in

Akıllı Giysiler Nelerdir? Akıllı Giysiler Pahalı Mı? İşte Örnekler!

akıllı giysiler nelerdir
akıllı giysiler nelerdir

Akıllı Giysiler Nelerdir? Akıllı Giysiler Pahalı Mı? İşte Örnekler!

Giysiler hayatımızı değiştirebilir mi? Bu içeriğimizde akıllı giysiler nelerdir? Sorusunu cevaplarken aynı zamanda akıllı giysilere örnekler vereceğiz. Tabii ki akıllı giysiler pahalı mı ucuz mu? Diye bakınacağız.

Giysiler teknik olarak hayatımızı iyileştirebildiği gibi değiştirebileceği de biliniyor. Yüksek teknoloji giysiler, farklı kelimelerle adlandırılabilir. Akıllı tekstil ürünleri, akıllı kumaş ürünleri, elektronik giysiler veya sürekli kullandığımız gibi akıllı giysi gibi çok farklı kelimelerle adlandırılıyor.

Akıllı giysilerin diğerlerinden farkı sadece ekstra donanıma sahip olmaları. Bu donanım bir sensör olabilirken yine farklı bir hizmet de sunuyor olabilir. Örneğin bir akıllı giysi Bluetooth hizmetinden ya da Wi-Fi hizmetinden faydalanarak ekstra hizmetler sunabilir.

Akıllı Giysilere Örnekler:

Birçok şirket teknolojiyi ürünlerine entegre etmeye başladı. Örneğin bir saat firması akıllı saat üretebilirken, spor giyimleri üreten başka bir firma akıllı spor kıyafetleri üretmeye başladı. Peki akıllı giysilere örnek verecek olsak nelerden bahsederdik?

  • Akıllı çoraplar: Sensoria adlı şirket akıllı çoraplar üretiyor. Bu çoraplar sayesinde koşu yapıyorsanız ya da yürüyüş yapıyorsanız ayaklarınızın hangi bölümünün ne kadar baskı aldığını görebiliyorsunuz.
  • Akıllı ayakkabılar: Pizza Hut’ın bile bu teknolojiden faydalandığını düşünürsek hayatımıza girişi çok da geç olmayacak.
  • Akıllı iş kıyafetleri: Samsung, dijital kartvizit alışverişi yapabilen, telefonların kilidini açabilen ve diğer cihazlarla etkileşime girebilen akıllı bir iş kıyafeti geliştirdi.
  • Akıllı gündelik giyim: Tommy, ürün kullanımını izleyebilmek için bazı giysilerde bu teknolojiden faydalandı.
  • Akıllı spor giyim: Bazı firmalar fitness etkinliğini kontrol etmek için bu tür çalışmalar gerçekleştirdi.

Akıllı Giyim Teknolojisini Hangi Firmalar Yapıyor?

Birçok teknoloji ve moda şirketi akıllı giyim teknolojisi ile yakından ilgilendiği bilinen bir gerçek. Bu şirketler arasında Samsung, Google, Tommy, Under Armour, Levi’s gibi birçok şirket var. Birçok kişinin aklına Apple ne yapıyor diye bir soru geldiğini düşünüyoruz. Tabii ki Apple da bu şirketler arasında. Daha sayamayacağımız birçok şirket (Örneğin Adidas, Nike vb.) bu teknoloji ile yakından ilgileniyor. Bu teknolojinin yanında örneğin Adidas, NFT ve Metaverse ile de yakından ilgileniyor.

Bu teknoloji ve moda devlerinin arasında tabii ki küçük şirketler de var. Sensora, Loomia, Komodo Technologies gibi şirketleri de bu pazarda görmemiz mümkün.

Samsung ve Google, akıllı giysilere yatırım yapan en büyük teknoloji şirketleri olsa da, OmSignal, BioMan ve Awear Solutions gibi daha küçük şirketler de giyim markalarını piyasaya sürerek veya daha büyük moda markalarıyla işbirliği yaparak damgasını vuruyor.

Akıllı Giysiler Pahalı mı?

Akıllı giysilerde kullanılan teknolojinin ek maliyeti nedeniyle, genellikle geleneksel giysilerden daha pahalılar. Eğer üretimi yurt dışında olan bir şirketse zaten ülkemizde ucuz olması pek de beklenemez değil mi?

Fakat zaman teknolojik ürünlerin artışı ve kullanımı diğer eski giysilerin fiyatları gibi olacaktır. Kısacası yeni olduğu için her ürün bize çok pahalı. Ancak gelecekte bu sorunun çözüleceği aşikar. Global alışveriş sitelerinden anında hızlı teslimat ile satın alabileceğimiz bu ürünlerin şimdilik kullanım alanları da kısıtlı.

Akıllı Giysileri Nereden Satın Alabilirim?

Akıllı giysileri almayı düşünüyorsanız alışveriş sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında markanın kendi web sitesinden de bu tür ürünleri incelemeniz veya almanız mümkün. Amazon gibi alışveriş siteleri bu tür alışverişler için en uygun yerler diyebiliriz.

Notlar:

  • Akıllı giysilerin diğer giysiler gibi yıkanıp kurutulması mümkün.
  • Akıllı saatler ya da akıllı gözlükler de akıllı giysi olarak tanımlanıyor.
  • Akıllı giysiler teknoloji ile birleşmiş, geleceğin kıyafetleri olarak tanımlandığı da bir gerçek.
  • Nano teknoloji ile akılı giysiler farklıdırlar.
  • Kıyafetlerinizi ya da eşyalarınızı yıkarken özen göstermeniz gerekiyor.

İlgili: Avalanche Nedir? AVAX Nereden Alınır? AVAX’ın Geleceği ve Kurucusu!

5/5 - (4 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

internet baglantisi

İnternet Bağlantı Sorunları Nasıl Giderilir? 5 İpucu!

Sesi Yazıya Çevirme!

Sesi Yazıya Çevirme! 5 Uygulama!