in

API Nedir? Ne İşe Yarar?

API nedir

API Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu içeriğimizde: API kullanımına örnekler nelerdir? Uygulama Programlama Arayüzü ne işe yarar? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

API nedir?

Uygulama Programlama Arayüzü olarak tanımlanan API, sunucular ile uygulamalar arasındaki bağlantının sağlanmasında görev alan bir protokoldür.

Uygulama Programlama Arayüzü (API) ne işe yarar?

API, her ne kadar Uygulama Programlama Arayüzü olarak tanımlansa da yazılım ile donanım türlerinin de arayüz tanımlamasını yapmaktadır. Yazılımlar arasında iletişimi sağlarken; veri akışının da sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Başka bir ifadeyle API, kullandığımız uygulamaların işlevselliğini sağlayan bir araçtır

API kullanımına örnekler nelerdir?

Bir kullanıcının, telefonundaki herhangi bir uygulamaya giriş yaptığını varsayalım. Bu bir kamera uygulaması ya da şehirlerarası online bilet satılan bir uygulama olabilir. Hatta hava durumu uygulaması bile olabilir. Kullanıcının açtığı bu uygulamalar üzerinden yapmak istediği her işlem; Uygulama Programlama Arayüzü (API) sayesinde gerçekleşir. Kullanıcı kişi, belirli bir tarih için şehirlerarası otobüs bileti aradığında; API, kullanıcının bu isteğini sunucuya iletir. Sunucu ise kaynaktan aldığı bilgiyi, API aracılığıyla söz konusu uygulamaya ulaştırır. Böylece kullanıcının beklediği sonuçlar uygulamaya yansımış olur. Facebook (Meta) ve Instagram gibi sosyal medya uygulamaları ya da Whatsapp gibi çeşitli mesajlaşma uygulamalarını kullanırken de API kullanmış oluyoruz.

Application Programming Interface (API) ve Güvenlik

Uygulama Programlama Arayüzü (API), kullanıcı verilerinin güvenliği için de önemli bir görev görür. Kullanıcıların verileri API sayesinde sunuculara tamamen açık bir hâlde değildir. Ancak gerekli olan kullanıcı verileri, küçük parçalar hâlinde sunuculara iletilir. Sonuç olarak API’ler: İnternet tabanlı uygulamaların işlevselliğini sağlayan, veri güvenliğini sürdüren ve kullanıcıların istedikleri işlemlerin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan önemli bir yapıyı ifade eder.

Google ve API

Öte yandan API’ler, şirketler için oldukça önemlidir. Başta Google ve Amazon olmak üzere pek çok ünlü şirket, API’lerden önemli bir gelir elde etmektedir. Örnek vermek gerekirse: Google Haritalar ve Google TV gibi pek çok Google uygulamasını işlevsel hâle getiren şey Google API’leridir. Bu kadar önemli bir konumda olan API’ler için Google, ciddi yatırımlar yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Uygulama Programlama Arayüzleri, işletmelerin kullanıcılara sunduğu uygulamalar ile kullanıcıların bu uygulamada yer alan ürünlere erişmesini sağlar. Bu nedenle şirketlerin elde ettikleri kazançlarda API’lerin önemli bir yeri vardır. Bundan dolayı da işletmeler, API’ler için önemli bir bütçe ayırmaktadır.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cartesi nedir

Cartesi Nedir? CTSI Token Nereden Alınır?

ripple

Ripple Nedir? XRP Nereden Alınır?