in

Bunu Görmüştük: Bu, Suya Dayanıklı İlk Android Telefon!

kopek baligi
kopek baligi

Suya dayanıklı ilk telefonu hatırlıyor musunuz? Bu içeriğimiz ile size yeni bir konuyu duyurmak isteriz. ”Bunu Görmüştük” başlığı altında birçok ürüne birlikte göz atacağız. İlk başlığımızı ‘Bu, Suya Dayanıklı İlk Android Telefon!’ olarak ayarlamak istedik. Bakalım bu içerikleri sevecek misiniz?

Telefonunuzun üstüne kola ya da kahve dökmüş olabilirsiniz. Canınızın nasıl sıkıldığını tahmin edebiliyorum. Geçmişte bunu birkaç kere ben de yaşadım. Ne yazık ki bazı cihazlar hala suya dayanıklı değil. Yakın zamanda birçok akıllı cihazın tanıtıldığını gördük ve hala da tanıtılıyor. Fakat bazıları suya dayanıklılık konusunda pek bir performans gösteremiyor. 2020 yılında durum böyleyken ilk suya dayanıklı telefonun 2010 yılında üretildiğini biliyor muydunuz?

Bu ürün belki aklınıza gelmeyebilir fakat Motorola’ya ait. İsmi ise Defy. Motorola Defy!

motorola blur 1
Motorola Defy

Motorola Defy Birçok Şirkete Yol Gösterdi!

Motorola Defy, 107 mm uzunluğunda ve 13 mm kalınlığında gövdeye sabitlenmiş 3,7 inç TFT ekrana sahip küçük bir cihazdı. Telefonun ekranı aynı zamanda çiziklere ve sıyrıklara pek izin vermeyen bir Gorilla Glass kaplamaya da sahipti. Performans açısından Defy, kendi zamanında oldukça başarılıydı. 512 MB RAM’e sahipti ve Android 2.1’i kullanıyordu. Şu an belki komik özelliklere sahiptir fakat o dönemde (10 yıl önce) oldukça iyi bir telefondu. O zamanlar kullanıcılar için en önemli birkaç özellik vardı. Bunlardan birisi Google Haritalar ve Youtube içerikleri.

Defy, birçok şirketin fikir babasıydı diyebiliriz. Defy’nin kullandığı ‘sağlam ve özel telefon’ mottosu Samsung ve Sony gibi şirketlere ilham kaynağı oldu. 2011 yılında Sony Ericsson Xperia Active’i piyasaya sürerken, Samsung da Xcover serisini tanıtmıştı.

Suya dayanıklı cihaz furyası henüz 2010 yıllarında başlamamıştı bile. Fakat 2013 yılında Sony, Xperia Z’yi piyasaya sürdü. Bu, Defy’nin en önemli rakiplerinden birisiydi. Samsung, Galaxy S5 ile yeni bir rakip olarak ortaya çıktı. Bu süreçte Apple ve Google ise çalışmıyor değildi. 2016 ve 2017’de bu iki büyük şirketten de suya dayanıklı telefonlar geldi.

Gelecekte hangi şirket hangi özelliklerle yeni ürünlerini tanıtacak pek bilinmiyor fakat katlanabilir cihazlarda bu suya dayanıklılık konusunda problem yaşanacağını düşünüyorum. Yeni bir kategori hazırlığında olduğumuz ‘Bunu Görmüştük’ kategorisinin ilk başlığını okuduğunuz için teşekkürler. Lütfen yorum yapmayı ve sosyal medya profillerinizde içeriklerimizi paylaşmayı unutmayın. Hemen buraya tıklayarak farklı bir içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google - google duo - google duo karşılaştırması - uygulama karşılaştırmaları - kripto para karşılaştırmaları

Google Duo Karşılaştırması: Bütün Rakipleri Burada!

sosyal medya rehberi - twitter rehberi - facebook rehberi - siber güvenlik rehberi - kripto para rehberi

Sosyal Medya Rehberi Bölüm-2: Twitter Hakkında!