in

Çok Fazla Sekme Açmak Bilgisayarı Yavaşlatır mı?

cok-fazla-sekme-acma
cok-fazla-sekme-acma

Özellikle ekonomik olarak güçlü olmayan ülkelerde yeni teknolojilere ulaşmak kolay olmuyor. Dolar kurunu hesaba kattığımızda biz de bu ülkelerden bir tanesiyiz diyebiliriz. Hal böyle olunca sahip olabildiğimiz teknolojik imkanlardan maksimum performansı almanın yollarını arıyoruz. Bu yolları ararken en ufak şeyi bile sorgulamak zorunda kaldığımız anlar oluyor. Bugün akla takılabilecek ufak şeylerden bir tanesine yanıt arıyoruz. Çok fazla sekme açmak bilgisayarı yavaşlatır mı? Hazırsanız sorumuzun cevabına geçelim!

Sonsuz Sekmeler

Bir araştırma yaparken kendinizi alakası olmayan bir Wikipedi sayfasında bulamanız mümkün. Başladığınız noktadan kilometrelerce uzakta olan bu sayfaya ulaşana kadar da onlarca sekme açtığınız oluyordur. Peki açtığınız tüm bu sekmeler hem tarayıcınız hem de cihazınız için sorun teşkil eder mi? Kısaca cevap vermek gerekir ise evet. Yani açacağınız her yeni sekme cihazınızın performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Açtığınız her sekme RAM’den biraz daha performans çalacak dolayısı ile CPU üzerindeki işlem yükü artacaktır.

Tabii sadece tarayıcı sekmeleri ile performans kaybı olduğunu iddia etmek çok da akıl kârı değil. Bu durum bilgisayarınızın donanımına, kullandığınız tarayıcının optimizasyonuna ve açmaya çalıştığınız sitelerin türüne göre değişiklik göstermektedir. Yani Chrome gibi tarayıcılar RAM’i çok fazla kullanır. Bu durum performans kaybına yol açar. Aynı şekilde iyi optimize edilmemiş tarayıcılar hem RAM hem CPU kanadını yoracağı için cihazlarınız için önerilmez. Açmaya çalıştığınız site Wikipedi gibi sade yazılardan oluşuyor ise performansınızı çok etkilemeyecektir. Ancak 4K video içeriği olan siteleri açmaya çalışmak cihazınızı zorlayacaktır. Eğer bu tür siteleri sekmelerde biriktirir iseniz sadece tarayıcınız açık olduğu halde fanlarınızın devreye girmesi bile muhtemel.

Sekmelerden Kurtulun

Bir kaç sekmeden bir şey olmaz deyip ertelediğiniz her sekme cihazınızın performansını olumsuz yönde etkiliyor. Bu olumsuz durum ile karşı karşıya kalmamak için fazla sekmeleri kapatmak zorundayız. Ayrıca fazla sekmeleri kapatmak istemediğiniz veya hangi sekmeye ihtiyacınız olduğunu bilmediğiniz için tüm sekmeleri açık tutmak zorunda iseniz bunun da bir çözümü var. Neredeyse tüm popüler tarayıcıların kendi marketlerinde uzun süre aktif olunmayan sekmeleri kapatan uygulamalar mevcut. Bu uygulamaları edinebilirsiniz. Ayrıca bu tür uygulamalar sekmeleri kapatmak istemediğiniz durumlarda onları durduruyor. Böylece o sekmenin kullanması gereken RAM değeri performans olarak diğer işlemlerde kullanılıyor.

Son teknolojik ürünlere ulaşmanın hayli zor olduğu günümüzde maksimum performansı almak için elimizden geleni yapıyoruz. Bugün çok fazla sekme açmak bilgisayarı yavaşlatır mı? Sorusuna yanıt aradık. Ayrıca bu durumun önüne geçmeniz için yapmanız gerekenleri kısaca anlattık. Umarız faydalı bir içerik ortaya çıkarabilmişizdir. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

STORJ coin nedir

STORJ Coin Nedir? Storj Projesinin Özellikleri Nelerdir?

keepass - keepass parola yöneticisi - parola yöneticisi - lorent research lab

KeePass Nedir? KeePass Güvenli Mi? Açık Kaynaklı Parola Yöneticisi!