in

İnemuri Nedir? Japon Uyu(ma)ma Sanatı!

inemuri nedir
inemuri nedir

Japonya sahip olduğu teknolojik gelişmeler ile uzak doğunun parlayan yıldızlarından bir tanesi. Ayrıca dünya üzerindeki en ilginç milletlerden bir tanesi olan Japonlar pek çok değişik yaşayış biçimine sahip. Japon kültüründeki en ilginç alışkanlıklardan bir tanesi hiç şüphesiz İnemuri dedikleri uyku biçimleri. Bu içeriğimizde İnemuri nedir sorusuna cevap veriyoruz.

İnemuri nedir?

Japonları çoğumuz çalışkan kişilikleri ile biliyoruz. Ancak İnemuri dedikleri uyuma yöntemi ile otobüs, metro veya herhangi bir yerde ayak üstü uyuyabilirler. Herhangi bir ülkede bir işçinin iş yerinde uyuduğunu düşünün. O çalışan ya işten kovulur ya da sert bir dille uyarılır? Hepimiz doğru olanın bu olduğunu düşünüyoruz. Ancak Japonlarda o iş öyle değil. Japonya’da bir işçi iş yerinde uyuyor ise bu gurur kaynağı olarak kabul edilir. Bunun nedeni ise işçinin çalışmaktan uyuyakalması olarak gösteriliyor. Yani Japonya’da çalışanlar iş yerlerinde uyuyabiliyor. Bu da iş ahlakının ve insanların birbirine güveninin ne kadar yüksek olduğunun kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu uyku sadece iş yeri, kafe ve metrolarda değil sokaklarda dahi yapılabiliyor. Ayrıca toplantılara katıldığınız ve iş yerinde bulunduğunuz sürece İnemuri halinde olmanız bir sorun teşkil etmez. Fakat Japonlar alçak gönüllük sevdikleri için İnemuri halinde olmanız ile övünürseniz sizi hoş karşılamayacaklardır.

İnemuri nasıl ortaya çıkmıştır?

Bu yöntem için yapılan araştırmalar mevcut. Bu araştırmalarında sonucunda İnemuri’nin nasıl ortaya çıktığı konusunda çeşitli fikirler var. Bunlardan en kabul göreni ise eskiden Japonların geç yatmayı bir kusur olarak görmeleri. Ancak samuraylar ve alimlerin uykularından feragat edip çalışma yapmaları ise övünç kaynağıymış. Geç yatmanın gün içerisinde uykunuzu getirecek olmasından kaynaklı İnemuri’nin bu yolla ortaya çıktığı düşünülüyor.

Ayrıca başka bir fikir ise Japonların aile kültürü ile alakalı. Japonya’da çocuklar okul çağına gelene kadar ebeveynleri ile aynı odada yatarlar. Bu da İnemuri’nin insanlar içinde uygulanmasını normal görmelerine neden olan kültürel etken olduğu varsayılıyor. Yani kamusal alanda beraber uyumanın bu kültürde kaynaklandığı yönünde düşünceler mevcut.

Japonların tembellikten dolayı her yerde uyuduğunu düşünebilirsiniz. Ancak İnemuri’nin yanıtı bu da değil. Çünkü günümüzde dahi Japonya’da yatakta çok uyumak hayıflanma sebebi. İstatistiklere de göz atınca bunun sonucuna ulaşmamız mümkün. Japonya günlük 6.5 saat ile en az uyuyan ülkeler arasında zirveye oynuyor. Hal böyle olunca da yatakta geçirmedikleri vakitleri yorgunluk ile birleştirip mekan fark etmeksizin İnemuri yöntemi ile telafi ediyorlar. Ayrıca İnemuri Japonlar tarafından uyku olarak görülmemektedir. İnemuri sırasında bulunduğunuz ortamın farkında olduğunuzu ve dikkatinizin açık olduğunu belirterek bu fikirlerini savunuyorlar. Peki İnemuri hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Ülkemizde kullanılma olasılığı sizce ne kadardır? Yorum yaparak bizlerle paylaşmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çoklu zeka kuramı nedir

Çoklu Zeka Kuramı Nedir? Tüm Zeka Türlerini Açıklıyoruz!

RSR

RSR Coin Nedir? RSR Nereden Alınır?