in

Evde Başarılı Okul Eğitimi İçin 6 Pratik İpucu!

online learning

Evde Başarılı Okul Eğitimi İçin 6 Pratik İpucu!

Bu içeriğimizde, evde okul eğitimi gören çocukların daha başarılı olabilmesi adına bazı ipuçlarına yer verdik.

Evde Başarılı Okul Eğitimi İçin 6 Pratik İpucu:

Covid-19 salgınıyla birlikte, uzaktan eğitim modeli dünya genelinde yaygınlaştı. Ancak ilk zamanlarda bir zorunluluk olarak sunulan bu eğitim modeli, şartların da olgunlaşmaya başlamasıyla tercihe bağlı olarak esnetildi. Bundan sonraki süreçte de uzaktan eğitim modelinin dünya genelinde birtakım düzenlemelerle devam etmesi bekleniyor. Bununla birlikte ebeveynler, bazı unsurlara dikkat ederek; evde okul eğitimi gören çocuklarının daha başarılı bir süreç geçirmesini sağlayabilirler.

Bireyselleştirilmiş öğrenmeye izin verin

Öğrencilerin her biri, birbirinden farklı alanlara ilgi duyabilir. Bununla birlikte, her öğrencinin dikkat süresi, teknolojiyi kullanma becerisi diğeriyle aynı değildir. Ayrıca, sınıfta öğrenim görmeye kıyasla evden öğrenme; bireyselleştirmeye daha fazla imkân tanır. Evde olmaları, kendi becerilerini fark etme ve geliştirme konusunda onlara daha fazla esneklik sağlar. Bunun için yeni bir beceri edindiklerinde, bu becerileri daha yaratıcı bir biçimde uygulamaları konusunda onları teşvik edin.

Eğitim zamanlarına özel bir alan oluşturun

Çocukların evdeyken okul eğitimi görmesi, yetişkinlerin evden çalışmasına benzer. Bu nedenle çocuklara, öğrenmek için bir alan oluşturun. Kişisel zaman geçirdikleri yerin dışında sadece eğitim zamanları için belirli bir alanları olsun. Ayrıca çocuklarınızın, kalem ve bilgisayar şarjı gibi araç gereçlere istedikleri zaman ayağa kalkmadan ulaşabilmesini sağlayın. Bunun için çalışma masasının üstüne küçük bir kutu yerleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, çocuklarınız için bir alan oluşturmanın diğer yolu, kendilerine ait bilgisayarları yoksa; her biri için Windows’ta ayrı bir kullanıcı hesabı oluşturmaktır. Her birinin kendine özel bir kullanıcı hesabı olduğunda, birbirlerinin dosyalarına erişim sağlayıp karışıklık yaşanmasının da önüne geçmiş olursunuz.

Bir program oluşturun

Başarılı bir öğrenim süreci için program oluşturmak ve tutarlı olmak son derece önemlidir. Çocuklarınızın, gün içerisinde derslere ne kadar zaman ayırması ve diğer görevleriyle ilgili bir program oluşturmalısınız. Ancak bu programa sadık kalmak, öğrenim sürecinin olmazsa olmaz unsurlarından biridir.

Yalnızca gerektiği zaman esnek davranın

Programa bağlı kalmak çok önemlidir. Ancak gerektiği zaman esnek davranmak da bir o kadar önemli. Ebeveynler, bazı zamanlarda çocuklarının dersler dışında sanat ve müzik gibi çeşitli alanlara daha fazla ilgi göstermesini hoş karşılamalıdır.

Her günden yüksek verim alamayacağınızı kabul edin

Çocuklar okula gittikleri tüm zamanların tamamında yüksek verimli öğrenim günleri geçirmezler. Aynı şekilde evden derslere katıldıklarında ya da ödevlerini yaptıklarında da bu böyledir. Bununla birlikte ebeveynler, bu durumu çoğunlukla göz ardı ederler. Ancak başarılı ve sağlıklı bir eğitim süreci için bazı günlerin normalin altında bir verimle geçebileceğini hatta verimsiz olabileceği de kabul etmelisiniz.

Molalara izin verin

Çocuklarınızın belirli aralıklarla mola vermelerine özen göstermelisiniz. Böylece zamanlarını ve dikkatlerini sadece ders çalışmaya yönlendirmeleri konusunda onlara yardımcı olmuş olursunuz. Ayrıca genel olarak sağlıkları ve öğrenme yetenekleri için de bu molalar son derece gereklidir. Yetişkinlerin çalışırken mola vermesi, üretkenliklerini ve verimlerini nasıl artırıyorsa; çocukların ders çalışırken mola vermeleri de üretkenliklerini artıracaktır. Ayrıca streslerini de azaltacaktır.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bybit-ikili-varlik-yatirimi.jpg

Bybit İkili Varlık Yatırımı Nedir? Basit Bir Rehber Hazırladık!

apple notes app store

Apple’ın Notes Uygulamasını Daha Verimli Kullanacağınız İpuçları!