in

Android’de Hangi Tarayıcı Daha İyi? Firefox Mu Brave Mi?

Brave Browser Sets the Trend for Private Web Browsing as Mozilla Firefox Unveils New Features
Brave Browser Sets the Trend for Private Web Browsing as Mozilla Firefox Unveils New Features

Hangi tarayıcı daha iyi?

Google Play Store, Android platformundaki mevcut tarayıcı seçenekleri ile kullanıcılarına birçok seçenek sunabiliyor. Tabi ki bu seçeneklerin bir kısmı zararlı. İçeriğe giriş yapmadan önce hemen şunu belirtmeliyim: İndirdiğiniz uygulamaların yorumlarına, puanlarına ve en önemlisi kim tarafından geliştirildiği ile kaç kişi tarafından indirildiğine mutlaka göz atın.

Çoğu kullanıcı, tüm Android cihazlarda varsayılan olarak gelen Chrome tarayıcısını kullanır. Peki Chrome tarayıcı gerçekten iyi mi?

Birçok kişi Opera ya da Mozilla Firefox gibi tarayıcıları tercih ediyor. Kişilerin kullandığı tarayıcıları kısmi olarak incelediğmizde Firefox ve Brave’in ise piyasadaki en iyi Android tarayıcılardan sadece 2’si olduğunu görüyoruz.

Firefox, yeniden tasarlanmış kullanıcı arayüzü, gizliliğe ve güvenliğe verdiği önemle birlikte uzantı desteğine sahip yepyeni bir Android tarayıcısıyla karşımıza çıkıyor. Brave ise kullanıcılarına gizlilik ve güvenlik konusunda ciddi hizmetler sunuyor. Kısacası, her iki tarayıcı da uzun iddialarda bulunuyor ve Android cihazınızda varsayılan tarayıcı olarak yer almaya hazır. Ama hangisi daha iyi?

Bu yazıda, bu iki tarayıcıyı Kullanıcı Arayüzü, Gizlilik eklentileri, özellikler, Okuma modu, Çapraz platform kullanılabilirliği gibi çeşitli faktörler üzerinde karşılaştıracağız. Başlayalım.

Hangi Tarayıcı Daha İyi?

Bu sorunun cevabına aşağıdaki başlıklardaki karşılaştırmalarımıza göz atarak erişmeniz mümkün.

Çapraz Platform Kullanılabilirliği:

Tarayıcılarda çapraz platform kullanılabilirliği çok önemli. Sonuçta, platformlar arasında yer imlerini, geçmişi, şifreleri ve uzantıları senkronize etmek istemek en doğal hakkınız.

Her iki platform da iOS, macOS, Android ve daha birçok işletim sistemi ve cihazda kullanılabiliyor.

Kullanıcı Arayüzü:

Android işletim sistemine sahip telefonlar farkındaysanız gün geçtikçe büyüyor. Hatta bu telefonlar için uçsuz bucaksız büyüklükte diyen bazı şirketler var. Gerçekten de öyle. Çok büyükler. Fakat konumuz tam olarak büyüklüğü değil. Ama büyük telefonlar için arayüzü alt menü ve seçeneklerle tasarlamak kesinlikle oldukça pratik bir çözüm. Hem Brave hem Firefox bu konuyu oldukça başarılı bir şekilde görüyor ve uyguluyor. Arayüz için kesinlikle ikisi de oldukça kullanışlı.

Ek Bilgi: Firefox ve Brave web tarayıcısı, Android’in karanlık temasıyla güzel bir şekilde çalışıyor.

Sekme Menüsü:

Mozilla Firefox tarayıcısını kullanırken sekmeleri kapatmadığınızda ve her aramanız için sekme açtığınızda bu sekmeler sizi yorabilir ve sizi yavaşlatabilir. Fakat Brave’de bu bu böyle değil, sizi yormayan tarayıcılardan birisi olan Brave, sekme değiştirici menüsüne dokunduğunuzda yeni bir sekme ekleme, tüm sekmeleri kapatma ve yeni gelen bazı özellikleri size kolaylıkla alt menüden sunar. Şunu atlamamalıyım: Firefox’un sekme değiştiricisi en iyi şeylerden birisi. Telefonunuzun ekranında sadece alt kısmı kullanır, tabi ki yarıya kadar.

Performans:

Her iki platformda oldukça başarılı. Yapılan testlerin sonucunda ise sadece bir tık daha kaliteli olan tarayıcı Brave!

Özellikler ve Gizlilik:

Brave, Android’deki en güvenli tarayıcı olduğunu iddia ediyor. Brave, reklamları ve izleyicileri web sayfalarından kolaylıkla engelleme yeteneğine sahip. Ayrıca (dijital) parmak izi koruması sağlıyor. Üçüncü taraf çerezlerini engellerken gereksiz komut dosyalarını da kolaylıkla engellemesi mümkün.

Brave, Brave reklamları görüntüleyerek BAT (Basic Attention Token) kazanmanızı sağlar. Yukarıdaki menüden bu tokenlerin anlık değerini görebilirsiniz.

Firefox, siteler arası takip çerezlerini ve sosyal takipçileri engellemek için ayrıntılı bir gizlilik raporu sunar.

Firefox kullanırken eklentileri kullanmanın yanı sıra yazı tipi stilini ve boyutunu da değiştirebilirsiniz. Yeni başlayanlar, reklamları engellemek için uBlock Origin’i, karanlık tema için Dark Reader uzantısını ve birkaç başka uzantıyı kolaylıkla kullanabilir. Brave’in sunduğu eklentiler ise daha fazla. Web sitemiz içerisindeki incelemeleri okuyabilmek için aşağıdaki başlıklara tıklamanız yeterli.

Hangi Tarayıcı Daha İyi Sonucu:

Her iki uygulamanın da kullanıcılar tarafından test edilmesi gerekiyor. Fakat kişisel tercih olarak konuşacak olursak; hız – gizlilik ve güvenlik gibi konularda kesinlikle Brave benim için oldukça başarılı. Fakat Firefox’un da hakkını yemek olmaz.

İlgili:

İçeriği Oyla

1 Comments

Leave a Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

u8i7EkhtG4EY5uSvCvDkMa

Opera İncelemesi! Opera Web Tarayıcısı Hakkında Her Şey!

Twitter toplu tweet silme - twitter kodları - tweet toplu mesaj silme - tweet fav silme

Tweetleri Toplu Olarak Silme İşlemi Nasıl Yapılır?