in

Steam Kullanıcılarının Bilmesi Gereken İpuçları!

Steam

Steam Kullanıcılarının Bilmesi Gereken İpuçları!

Bu içeriğimizde: Oyunseverler tarafından yıllardır severek kullanılan Steam platformunun kullanımına dair bazı ipuçlarına yer verdik.

Steam Kullanıcılarının Bilmesi Gereken İpuçları:

1) Kitaplığınız üzerinde daha fazla kontrol sağlayabilirsiniz

Steam platformundaki oyunlarınız, Steam tarafından alfabetik olarak tek bir liste hâlinde dikey bir şekilde hizalanır. Ancak birçok oyununuz varsa, bu hizalama yeterince kullanışlı değildir. Valve bu durumu düşünerek, onlarca oyunu bulunan kullanıcıların kendi kitaplığını düzenleyebilmesi için bazı araçlar geliştirmiştir. İstediğiniz bir oyunun adına sağ tıklayıp Ekle > Yeni Koleksiyon seçeneklerini izleyin, bu kısımdan oyunlarınızı kategorilere göre ayırabilirsiniz.

2) Oyundaki ilerlemenizi kaydedip başka bir cihazda devam edebilirsiniz

Oynadığınız oyunlardaki ilerlemenizi kaydedip daha sonra başka bir cihazdan bu oyunlara devam etme imkânınız var. Bunun için Cloud’u etkinleştirmeniz gerekir. Platformdayken Ayarlar > Bulut > Steam Senkronizasyon adımlarını izleyin. Bu sayede oyunlardaki ilerlemeleriniz Valve sunucularında kaydedilir ve başka cihazlarda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak bu özellik bütün oyunlar için geçerli değildir.

3) Steam oyun kitaplığınızı paylaşabilirsiniz

Steam platformundaki oyunlarınızı aile üyelerinizle paylaşabilirsiniz. Platformun sunduğu bir özellik olan Aile Kitaplığı Paylaşımı ile oyunlarınızı 10 kişiye kadar paylaşma imkânınız var. Bunun için; Steam > Ayarlar > Aile bölümüne gidin ve Bu Bilgisayarda Kitaplık Paylaşımını Yetkilendir seçeneğini onaylayın. Böylece yetki verdiğiniz kişiler, kitaplıkta yer alan oyunları indirip oynayabilirler. Bununla birlikte, herkes kendi oyun ilerlemesini kaydedebileceği için size ait oyun ilerlemeniz silinmez.

4) Otomatik güncelleme zamanı seçebilirsiniz

Platformda satın aldığınız oyunların güncellemeleri için bir zaman aralığı belirleyebilirsiniz. Bu sayede güncellemeler, sizin belirttiğiniz zaman aralığında otomatik bir şekilde gerçekleşecektir. Bunun için; Steam > Ayarlar > İndirilenler adımlarını takip edin. Bu kısımdan güncellemeler için bir başlangıç ve bitiş saati ayarlayabilirsiniz.

5) Bir Steam oyununu iade edebilirsiniz

Yeni satın aldığınız bir Steam oyununda beklemediğiniz bir sorunla karşılaşırsanız, geri ödeme programından yararlanarak bu oyunu iade etme hakkınız var. Bunun için Yardım > Steam Desteği adımlarını izleyin, bu bölümde en son satın aldığınız oyunların bir listesini görürsünüz. İade etmek istediğiniz oyunla ilgili seçeneklerde yer alan sorunlara tıklayın, böylece iade talebinde bulunabileceğiniz sayfaya yönlendirilirsiniz. Ancak oyunu iade etmeniz için satın alım tarihi üzerinden iki hafta geçmemelidir ve söz konusu oyunu iki saatten daha az oynamış olmanız zorunludur.

6) Oyun hediye edebilirsiniz

Steam platformunda yer alan oyunları bir arkadaşınıza veya istediğiniz herhangi birine hediye edebilirsiniz. İstediğiniz oyunları sepete ekledikten sonra Kendim İçin Satın Al seçeneği yerine Hediye Olarak Satın Al seneğine tıklayın. Daha sonra arkadaş listenizden birini seçerek bu oyunları ona hediye olarak gönderebilirsiniz. Bununla birlikte seçtiğiniz oyunu anında gönderebileceğiniz gibi teslimat için belirli bir zaman aralığı da belirleyebilirsiniz.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NordVPN

NordVPN İncelemesi!

windows oyun

Windows Oyunlar İçin Nasıl Optimize Edilir?