in

Federal Ticaret Komisyonu Microsoft’un Satın Alımlarını Araştırıyor!

Federal Ticaret Komisyonu Microsoft'un Satın Alımlarını Araştırıyor
Federal Ticaret Komisyonu Microsoft'un Satın Alımlarını Araştırıyor

Facebook, Amazon ve Google gibi pek çok teknoloji devi zaman zaman ciddi yaptırımlara maruz kalıyor. Microsoft ise şu ana kadar böylesine ciddi bir yaptırıma maruz kalmadı. Bu yaptırımlar genel olarak piyasadaki rekabetin önüne geçildiğini ve tekelleşmek için yapılan adımlar olduğu taktirde uygulanıyor. Google’ın Android sistemlerde kendi uygulamalarını varsayılan olarak yüklemesinden dolayı bile ceza aldığını biliyoruz. Ancak FTC’nin şu anki hedefi bu yaptırımlar ile başı ağrımamış bir şirket : Microsoft. Özellikle Xbox konsolları oyuncuların gözdesi haline getirmek ve Game Pass servisini canlı tutmak adına aldığı şirketleri hepimiz duyduk. Ütopik fiyatlara alınan bu şirketler Microsoft’un başını ağrıtabilir. Federal Ticaret Komisyonu Microsoft’un satın alımlarını araştırıyor!

Federal Ticaret Komisyonu Microsoft’un Satın Alımlarını Araştırıyor!

Techspot haberine göre FTC, ABD Adalet Bakanlığından gerekli araştırmaları yapmak için gerekli izinleri aldı. Yaptığı alımlar ve attığı adımlar ile oyun sektörünün en büyük üçüncü şirketi olmuştu Microsoft. Daha önce Minecraft geliştiricisi Mojang, Psychonauts 2 geliştiricisi Double Fine Productions ve Bethesda Softworks’ü de satın almıştı. Geçtiğimiz ay ise milyonlarca insan tarafından oynanan oyunlara sahip Activision Blizzard satın alımı gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu satın alımdan sonra FTC oyun sektörünün tekelleşmesinden ve rekabete zarar vermesinden endişelendiği için Adalet Bakanlığından soruşturma için izin istedi. Tekelleşme ve rekabete zarar verme ihtimalinin olduğunu kabul eden Adalet Bakanlığı soruşturma için gerekli izinleri FTC’ye verdi. Bu satın alımlar karşısında Microsoft’u nasıl bir soruşturmanın beklediği ise merak konusu.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz ay Microsoft Activision Blizzard şirketini 68.7 milyar dolar karşılığında satın aldı. Bu satın alım sonucunda Call of Duty gibi dev oyunlar Microsoft kanadına geçti. Dolayısı ile dilediği taktirde bu oyun serilerini sadece Xbox konsollara çıkarma hakkı var Microsoft’un. Bu satın alımdan sonra şirketin böyle bir hakkının olması piyasadaki rekabeti olumsuz etkileyeceği pek çok insan tarafından konuşuldu. Bu endişe sadece insanlar tarafından duyulmamış olacak ki resmi kurumlar da işin içine dahil oldu. Microsoft kanadında oyunların Playstation’a da çıkacağı yönünde açıklamalar olsa da hepsi üzeri kapalı açıklamalardı.

Ayrıca oyun piyasasının bu dönemde oldukça hızlı olması pek çok satın alımı da beraberinde getirdi. 2020 yılından beri pek çok şirket bu alan yatırım yapıyordu. Ancak Microsoft’un bu atağından sonra ; Take-Two Zynga’yı 12.7 milyar dolar kaşılığında, Sony Bungie’yi 3.6 milyar dolar karşılığında satın aldı. Sony CEO’su bu satın alımın Microsoft’a bir cevap olmadığını söylese de buna inanmak zor. Oyun sektöründeki gelişmeler sonucunda neler olacağı ise oldukça merak konusu.

Federal Ticaret Komisyonu Microsoft’un satın alımlarını araştırıyor olması sizce ne derece doğru? Bu araştırmalar sonucunda Microsoft’a bir ceza veya yaptırım uygulanır mı? Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mors alfabesi nedir

Mors Alfabesi Nedir? En Eski Dijital İletişim Yolu!

bybit - kripto para borsası - kripto para - global borsa - bitdao

Finans Kitabı Kazanma Şansı! Bybit’teki Ek Ödül Havuzuna da Göz Atın!