in

Aşırı Isınan Telefon Nasıl Soğutulur?

isinan telefonu sogutma

Aşırı Isınan Telefon Nasıl Soğutulur?

Bu yazımızda, aşırı ısınan telefonları soğutmaya yarayabilecek bazı ipuçlarına yer verdik.

Aşırı Isınan Telefon Nasıl Soğutulur?

Telefonunuzun ısısı 50 santigrat derecenin üstüne çıktığı an, aşırı ısınmaya başlamış demektir. Bununla birlikte, bazı telefonlar aşırı sıcaklık uyarısı verirken, bazıları vermez. Ancak telefonu elinize aldığınızda söz konusu ısıyı fark edersiniz. Telefonunuzun aşırı ısınmasının birçok sebebi olabilir. Aşırı ısınan telefonu soğutmak için yapmanız gerekenlere ise aşağıda yer verdik.

Telefonu kapatın

Öncelikle telefonunuzun daha çok ısınmasını engellemek ve dinlendirmek için telefonunuzu tamamen kapatmayı deneyin. Böylece bütün arka plan işlemleri de durduğu için telefonun daha fazla ısınmasını engelleyebilirsiniz. Bununla birlikte, telefonu yeniden başlatmadan önce birkaç dakika bekleyin. Ayrıca telefonunuz şarjdaysa prizden çekin ve telefonu tekrar başlatana kadar takmayın.

Telefonu ısının fazla olduğu yerden uzaklaştırın

Telefonunuz direkt güneş ışığı alan veya aşırı sıcaklığın olduğu bir yerdeyse, daha serin bir ortama götürün. Bununla birlikte, telefonunuzu; arabadayken koltuğa, evdeyken yatağa, battaniye üzerine veya diğer ısıyı tutan yüzeylerde bırakmayın. Ayrıca telefonu buzdolabına koymayın. Doğru bilinen yanlış bir yöntemdir bu. Telefonlar, aşırı sıcakta ve aşırı soğukta zarar görürler. Bunun nedeni, telefonların belirli bir sıcaklık aralığında çalışabilecek şekilde optimize edilmiş olmalarıdır.

Ağ hizmetlerini kapatın

Bazı sebeplerden dolayı telefonu o an kapatmamanız gerekiyorsa, başka yöntemleri deneyin. Bunlardan biri, Wi-Fi ve Bluetooth gibi ağ servislerini kapatmaktır. Bu servisler telefonunuzun kaynağını kullandığını için daha fazla ısınmaya neden olur. Bu yüzden telefonunuzda açık olan ağ servislerinin çoğunu mümkün olduğunca kapalı konumda tutun.

Telefon kılıfını çıkarın

Kılıflar hava akışını engelleyebileceği için telefonunuzun daha çok ısınmasına sebep olur. Bu nedenle telefonunuz soğuyuncaya kadar kılıfı çıkarmanızda fayda var.

Gereksiz uygulamaları silin

Telefonunuzda gereksiz yer kaplayan uygulamaları silin. Bu uygulamalar arka planda çalışmaya devam ederek hem telefonunuzun aşırı ısınmasına hem de depolama alanınızın dolmasına sebep olur. Bu nedenle ihtiyacınız olmayan uygulamaları tespit edip silmeniz iyi olacaktır.

Antivirüs uygulaması kullanın

Antivirüs programları, cihazlarınızı ve verilerinizi kötü amaçlı yazılımlardan korur. Virüsler, cihazınıza sızdıktan sonra telefonunuzun aşırı ısınmasına sebebiyet verir. Bu nedenle bir antivirüs uygulamasıyla telefonunuzu tarayın.

Teknik servise götürün

Bütün yolları denediyseniz fakat yine de telefonunuzun ısısı hiç düşmediyse, telefonunuzu teknik servise götürmeniz en doğru seçenek olacaktır.

İlgili:

1/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

big-data-nedir-big-data-madenciligi

Big Data Nedir? Big Data (Büyük Veri) Madenciliği ve Kullanım Alanları!

Ecosia

Ecosia Nedir? Ağaç Dikmenin En Kolay Yolu!