in

Windows Oyunlar İçin Nasıl Optimize Edilir?

windows oyun

Windows Oyunlar İçin Nasıl Optimize Edilir?

Windows’ta bazı PC ayarları sayesinde oyun deneyiminizi iyileştirmek mümkün. Bu içeriğimizde, oyun deneyiminizi iyileştirecek işlemleri nasıl gerçekleştirebileceğinize yer verdik.

Windows Oyunlar İçin Nasıl Optimize Edilir?

1) Arka plan süreçlerini kontrol edin

Bilgisayarınızda daha iyi bir oyun deneyimi yaşamak için arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatmanız iyi olacaktır. Arka planda çalışan programları kapatmanın oyun deneyiminizde olağanüstü etkileri olmaz ancak özellikle düşük özelliklere sahip bir bilgisayarınız varsa, olumlu etkileyecektir. Bununla birlikte, Windows’ta bulunan Oyun Modu özelliği, arka plan işlemlerinin CPU gücünü harcamasını engellemek içindir. Oyun modu açık olduğunda, cihazınızın sistemi ağırlıklı olarak oyunlara odaklanarak çalışır. Ayrıca Oyun modu Windows 10 ve 11’de varsayılan olarak aktif hâldedir. Yine de emin olmak isterseniz; Ayarlar > Oyun > Oyun Modu adımlarını izleyebilirsiniz. Öte yandan oyun modunun bazı oyunlarda sorunlara neden olabileceği de belirtilir, bu nedenle bazı oyunlarda oyun modunu devre dışı bırakmanız daha iyi olacaktır.

2) İnternet bağlantınızı iyileştirin

Bilgisayarınızla çevrimiçi ve çok oyunculu oyunlar oynuyorsanız, bilgisayar donanımınız kadar internet bağlantınız da önemlidir. Oynadığınız oyunlarda gecikmeler yaşıyor ve sürekli bağlantı kopmaları meydana geliyorsa, internet sağlayıcınızı değiştirmeniz veya ağ bağlantınızı iyileştirmeniz gerekir.

3) Ekran seçeneklerinizi inceleyin

Cihazınızın ekran seçeneklerine göz atın. Bilgisayarınız yüksek donanımlıysa ve 144 Hz ya da bunun üzerinde çalışan bir yenileme hızında monitöre sahipseniz; yenileme hızını Windows’ta aktif hâle getirin. Bunun için; Ayarlar > Sistem > Ekran adımlarını izleyin. Daha sonra Gelişmiş Görüntü Ayarlarını seçin ve Yenileme Hızınızı en yükseği ile değiştirin.

4) Fare ayarlarınızı yapın

Fare ayarlarını, oynadığınız bazı çevrimiçi oyunlar için değiştirerek daha verimli bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Fare ayarlarına gitmek için Windows 10’da Ayarlar > Cihazlar > Fare > Ek fare seçenekleri adımlarını takip edin. Windows 11’de ise Ayarlar > Bluetooth ve Cihazlar > Fare > Ek fare ayarları adımlarını izleyin. Bu kısımda fare hızlandırma ve işaretçi hassasiyeti ayarlamalarını isteğinize göre yeniden düzenleyebilirsiniz.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Steam

Steam Kullanıcılarının Bilmesi Gereken İpuçları!

logo xiaomi

Xiaomi Reklam Kaldırma: Telefonlarda Reklam Kaldırma Nasıl Yapılır?