in

Telefonun Depolama Alanı Nasıl Boşaltılır? 6 Basit Öneri!

telefonun-hafizasi-dolunca-nasil-temizlenir
Telefonun Hafızası Dolunca Ne Yapılır?

Telefonun Depolama Alanı Nasıl Boşaltılır? 6 Basit Öneri!

Bu içeriğimizde telefonun depolama alanı nasıl boşaltılır? Sorusunu cevaplarken telefonun depolama alanı azalıyor çözüm diye arayışta olanlara küçük bir rehber hazırladık. Hızlıca rehberimize giriş yapalım. Bu rehberimizde 6 basit öneride bulunacağız.

Hiç yeterli depolama alanı yok uyarısıyla karşılaştınız mı? Sonuçta hiçbirimizin akıllı telefonlarında sınırsız depolama alanı yok. Bugün değilse belki gelecekte bu uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden telefonun depolama alanı azalıyor çözüm diye arama yapacağınız zaman bu içeriğimiz aklınıza gelmeli. Bu içeriğimizde bir iOS ya da Android kullanıcısı olmanızın bir önemi yok. Hangi cihazı kullandığınızın da bir önemi yok. Herhangi bir akıllı telefon kullanıcısıysanız bu 6 öneri işinize yarayacaktır.

Telefonun Depolama Alanı Nasıl Boşaltılır?

Gelin bu sorunun cevabına yakında madde madde birlikte bakalım. Bu 6 önerinin işe yarayacağını tekrardan hatırlatmak istiyorum.

Depolama alanınızın en çok nelerin doldurduğunu kontrol edin ve belirleyin:

Hem Android hem de iOS kullanıcıları, telefonlarının depolama alanının çoğunu nelerin kapladığını kontrol edebilir. Örneğin bir iPhone kullanıcısıysanız, Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı yolunu izleyin. Burada cihazınızdaki hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz. Ayrıca bu kısımda sadece hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını görmenin yanında hangi uygulamayı ne kadar kullandığınızı da görmeniz mümkün.

Sosyal Medya Uygulamalarınızın Depolama Alanını Boşaltın:

WhatsApp, Telegram, Instagram, Snapchat ya da Facebook gibi platformlar en sık kullanılan programlar arasında yer alıyor. Ancak bazı kullanıcıların bilmediği bir şey var. Bu uygulamalar telefonlarınızı düşündüğünüzden fazla yavaşlatabilir ve depolama alanınızı resmen ‘yiyebilir!’ Her ne kadar birçok cihazda uygulamayı silmeden önbellek temizleme özelliği olsa da ne yazık ki kimi zaman bu istenilen performansı sağlamıyor. Bu uygulamaları kullanmaya devam edecekseniz mutlaka silin ve tekrar yükleyin. Silip yüklemeden önce cihazınızın depolama alanına göz atın. Çünkü ne kadar yer açılacağına siz de şaşıracaksınız!

İndirilen Filmleri, Podcast’leri ve Dizileri Silin:

Telefonunuzu temizlerken, indirilen filmleri, podcast’leri veya dizileri silmeyi unutmayın. Büyük boyutlu dosyaları silmek cihazınızı bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Eğer bu indirilen dosyalarınızı silmeyi istemiyorsanız bir bulut depolama uygulaması kullanmanızı öneririz. Bulut depolama uygulamaları ile ilgili detaylara web sitemizin inceleme kategorisinden göz atabilirsiniz.

Eski Mesajları Gözden Geçirin:

Telefonunuzun varsayılan mesajlaşma uygulamasını aktif olarak kullanmıyor olsanız bile, arada bir bahar temizliği yapmaya değer. Çok sayıda spam veya tanıtım mesajınız olduğunu ve gelen kutunuzda saklanan milyonlarca iki adımlı doğrulama kodunu keşfedebilirsiniz. Açıkçası, bunu temizlemeyi düşünmüyorsanız bile düşünün. Çünkü oradaki bildirim sayısı gittiğinde bile içiniz ferahlıyor ve cihazınızda yer açılıyor. Ayrıca ekleri olan mesajlara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çünkü daha fazla yer kaplıyor ve yanlışlıkla tıklama ihtimaliniz de çok yüksek. Bu yüzden cihazınızda mesajları tutmamaya, direkt silmeye çalışın.

Uygulama Önbelleklerinizi Temizlemeyi Unutmayın:

Aslında sosyal medya uygulamalarında söylediğimizin şeyin aynısı. Önbellek temizleme konusunu aslında sosyal medya platformları ya da mesajlaşma uygulamaları ile sınırlandırmamamız gerek. Hangi uygulamayı çok fazla kullanıyorsanız o uygulamanın önbelleği mutlaka şişiyordur. Örneğin bir banka uygulamasını çok fazla kullanıyorsanız; bu banka uygulamasının önbelleğinin çok fazla yer kaplayacağı anlamına geliyor. Bu yüzden uygulamalarınızın ne kadar yer kapladığına dikkat ederken aynı zamanda belgelerinin de ne kadar yer kapladığına göz atın ve temizleyin.

Fotoğraf Galerinizi Temizleyin:

Fotoğraf çekmeyi seven birisiyseniz mutlaka cihazınızda binlerce fotoğraf vardır. Fakat işinize yaramayan fotoğraflar olduğunu da düşündüğümüzde çok fazla yer kaplayan bir alan olduğu konusunda hemfikir olabiliriz. Bu yüzden fotoğraf albümlerinizi ve videolarınızı temizleyin. Eğer fotoğraflarınızı, videolarınızı daha doğrusu anılarınızı silmeyi düşünmüyor ve geçmişin sizi mutlu ettiğini düşünüyorsanız o halde yine çözümü bulut depolama uygulamalarında aramalıyız.

İlgili:

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPhone'da Telefon Görüşmeleri Nasıl Kaydedilir?

iPhone’da Telefon Görüşmeleri Nasıl Kaydedilir?

ublock-origin-nedir-guvenli-mi-nasil-kullanilir-reklam-engelleyici-eklenti

En İyi Reklam Engelleyiciler Listesi! 2022 Yılında En Çok Kullanılanlar!