doğru pozisyonları alabilecekler. Doğal afetlerde bir kaç saniyenin dahi hayati önem taşıdığı bir gerçek. Eğer başarılı bir sistem yapmayı başarırsa Deprem Uyarı Sistemi insan hayatını olumlu etkileyen teknolojik gelişmelerden bir tanesi olacak gibi duruyor. Ayrıca sistem Farkında ol ve Harekete Geç olarak iki farklı uyarıya sahip. Bu da zarara neden olmayacağı öngörülen depremlerde uyarıların panik havası yaratmaması adına önemli bir adım.

Ayrıca sistem 4.5 üzeri tüm depremlerde aktif olarak uyarı gönderiyor. Telefonun mevcut teknolojisi ile bu işlemi yapan telefon bahsettiğimiz iki farklı uyarıyı depremin şiddeti ve yoğunluğuna göre yapıyor. Sistemin çalışması için konum ayarınızı ve Deprem Uyarılar seçeneğini aktif etmeyi unutmayın.

Ancak bu sistemin depremi önceden bildiği algısı oldukça yanlış. Bahsettiğimiz üzere sistem telefonların çoğunda bulunan ivmeölçer ile bu işlemi yapıyor. Sosyal medyada oldukça manipülatif paylaşımlar yapılıyor. Bu paylaşımlara inanmadan evvel araştırma yapmakta fayda var. İnsan hayatı için oldukça önemli bir adım olan bu sistemin diğer teknoloji şirketleri için örnek teşkil etmesini umuyorum. Siz bu sistem hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fidye yazilimi korumasi

2022’nin En İyi 5 Fidye Yazılımı Koruması!

petya-nedir-petya-virüsü-nasil-bulasir-fidye-virusu-1

Petya Virüsü Nedir? Petya Virüsü ile İlgili Kısa Notlar ve Hap Bilgiler!