in

Mors Alfabesi Nedir? En Eski Dijital İletişim Yolu!

mors alfabesi nedir
mors alfabesi nedir

İletişim denince aklımıza onlarca farklı seçenek geliyor. Aklımıza gelen iletişim yollarının çoğunu ise dijital iletişim kanalları oluşturuyor. Dijital iletişim yollarından en eski olanı ise Mors alfabesi ya da Mors Kodu. Samuel Mors ve Alfred Vail tarafından oluşturulan Mors Alfabesi telgrafı kullanmak üzerine oluşturulmuştur. Mors alfabesine göre gönderilen metinler çizgiler ve noktalar halinde görünür. Peki Mors Alfabesi nedir? Mors Alfabesi nasıl bulundu? İçeriğimizde bu soruların cevaplarına ulaşmanız mümkün.

Mors Alfabesi Nedir? Nasıl Bulundu?

Amatör bir ressam olan Samuel Mors 1832 yılında bir gemi seyahatinde Thomas Jackson ile karşılaştı. Ettikleri uzun sohbetten sonra Samuel Mors bir telgraf prototipi geliştirdi. Bir bilim insanı olmamasına karşın Mors elektriğe tutkulu bir insandı. Bu prototipten beş yıl sonra halka bir gösteri gerçekleştirdi. Bu gösteride, oluşturduğu telgraf sisteminden elektrik akımı geçerek ulaştığı noktada izler bırakıyordu. Bu elektrik darbeleri sonucu oluşan izler Mors Alfabesinin ta kendisiydi.

Yani Mors Alfabesi telgraf ve elektriği baz alarak çalışan bir iletişim sistemidir. Bu sistem sayesinde elektriğin ulaştığı her noktaya çok hızlı bir şekilde mesaj iletmek mümkün hale gelmişti. Hatta Mors Alfabesi sunduğu güvenlik ve hız ile devletler tarafından kullanılır hale geldi. Özellikle 1850 ve 1920 yılları arasında oldukça popüler olan bu sistem bu yıllarda her yerde yaygın olarak kullanılıyordu. Ancak bu sistem ses ve yazı dosyalarını gönderemiyordu. Onun yerine yazılı metinleri kodlara çevirerek görece daha güvenli mesajlar göndermenize izin veriyordu. Ayrıca Mors Alfabesinde her İngilizce harfe, noktalama işaretine ve rakama uygun bir kod vardı.

Mors Kodu ile Gönderilen İlk Mesaj

Mors’un ve ortağı Vail’in yaptığı telgrafı yakından takip eden ABD hükümeti Mors’a 30 bin dolarlık bir hibe verdi. Bu hibe ile projesini geliştirdi. Tarihler 24 Mayıs 1844 senesini gösterdiğinde ilk mesajı göndermek üzere ABD kongre binasında gözlemciler ve Mors buluştu. Hattın diğer ucunda ortağı Vail vardı. Mors, kendi geliştirdiği şifreli yöntem ile ilk mesajını gönderdi. Mesaj ise şu şekildeydi ” Tanrı ne yaptı?”. Böylece savaşlarda ve devletler arasında bir iletişim kanalı olan Mors Alfabesi ile ilk gönderilen mesaj ortaya çıkmış oldu.

Sonraki 10 yıl içinde Mors alfabesi daha fazla gelişme yaşadı. Bunun nedeni ise telgrafın yaygın bir iletişim aracı haline gelmesidir. Telgraf istasyonlarının sayısı arttıkça Mors Alfabesi de değer kazanmaya devam etti. Bu gelişmeler yaşanırken Mors Alfabesinin kullanımında çeşitli sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Bunun sonucu olarak da pek çok insan bu kodlar üzerinde çalışmalar yaptı. Bunun sonucu olarak da Mors Alfabesi uluslararası bir iletişim kanalı haline geldi. Ayrıca olduğundan daha basit hale geldi. Ancak teknoloji geliştikçe ve uydu iletişim arttıkça Mors Alfabesi popülerliğini yitirdi. Yine de en eski dijital iletişim yolu olması özelliği ile herkes tarafından bilinen bir sistem olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu içeriğimizde Mors Alfabesi nedir? Sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir içerik çıkarmışızdır. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zaman-nedir-1

Zaman Nedir? Sadece Bir Yanılsama Olabilir mi?

Federal Ticaret Komisyonu Microsoft'un Satın Alımlarını Araştırıyor

Federal Ticaret Komisyonu Microsoft’un Satın Alımlarını Araştırıyor!