in

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Nedir?

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği nedir?
Altı Şapkalı Düşünme Tekniği nedir?

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Nedir?

Edward de Bono tarafından geliştirilen Altı Şapkalı Düşünme Tekniği, yaratıcı düşünmeye katkı sağlamak ve çok yönlü bakış açısını geliştirmek adına kullanılan bir düşünce tekniğidir. Bireyler, düşünceleri ve hisleri temsil eden farklı renkte 6 şapkayı takarak; olaylara farklı yönlerden bakar, yeni fikirler üretir ve yaratıcı düşüncelerini geliştirirler. Bu yazımızda, Altı Şapkalı Düşünme Tekniği hakkında bilinmesi gerekenlere yer verdik.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği nedir?

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde yer alan şapkaların işlevlerine aşağıda kısaca değindik. Ancak daha detaylı bilgiler için yazarın Altı Şapkalı Düşünme Tekniği kitabına bakmanızı öneririz.

alti sapkali dusunme teknigi
Altı Şapkalı Düşünme Tekniği nedir?

Beyaz Şapka

Beyaz, objektifliğin ve tarafsızlığın rengidir. Buna bağlı olarak beyaz şapka, eldeki somut verilerden yola çıkılarak yorum yapmayı, objektif bir bakış açısı geliştirmeyi gerektirir. Beyaz şapka takan kişi, doğruluğundan emin olunan eldeki veriler ışığında hareket eder. Mevcut verilerin yanı sıra eksik olan bilgilerin neler olduğu ve bunların nasıl elde edilmesi gerektiği sorgulanır.

Kırmızı Şapka

Duyguların ve içgüdülerin rengi kırmızıdır. Bu nedenle kırmızı şapka takıldığı zaman, mantık değil; duygular devrede olmalıdır. Mantıklı bir açıklama yapılmaksızın, öfke, coşku, kuşku, korku, hırs ve tutku gibi duygular dışa vurulur. Önemli olan, ne hissettiğimizi kavrayabilmektir.

Siyah Şapka

Siyah rengi, karamsarlığı simgeler. Bu şapkayı takan kişiler, olaylara eleştirel yaklaşırlar. Bu bakış açısıyla yaklaşmak, kişileri olası risklere karşı koruyabilir. Gerçekleştirilecek eylemlerin neden olabileceği olumsuzluklara odaklanılır. Bu sayede de yanlış kararlar alma olasılığı en aza indirgenir. Önemli olan, en kötü ihtimalde ne olabileceğinin kavranmasıdır.

6 sapkali dusunme

Sarı Şapka

Umudun ve aydınlığın rengi sarıdır. Bu sebeple de sarı şapkayı takanlar, iyimser düşünerek; kıymetli ve faydalı olanın ne olduğunu araştırırlar. Optimist bir bakış açısıyla yaklaşarak elde edilen veriler için mantıklı bir temel oluşturmaya çalışırlar. Önemli olan, yapıcı ve olumlu olmaktır.

Yeşil Şapka

Bereketin ve yeşerip büyümenin rengi yeşildir. Yeşil şapkayı takanlar, yaratıcı düşünmeli ve orijinal fikirler üretmelidir. Bununla birlikte, doğayı, yaşam döngüsünü ve enerjiyi simgeleyen yeşil rengi; problemlerin üstesinden gelmek için yaratıcı fikirleri destekler.

Mavi Şapka

Mavi, dengeyi kurmanın ve en iyi sonuca ulaşmanın rengidir. Mavi renk şapka takanlar, diğer beş şapkadan çıkan sonuçları toplayıp bir düşünce süzgecinden geçirirler. Önemli olan, varılması gereken en doğru kararın hangisi olduğu ve bu aşama itibariyle artık ne yapılması gerektiğidir.

hats
Altı Şapkalı Düşünme Tekniği nedir?

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bybit-sifir-islem-ucreti

Bybit Copy Trading Platformunda İşlem Ücreti Ödemeyin! Bu Fırsat Kaçmaz!

Sweat Economy 1

Sweat Coin Nedir? Nereden Alınır?