in

Coin Yakmak Nedir? Coin Yakma Ne İşe Yarar?

Kripto para borsalarında oldukça yaygın olan Coin Yakma işlemi kullanıcıların aklını meşgul ediyor. Genellikle kripto para geliştiricilerinin başvurduğu Coin Yakmak nedir? Coin yakma ne işe yarar? Sorularına basit, anlaşılır ve doyurucu cevaplar vereceğiz.

Coin Yakmak nedir?

Coin yakma, coinleri dolaşımdan kalıcı olarak çıkarma işlemine denir. Coinler kasıtlı olarak piyasadan çekilir ve toplam arz düşer. Bunun sonucu olarak birim fiyat artar veya sabit bir çizgide kalır. Coin yakma işlemine Bitcoin veya Ethereum gibi büyük kripto paralarda uygulanan bir yöntem değildir. Daha çok küçük ölçekli tokenler ve altcoinler tarafından kullanılan bu yöntem piyasa istikrarını sağlar.

Coin yakma işlemi nasıl gerçekleşir?

Coin yakma işlemi, coinlerin private key’i geçerli olmayan bir kripto para cüzdanına gönderilmesi ile piyasadan çekilir. Bu da toplam arzın düşmesine ve piyasanın kararlı hale gelmesini sağlar. Piyasalar ve coin fiyatı kararlı halde olduğu zaman yatırımcılar coinlerini hemen satmak istemez cüzdanlarında saklarlar. Böylece coin ağının çalışma süresine ve bant genişliğine pozitif olarak etki eder.

Örnek verecek olursak kripto para borsası Binance kendi kripto parası olan BNB için yakma etkinlikleri düzenler. Bu etkinlikler üç ayda bir gerçekleşir. Etkinliklerde yakılacak BNB miktarı ise o çeyrekte yapılan işlem hacmine göre karar verilir. Yani Binance her üç ayda bir gerçekleşen toplam ticaret hacmine göre kripto para yakar. Bu etkinlikler yayınlanan BNB miktarının yarısı yakılana kadar devam edecektir. Yakma etkinlikleri bittiğinde Binance toplam 100 milyon BNB yakmış olacak.

Coin Yakmak faydalı mı?

Coin yakmak enflasyonu önleme açısından oldukça faydalı bir işlemdir. Arzın düşmesi fiyatı pozitif yönde etkileyeceği için coin yakma işlemleri kötü bir şeymiş gibi düşünülmemelidir. Fiyat üzerindeki etkisinde oldukça durduk ancak coin yakma işlemi sadece fiyat güncellemeleri için düzenleyici seçenek değildir. Pek çok hata düzeltmeleri için bu yöntem bir tercihtir. Bazı projelerde geliştiriciler istenmeyen popülerlikten kaçmak için coin yakar. Örnek verecek olursak Ripple işlem hacmini belirli bir seviyede tutmak için işlemlerden ücret alır ve bunları yakar.

Mevcut arzı azaltmak genel olarak kripto paraların fiyatını arttırır. Bundan dolayı arzı azaltmak için akla ilk gelen yöntem coin yakmadır. Teorik olarak dolaşımdaki parayı azalttığınızda bulunabilirliği azalacağı için fiyatı artar. Bundan dolayı pek çok büyük kripto para sınırlı sayıdadır.

Yakım işlemlerinin genel olarak olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle toplam arzı düşürdüğü için fiyattaki etkisi yatırımcılar için oldukça kıymetli. Basit bir şekilde yakım işlemini anlatmaya çalıştık. Umarım sorularınızın cevaplarını almışsınızdır. Sağlıcakla Kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gizliliğiniz için en iyi tarayıcı - en güvenli tarayıcı - film izleme tarayıcısı - muhabbit.com - webtekno.com

Gizliliğiniz İçin En İyi Tarayıcı Hangisi? Tarayıcıları Sizin İçin Sıraladık!

kyber-network-nedir

KNC Token Nedir? Kyber Network Avantajları Nelerdir?