in

Telefon Erişilebilirlik Ayarları: Az Kişinin Bİldiği 8 Faydalı İpucu!

telefon erişebilirlik ayarları - telefon gizli özellikleri - ios gizli özellikler - erişebilirlik - android gizli ayarlar
telefon erişebilirlik ayarları - telefon gizli özellikleri - ios gizli özellikler - erişebilirlik - android gizli ayarlar

Telefon Erişilebilirlik Ayarları: Az Kişinin Bİldiği 8 Faydalı İpucu!

İşten eğlenceye ve eğitime kadar, akıllı telefonlar hayatımızın önemli bir parçası. Avucunuzun içine sığan bir cihazla bu kadar çok şey yapabilmek, modern teknolojinin tabii ki en özel parçalarından bir tanesi.

Erişilebilirlik ipuçları, bir süredir bilgisayarlarda, tabletlerde ve telefonlarda var. Mesela sadece birkaç adımda daha büyük bir metin ile yazmak ister miydiniz?

Birçok kişi kullandığı telefonlarla ilgili detaylara sahip değil. Bu yüzden bu içeriğimizde erişebilirlik ayarlarındaki ipuçlarını ele alacağız. Geliştirici şirket güncelleme yayınladıkça buradaki özellikler artabilir ve değişebilir. Bu yüzden güncelleme yaptıkça ara ara kontrol etmenizde fayda var. Akıllı telefon deneyiminizi değiştirmek ve geliştirmek istiyorsanız bu yollara göz atın.

Telefon Erişilebilirlik Ayarları:

1. Metin boyutu

En iyi bilinen erişilebilirlik özelliği muhtemelen metin boyutu özelliği. iPhone’unuzdaki metni büyütmek için aşağıdaki yolu izleyin.

 • Ayarlar  >  Erişilebilirlik  >  Ekran & Metin Boyutu  >  Büyük Metin

Android telefonunuzdaki metni büyütmek için:

 • Cihazınızın Ayarlar uygulamasını açın ve Erişilebilirlik  > Metin ve ekran > Yazı Tipi Boyutu’na tıklayın. Buradan yazı tipi boyutunu seçebilir ve değiştirebilirsiniz.

2. Ekran büyütme

Ekranınızdaki her şeyin metnin ötesinde daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Fakat bu özellikten hemen sıkılmanız mümkün. iPhone’unuzdaki ekranı büyütmek için aşağıdaki adıma göz atın:

 • Ayarlar  >  Erişilebilirlik >  Büyüteç

Android telefonunuzda ekranı büyütmek için:

 • Uygulamalar  >  Ayarlar  >  Erişilebilirlik  >  Ekran boyutu yolunu izleyerek büyüteç’i çalıştırabilirsiniz.

3. Ekranda ne olduğunu duymak ister misiniz?

Telefonunuz ekranınızdakileri yüksek sesle okuyabilir. Bildirimler, uygulamalar ve pil seviyelerine kadar her şeye sesli olarak erişilebilir. iPhone’unuzda VoiceOver’ı açabilirsiniz.

 • Ayarlar > Erişilebilirlik > VoiceOver yolunu izleyin ve aktif hale getirin.

Android telefonunuzda TalkBack’i etkinleştirmeniz gerekiyor.

 • AyarlarErişilebilirlik > TalkBack’e tıklayın.
 • TalkBack’i Kullan seçeneğini aktif hale getirin.

4. Öğeleri yüksek sesle duymak ister misiniz?

Ekranınızda dokunduğunuz her şeyin seslendirilmesini sağlayabilirsiniz.

 • Ayarlar > Erişilebilirlik > Sözlü İçerik seçeneğine tıklayın. Seçimi gözden geçirin. Metni vurguladığınızda Konuş butonunun çıkması için ayarı aktif edin.

Ekranınızda ne olduğunu duymanın ötesinde, Android telefonunuzun kamerasını bir metne veya bir resme doğrultabilir ve dinleyebilirsiniz. Seç ve Dinle’yi açmak için:

 • Ayarlar > Erişilebilirlik > Seç ve Dinle
 • Seç ve Dinle kısayolunu açın.
 • Seç ve Dinle’yi başlatmak için iki parmağınızla (TalkBack açıksa üç parmakla) yukarı kaydırın. Bir veya daha fazla öğeye tıklayın, ardından Oynat’a basın.
 • Seç ve Konuş özelliğinizi kameranızla kullanmak için, Kamera uygulamasını açın ve kamerayı bir görüntüye veya metne doğrultun. İki parmağınızla yukarı kaydırın (TalkBack açıksa üç parmak). Parmağınızı yüksek sesle okumak istediğiniz öğeler üzerinde sürükleyin.

5. Ses tanıma

Telefonunuz kapı zili, yangın alarmı veya siren gibi belirli sesleri dinleyebilir ve bunları duyduğunda size haber verebilir. iPhone’unuzda Ses Tanıma’yı açmak için:

 • Ayarlar > Erişilebilirlik > Ses Tanıma yolunu izleyin. Ardından cihazınızın tanımasını istediği sesleri tanıtın.

Android telefonunuzda Ses Bildirimlerini açmak için:

 • Ayarlar > Erişilebilirlik > Ses Bildirimleri yolunu izleyin. Ses bildirimlerini aç butonuna tıklayın. Yine cihazınızın algılamasını istediğiniz sesleri dinletin.

6. Canlı Dinleme

iPhone’unuz ve AirPod’unuz varsa, bu cihazları geçici işitme cihazlarına dönüştürebilmeniz mümkün. Bu, işitme güçlüğü çekenler için yararlı bir araç olsa da, başkaları tarafından konuşmaları dinlemek için de kullanılabilmesi mümkün.

7. Aramaları kolay yoldan bitirin

Aramayı bitirmek için ekrandaki komuta dokunmak yerine bir buton kullanabilirsiniz. iPhone’da aramayı bitirmek için yan düğmeye basın. Bu özelliği devre dışı bırakmanızın bir yolu yok.

Android telefonlarda bu özelliği etkinleştirebilirsiniz:

 • Ayarlar > Erişilebilirlik > Aramayı sonlandırmak için güç düğmesini seçin.

8. Gerçek zamanlı altyazılar

Bu özellik ile müziğinize, videolarınıza, podcast’lerinize, telefon görüşmelerinize ve daha fazlasına gerçek zamanlı olarak otomatik olarak altyazı ekleyebilirsiniz.

 • Ayarlar > Erişilebilirlik >  Altyazılar yolunu izleyin ve bu özelliği aktif edin.

Android telefonunuzda Gerçek zamanlı Altyazıları açmak için:

 • Ayarlar > Erişilebilirlik > Altyazı tercihleri yolunu izleyin ve bu özelliği aktif edin.

İlgili: Sand Coin Nedir? Metaverse Coinlerinden Sandbox’ın Geleceği ve Projesi!

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp telefonlardan desteğini çekiyor - hangi telefonlar whatsapp kullanamayacak - whatsapp'ı kullanamayacak olan telefonlar

Bu Eski Telefonlarla WhatsApp’a Erişiminizi Kaybedebilirsiniz!

macOS 2FA nasıl kurulur - macOS 2fa - google auth macos - microsoft auth 2fa

MacOS’da 2FA Özelliği Nasıl Aktif Edilir? Monterey’deki Yeni Özellik!