in

Bilgisayarınızı Daha Güvenli Hale Getirmenin 3 Yolu!

bilgisayar güvenliği - bilgisayar güvenliği hakkında - daha güvenli bir bilgisayar
bilgisayar güvenliği - bilgisayar güvenliği hakkında - daha güvenli bir bilgisayar

Bilgisayarınızı Daha Güvenli Hale Getirmenin 3 Yolu!

Bilgisayarınızı daha güvenli hale getirmenin farklı yollarını arıyoruz.

Şimdiye kadar COVID-19 dolandırıcılıklarına düşmediyseniz, kendinizi şanslı ve dikkatli olarak yorumlamanız gerekebilir. Çünkü salgın süreci devam ederken aynı zamanda COVID-19 ile ilgili dolandırıcılıklar da hız kesmeden devam ediyor. Kısacası salgın sırasında dolandırıcılık saldırıları oldukça fazla arttı. AARP’ye göre, kimlik avı dolandırıcılığına düşen kişilerin toplamda kaybettiği para 309.4 milyon dolar. Bu da kişi başı ortalama 306 dolar yapıyor. Baktığımız zaman çok ilginç şekilde büyük paralar değil mi? Öyle. Öyle olmasa bu kadar artmazdı sanırım. Ne yazık ki herkes bu konulara pek dikkat etmiyor ve bir şekilde paralarını ya da bilgilerini kaybediyor.

Bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için birkaç adımdan bahsedeceğiz. Unutmayın ki bu adımlar asla yeterli değil. Fakat başlangıç için ideal.

İlginizi Çekebilir:

* İşletim sisteminizin, sürücülerinizin ve programlarınızın güncel olduğundan emin olun.

Birinci adım: Bilgisayarınızın en son işletim sisteminde çalıştığından emin olun. Hala Windows 7 kullanıyorsanız, ciddi bir saldırıya uğrama tehlikesiyle karşı karşıyasınız.

Peki ya zaten Windows 10’unuz varsa? Bu durumda, güncel tuttuğunuzdan emin olmanız gerekebilir. Güncellemeleri şu şekilde kontrol etmeniz mümkün:

  1. Ayarlar‘a gidin.
  2. Güncelleme ve Güvenlik‘i butonuna tıklayın.
  3. Herhangi bir güncelleme olup olmadığını görmek için Güncellemeleri kontrol et butonuna tıklayın.

Bilgisayarınızı en son işletim sistemine güncellediğinizde, bu genellikle sürücülerinizin de güncellendiği anlamına gelir, ancak tekrar kontrol etmenin hiçbir zararı olmaz. Bu yüzden sürücülerinizi de kontrol etmeyi unutmayın.

* Bir antivirüs programınız mutlaka olsun. Antivirüs programınızın da güncel olduğundan emin olun.

Windows 10’u indirdiğinizde, Windows Defender virüsten koruma yazılımı otomatik olarak cihazınıza gelir. Fakat bu, pek de güvenilir bir şey değil. Eğer güvenilir olsaydı yukarıda da bahsettiğimiz gibi kimlik avı dolandırıcılıkları gerçek olmazdı. Araştırmanın devamında cihazlarda antivirüs olmaması oldukça dikkat çekiyor. Önerdiğimiz antivirüs hizmetine buraya tıklayarak göz atın: https://kas.pr/2iwg Eğer antivirüsler cihazınızda kasma ve donma gibi sorunlarla karşılaşıyorsa bu antivirüsün en önemliği özelliklerinden birisi de oyun modu özelliği. Bu sayede oldukça stabil çalışıyor ve güvenilir.

* Güçlü bir parola kullanın.

Birçok insan ne yazık ki hala cihazlarını parolalarla korumuyor. Peki sen koruyor musun? Bilgisayarlarınızı açarken parola girmeniz gerekiyor. Çünkü bu, hem veri ve bilgilerinizi korurken hem de fiziksel bir saldırıya karşı bunların yanında cihazınızı da koruyacaktır. Parolanızı oluştururken her zamanki gibi büyük-küçük harf, sayılar ve noktalama işaretleri kullanmayı unutmayın. Bu parolayı oluştururken mutlaka zor bir kombinasyon oluşturun.

Kısa Uyarılar:
  • Programlarınızı bilgisayarınıza kurarken mutlaka kontrol edin.
  • Programı indirdiğiniz sitenin güvenilir olup olmadığını kontrol edin.
  • Otomatik güncelleştirmeleri aktif edin.
  • Eğer veri gizliliğine ve güvenliğine önem veriyorsanız buraya tıklayarak tavsiyemize göz atın. İnternetteki verilerinizi koruyun ve sansürü, engellemeleri, kısıtlamaları hızlıca aşın.
  • Bilgisayar güvenliğinizi sağlayamıyorsanız hassas bilgilerinizi (Örneğin banka, parola veya kişisel verilerinizi) cihazlarınızda tutmamaya çalışın.
5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

android zararlı uygulamalar - android uygulamalar - siber güvenlik - lorent research lab - lorentlabs

Taklit Uygulamalar: Bu Uygulamalar Spam Yayıyor! Hemen Silin!

kaspersky lorent research lab - kaspersky vpn - kaspersky ödülleri - lorentlabs ödülleri

Kaspersky Sponsorluğunda Lorent Research Lab Ödülleri Açıklandı!