in

Facebook Messenger Rooms Ve Google Meet Karşılaştırması!

facebook messenger vs google meet - google meet vs facebook messenger rooms - uygulama karşılaştırma - siber güvenlik

Facebook Rooms ve Google Meet Karşılaştırması! Gerekli olan bir karşılaştırma olduğunu düşündük.

Facebook, insanların görüntülü görüşme talebindeki ani artışı karşılamak için Messenger Rooms’u duyurdu. Ancak Facebook, görüntülü sohbet üzerine çalışan tek şirket değil. Bir video konferans uygulaması olan Google Meet artık herkes tarafından kullanılabilir durumda. Peki bu 2 uygulama arasında ne tür farklılıklar mevcut?

Facebook Messenger Rooms ile Google Meet karşılaştırması!

Google Meet bir görüntülü arama uygulaması olsa da, Facebook Messenger öncelikle bir mesajlaşma uygulaması. Bunu kesinlikle atlamamak gerek. Fakat Facebook her zaman yaptığı şeyi yapıyor; her alana girmeye çalışıyor.

1- Arayüz:

Facebook Messenger Rooms, Facebook’un içine entegre halde geliyor. Yani ayrı bir uygulaması yok. Bu özellik şu an Whatsapp ve Instagram‘da da kullanılabiliyor. Fakat kullanım kolaylığı ve arayüzü oldukça iyi.

Google Meet, arayüz olarak daha iyi diyebilirim. En azından benim için öyle. Çünkü Google Meet bir sohbet uygulamasından daha çok görüntülü sohbet uygulaması. Her şeye erişiminiz ise oldukça basit.

2- Oda Oluşturma:

Hem mobil hem de web üzerinden Facebook Messenger Rooms kullanarak oda oluşturmak oldukça basit. Bunun için yapmanız gereken tek şey ‘Yeni oda oluştur’ butonuna tıklamak. Bağlantı paylaşma butonu hem Google Meet üzerinde hem de Facebook Messenger Rooms’da mevcut. Her iki uygulamada da odanıza kimlerin gireceğini kontrol etmeniz mümkün.

Google Meet kullanırken bir Google (Gmail) hesabına ihtiyacınız var. Ancak Facebook Messsenger Rooms kullanırken herhangi bir Facebook hesabına ihtiyacınız yok. Google Meet, rakibi Zoom’dan daha güvenli olarak görünüyor. Tabi ki bu güvenlik anlayışı sadece videolu görüşmelerinize müdahaleyi anlatıyor. Yoksa Zoom da Google Meet de verilerinizi toplar. Aynı Facebook Messenger Rooms’un topladığı gibi.

3- Yönetme:

Hem Facebook Messenger Rooms hem de Google Meet emoji, resim, konum ve sesli mesaj göndermeyi destekliyor. Fakat ek dosya göndermeye henüz izin yok. (Son güncellemeler gözden geçirilmedi.) Meet üzerinden Google servislerini kolaylıkla kullanabilir ve yönetebilirsiniz.

Google Meet ile ekran paylaşımı yapmanız mümkün. Altyazı açma gibi ek özellikleri mevcut. Google Meet kesinlikle işletme toplantıları için kullanılması gereken bir uygulama. Peki Facebook Messenger Rooms’da ekran paylaşımı yok mu? Burada da var. Google Meet görüntülü görüşmelerini Drive’a kaydedebilirsiniz. Fakat Messenger Rooms’da bu mevcut değil.

4- Ekler:

Odalarda AR ve aydınlatma gibi efektler mevcut. Fakat Google Meet bu konuda Facebook Messenger Rooms’a göre oldukça başarılı.

Facebook Messenger Rooms pandemi sürecinde oldukça kişi tarafından sadece eğlence için kullanılırken Google Meet, video konferans için ekipler ve işletmeler tarafından kullanıldı.

Facebook Messenger Odaları ve Google Meet karşılaştırması 15
Google Meet, kayıtları kaydetmek için Drive ile birlikte çalışır. Ayrıca, toplantıları planlayabilmeniz, önemli / ilgili dosyaları buraya ekleyebilmeniz ve doğrudan uygulama aracılığıyla davet gönderebilmeniz için Takvim ile entegre olur.

Google ayrıca Meet’i yakın zamanda Gmail ile entegre etti. Çoğu işletme resmi iletişim için Gmail’i kullandığı için bu çok mantıklı.

5- Gizlilik ve Güvenlik:

Facebook, kullanıcılarının bilgilerini koruma konusunda iyi bir üne sahip değil. Bu yüzden (geçmişte yaptıkları ve ortaya çıkan olaylardan dolayı) Facebook kullanmak pek de doğru bir tercih olmayabilir. Tabi ki sadece Facebook değil, Facebook’un bütün ürünlerini kullanmak can sıkıcı olabilir ki birçok kişi tarafından da zaten can sıkıcı olarak görülüyor.

Ek olarak Facebook Messenger Rooms’da bekleme odası özelliği mevcut değil. Fakat kısıtlamalı odalar oluşturmanız mümkün. Yani gönderi oluştururken yaptığınız gibi ‘sadece arkadaşlar’ gibi seçenekler mevcut.

Google Meet’in bir kod sistemi var, bu sayede sadece bu koda sahip kişiler toplantılara – görüşmelere katılabilir. Katılımcıların katılabilmesi için önce onlara ‘izin verilmesi’ gerekiyor. Drive’a kaydedilen görüntülü sohbetler ise Google tarafından en iyi şekilde şifrelendiğini söylüyor.

Facebook Rooms ve Google Meet Karşılaştırması bittiğine göre hemen buraya tıklayarak farklı bir içeriğimizi okuyabilir ve hemen aşağıdan içeriğimize yorum yapabilirsiniz.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter toplu tweet silme - twitter kodları - tweet toplu mesaj silme - tweet fav silme

Tweetleri Toplu Olarak Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

amerika'daki netflix - amerika'daki netflix'e vpn ile nasıl erişilir - netflix'e vpn ile girme - yabancı netflix izleme - netflix alt yazı sorunu

Amerika’daki Netflix’e VPN ile Nasıl Erişilir?