in

Daha Üretken ve Verimli Olmanızı Sağlayacak İpuçları!

Productivity

Daha Üretken ve Verimli Olmanızı Sağlayacak İpuçları!

Bu içeriğimizde, kısa ve uzun vadede üretkenliğinizi artırmanıza ve daha verimli olmanıza katkı sağlayacak önemli ipuçlarına yer verdik.

Daha Üretken ve Verimli Olmanızı Sağlayacak İpuçları:

1) Zamanınızı takip edin

Zamanınızın nasıl geçtiğinin farkında mısınız? Değilseniz, zaman yönetimi ve takibi için harekete geçmenin vakti gelmiş olabilir. Bunun için öncelikle bir veya iki hafta gibi belirli bir süre içerisinde neler yaptığınızı takip edin. Bununla birlikte, zamanı nasıl geçirdiğinizi takip etmenin iki ana yöntemi mevcuttur. Ancak bu takibin dakikalara kadar ayrıntılı olması gerekmez. Yalnızca işe gidip gelme sürenizi, verdiğiniz molaları, yemek zamanlarınızı, ev işlerine ayırdığınız süreleri ve boş zamanlarınızı izlemeniz yeterli olacaktır.

Zaman takibi için zaman günlüğü ve otomatik uygulama olmak üzere iki ana yöntem vardır. Zaman günlüğünde, belirli saatler içerisinde kabaca neler yaptığınızı özetleyen bir zaman çizelgesini doldurursunuz. Bir diğer yöntem ise otomatik uygulamalardır. Ancak bu uygulamalar, zamanınızı izleme konusunda her yerde etkili değillerdir. Sadece bilgisayarınızda veya telefonunuzda geçirdiğiniz süreyi takip etme konusunda çok iyilerdir. Örneğin, ActionDash; hangi web sitelerinde ne kadar zaman geçirdiğinizi takip ederek bunları otomatik bir şekilde sınıflandırır. Böylece istediğiniz ayarlamaları yapabilir ve dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Her iki yöntemi de kullanabilirsiniz. Ancak hangi yöntemi seçersiniz seçin, zamanınızın nasıl geçtiğinin farkında olun ve yeterince verimli olup olmadığınızı gözden geçirin.

2) Yapılacaklar listesi oluşturun

Bir gün içerisinde neler yapmanız gerektiğini belirten bir yapılacaklar listesi hazırlayın. Bununla birlikte, listede yer alan görevlerden en önemli olanlara öncelik verin. Acil olmayan işleriniz varsa, bunları başka bir zamanda yapın. Bu şekilde önemli olan işleriniz için daha verimli olursunuz ve her şeyi aynı gün içerisinde yetiştirme telaşından kurtulursunuz. Ancak daha az önemli olan işleriniz için mutlaka uygun bir zaman belirleyin, aksi takdirde zamanla biriken işlerin üstesinden gelmekte zorlanırsınız. Ayrıca her sabah yapmanız gereken ilk iş, yapılacaklar takvimine göz atmak olsun. Böylece gün içerisinde yapmanız gereken önemli bir görevi unutma ihtimalini ortadan kaldırırsınız.

3) En verimli saatlerinizi koruyun

Gün içerisinde en verimli olduğunuzu düşündüğünüz zamanlara önem verin. Bazıları için sabah saatleri ve bazıları için de öğle saatleri en verimli zamanlardır. Bu zamanlarda sizin için en önemli olan iş hangisi ise onunla ilgilenin.

4) Dikkat dağınıklığına neden olan şeyleri engelleyin

Daha verimli olmanın yollarından biri de dikkatinizi dağıtan unsurları engellemektir. Sosyal medya veya çeşitli web sitelerinden aldığınız bildirimler dikkatinizi dağıtıyorsa, bunları belirli bir zaman aralığı için sessize alabilirsiniz.

5) Mola verin

Üretkenliğinizi korumak ve artırmak için mola vermek çok önemlidir. Ancak yeterli bir mola süreniz yoksa veya hiç mola vermiyorsanız; gün içerisinde zaman geçtikçe veriminiz de azalacak ve üretkenliğiniz olumsuz etkilenecektir. Uzaktan çalışan biriyseniz, duş almak, bir şeyler atıştırmak veya su içmek gibi ihtiyaçları giderme aracılığıyla sık molalar vermek iyi gelecektir.

6) Daha fazla hareket edin

Gün içerisinde verdiğiniz molalar, genellikle kısa süreli olmalıdır. Ancak en az bir molanın kısa sürmemesi gerekir. Bir yürüyüşe çıkamasanız bile en az 20 dakika sürecek bir fiziksel aktivite gerçekleştirin, hareketsiz kalmamaya özen gösterin. Özellikle yürüyüş yapmak, gün içerisindeki üretkenliğinizi artırmanın yanı sıra sağlığınız için de oldukça faydalıdır.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

netflix microsoft

Netflix ve Microsoft Ortaklık Kuruyor!

ethereum merge

Ethereum Merge Nedir?