in

En iyi 3 Borsa Filmi Listemizi Sıraladık!

en-iyi-borsa-filmi
en-iyi-borsa-filmi

Bu yazımızda sizlerle gelmiş geçmiş en iyi 3 borsa filmi listemizi paylaşacağız.

The Wolf Of Wall Street

The Wolf of Wall Street, Martin Scorsese tarafından yönetilen ve Jordan Belfort’un aynı adlı anısına dayanan Terence Winter tarafından yazılan 2013 yapımı Amerikan biyografik kara komedi borsa ve suç filmidir. Leonardo DiCaprio, 1980’lerde ve 1990’larda Wall Street’te menkul kıymetler dolandırıcılığı ve yolsuzlukla uğraşan bir firmayı yöneten New Yorklu bir borsacı olan Belfort’u canlandırıyor. Filmde ayrıca Jonah Hill, Margot Robbie, Matthew McConaughey ve Kyle Chandler yer alıyor.

Film, DiCaprio için En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu da dahil olmak üzere beş Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve Hill için En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Sinemada gösterimi sırasında dünya çapında 392 milyon doların üzerinde hasılat elde ederek Scorsese’nin en çok hasılat yapan filmi, DiCaprio’nun en çok hasılat yapan ikinci filmi ve Winter’ın en çok hasılat yapan filmi oldu.

Belfort, 1962 yılında New York şehrinin Bronx ilçesinde Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ebeveynleri Leah ve Max Belfort, bir çocuk giyim mağazasına sahipti. Bayside, Queens’de büyüdü. Belfort, L.F. Rothschild için Wall Street’te çalışmaya gitti. Hızlı bir şekilde doğal bir satıcı olarak ün kazandı ve kısa sürede patronundan daha fazla para kazanmaya başladı.

1987’de Belfort, kuruş hisse senetleri konusunda uzmanlaşmış bir aracı kurum olan Stratton Oakmont’u kurdu. Firma hızla başarılı bir iş haline geldi ve Belfort milyoner oldu. Bununla birlikte, Stratton Oakmont, menkul kıymetler dolandırıcılığı ve diğer yasa dışı faaliyetlerde de bulundu. 1996 yılında, firma Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kapatıldı ve Belfort dolandırıcılık ve kara para aklamakla suçlandı. Suçunu kabul etti ve dört yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hapisten çıktıktan sonra Belfort, 2013 filmine uyarlanan The Wolf of Wall Street adlı borsa ile ilgili bir anı kitabı yayınladı. Film kritik ve ticari bir başarı elde etti ve DiCaprio için En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu da dahil olmak üzere beş Akademi Ödülü adaylığı kazandı.

trading
En iyi 3 borsa filmi – 2

En iyi 3 Borsa Filmi: 2 – Trading Places (1983)

Trading Places, John Landis’in yönettiği ve Dan Aykroyd ile Eddie Murphy’nin oynadığı 1983 Amerikan komedi filmidir. Film, üst sınıf bir emtia komisyoncusu ve farkında olmadan ayrıntılı bir bahsin parçası haline getirildiğinde hayatları kesişen evsiz bir sokak dolandırıcısının hikayesini anlatıyor.

Film, 10 Haziran 1983’te sinemalarda gösterime girdi ve 15 milyon dolarlık bütçesine karşı 90 milyon doların üzerinde hasılat elde ederek anında bir gişe rekoru kırdı. En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Aykroyd için) ve En İyi Kurgu dahil olmak üzere birçok Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

booiler
En iyi 3 borsa filmi – 3

Filmin başarısı, Murphy’nin önde gelen bir Hollywood aktörü olarak kariyerine başlamasına yardımcı oldu ve Murphy, 1980’ler ve 1990’lar boyunca birçok başarılı filmde rol almaya devam edecekti.

2007’de film, Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi veya estetik açıdan önemli” olarak Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Film Arşivi’nde korunmak üzere seçildi.

Boiler Room (2000)

Yirmili yaşlarında olan genç bir okul terki (Giovanni Ribisi) dairesinden yasadışı bir yeraltı kumarhanesi işletiyor. Kumarhaneye ek olarak, aynı zamanda bir çevrimiçi “poker” odası da işletiyor, bu da gerçekten sadece milyonlarca dolarlık bir hisse senedi dolandırıcılığı planı için bir paravan şirket kurdu. Operasyonu başarılıydı, ancak riskleri de yanında getiriyordu.

The Boiler Room, Ben Younger tarafından yönetilen ve Giovanni Ribisi, Vin Diesel, Nia Long, Ben Affleck, Nicky Katt, Scott Caan, Tom Everett Scott, Ron Rifkin ve Jamie Kennedy’nin oynadığı 2000 Amerikan drama filmidir. Film, Universal Pictures tarafından 18 Şubat 2000’de gösterime girdi. Eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı, ancak dünya çapında 28,8 milyon dolar hasılat elde ederek bir gişe başarısı oldu.

Film onerisi
En iyi 3 borsa filmi

1990’larda geçen film, J.T. adlı küçük bir aracı kurumda çalışan bir grup genç borsacının hikayesini anlatıyor. Marlin. Firma, genellikle şüpheli olmayan yatırımcılara kuruşluk hisse satmak için yasadışı, yüksek basınçlı satış taktikleri uygulayan birçok “boiler room’dan” biridir. Film, yüksek komisyon ve hızlı para vaadiyle cezbedilen firmanın genç çalışanlarına odaklanıyor.

Boiler room, 1980’lerde benzer bir plan yürüten bir borsacı olan Jordan Belfort’un gerçek hayat hikayesinden esinlenmiştir. Belfort’un hikayesi daha sonra Leonardo DiCaprio’nun Belfort olarak oynadığı 2013 filmi The Wolf of Wall Street’e uyarlandı.

Film bir gişe başarısı olsa da, eleştirmenlerinde kafasını baya karıştırdı. Bazı eleştirmenler filmin karakterlerin yasa dışı faaliyetlerini yücelttiğini düşünürken, diğerleri filmin gerçekçi “boiler room” kültürünü tasvir etmesini övdü.

En iyi 3 borsa filmi ile ilgili diğer bağlantılar;

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seooo

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Siber Suçlar

Siber Suçlar’dan Korunmanın 5 Yolu