in

Instagram’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Etkinleştirilir?

instagram güvenli mi - instagram hesabım çalındı

Instagram’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Etkinleştirilir?

Bu içeriğimizde: Instagram’da iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktifleştirmek için izlemeniz gereken adımlara yer verdik.

İki faktörlü kimlik doğrulaması nedir?

MFA ya da 2FA olarak da bilinen çok faktörlü kimlik doğrulaması, çevrimiçi bir uygulamaya/hesaba giriş yapmak istediğinizde birden çok kimlik doğrulama yöntemini kullanmanızı ifade eder. Bu nedenle iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanmak; hesabınızı ve verilerinizi kötü niyetli kişilerin saldırısından korumak adına en önemli güvenlik adımlarından biridir. Bu sayede başka birisi Instagram hesabınıza giriş yapmak istediğinde, telefonunuza bununla ilgili bir bildirim geliyor. Bu yüzden giriş kodunu girmeniz gerekli.

Instagram’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Etkinleştirilir?

Instagram hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktifleştirmek için;

  • Uygulamadayken sağ alt köşede yer alan profil fotoğrafınıza tıklayın.
  • Daha sonra sağ üst köşede yer alan üç çizgi şeklindeki simgeye tıklayın.
  • Ayarlar > Güvenlik > İki Faktörlü Kimlik Doğrulama adımlarını izleyin.
  • Karşınıza çıkan ekrandaki Başla butonuna tıklayın.
  • Geldiğiniz bölümde güvenlik yöntemi seçenekleri belirecektir.
  • Bununla birlikte, eklemek istediğiniz seçeneğin hemen yanında yer alan anahtarı aktif hâle getirmeniz gerekir.

Ayrıca söz konusu seçenekler arasında şunlar yer almaktadır:

Kimlik Doğrulama Uygulaması (Önerilen): Bir kimlik doğrulama uygulamanız varsa, Instagram size bunu kullanmanızı önerir. Hatta Instagram size uygulama tavsiyesinde de bulunduğu bilinen bir gerçek.

WhatsApp (Kısa Mesaj): Bir diğer giriş yöntemi ise WhatsApp’tır. Hesabınıza giriş yapmak için WhatsApp üzerinden bir giriş kodu alırsınız. Ancak bunun için Kısa Mesaj yazan seçeneği de aktifleştirmeniz gerekir.

Kimlik doğrulama uygulamaları nasıl çalışır?

Kimlik doğrulama uygulamaları 30 saniyede bir yenilenen ve altı basamaktan meydana gelen tek seferlik şifreler üretirler. Kullanıcılar, bir kimlik doğrulama uygulaması kurmalarının ardından bu doğrulama yöntemiyle korudukları uygulamalara her giriş yaptıklarında; söz konusu 6 basamaklı kodu da siteye giriş yapmak için kullanmak zorundadırlar. Ancak bu işlem 30 saniye içinde gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde o şifre geçerliliğini yitirecektir ve kullanıcının yeni bir şifre alması gerekecektir.

Ayrıca 6 basamaktan meydana gelen bu kodlar, İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF) tarafından onay almış olan bir HMAC Tabanlı Tek Kullanımlık Parola (HOTP) algoritması ile; QR taraması ve güncel saat tarafından iletilen uzun bir kod üstünde matematik çalışmaları gerçekleştirerek oluşturulmaktadır. Söz konusu bu uygulamaların çevrimiçi hesaplara erişimi olmadığı gibi ilk kod transferinin ardından siteyle iletişim kurmazlar.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram 1

Instagram Hikayeye Müzik Nasıl Eklenir?

ceekVrReview.jpg 1

Ceek Coin Nedir? Ceek Coin Nasıl Alınır?