in

İnternette Paylaşılmaması Gereken Bilgiler Nelerdir? Özel Bilgilere Değindik!

internette paylaşılmaması gereken bilgiler - sosyal medyada paylaşılmaması gereken bilgiler - özel bilgileri paylaşmayın - webtekno - muhabbit
internette paylaşılmaması gereken bilgiler - sosyal medyada paylaşılmaması gereken bilgiler - özel bilgileri paylaşmayın - webtekno - muhabbit

İnternette Paylaşılmaması Gereken Bilgiler Nelerdir? Özel Bilgilere Değindik!

İnternette paylaşmamanız gereken bilgiler veya tehlike oluşturabilecek kişisel veriler neler hiç düşündünüz mü? Gün içinde saatlerce vakit geçirdiğiniz internet bilgileriniz ve verileriniz için ne kadar güvenli tartışmaya açık bir konudur. İnternet her ne kadar hayatımızı en çok kolaylaştıran ve gün içinde birçok işimizi halledebildiğimiz bir alan olsa da aynı zamanda kişisel bilgilerimizin korunması noktasında bazı riskler ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle internette veya sosyal medya araçların bazı bilgilerin yayınlanması ve yer alması büyük sorunlara neden olabilecektir. 

İnternette Paylaşılmaması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Kişisel bilgilerinizin korunması sizler için önemli ise başta sosyal medya olmak üzere genel olarak internette bazı bilgilerinizi gizli tutmanız gerekir. Bu bilgiler:

Ev ve İş Yeri Adresleri:

Kişisel hesaplarınızda kesinlikle ev ve iş yeri adreslerinizi paylaşmamaya özen gösterin. İnsanlara hizmet veren bir kurum hesabı değilse kendi kişisel adresinizi veya şirket bilgilerinizi sosyal medya veya diğer platformlardan paylaşmamanız gerekir. Özellikle ev adresinizi check-in yaparken iki kez düşünmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. 

İlgili:

Çocuklarınızın Fotoğraflarını Paylaşırken Dikkat Edin:

Çocuklarınızın fotoğraflarını çekin ve onları anı olarak saklayın. Ancak bunları internet gibi büyük ve kaybolmayan bir arşive yüklerken daha dikkatli olun. Özellikle çocuğunuzun mahremini ihlal eden ve ileride onun için sorun olabilecek resimleri paylaşmayın. 

Hem Kendi Hem de Yakınlarınızın Fotoğraflarını Paylaşırken Dikkatli Olun: 

Eğlenirken veya güzel anlar yaşarken fotoğraf çekmek güzel ve eğlencelidir. Ancak her anınızı paylaştığınız sosyal medyada sadece yakınlarınızın olmadığını unutmayın. Kendi fotoğraflarınız dışında yakınlarınızın, arkadaşlarınızın fotoğrafını paylaşmadan önce onlardan izin alın. Özellikle sosyal medyada direkt mesajlarda insanlara özel ve mahrem fotoğraflarınızı paylaşmayın.

Banka ve Kredi Kartı Bilgileri:

İnternette paylaşmamanız gereken ve paylaşmanız halinde özellikle finansal olarak tehlikeye gireceğiniz bir bilgi varsa o da kuşkusuz banka ve kredi kartı bilgileridir. Bu bilgilerinizi, parolanızı, T.C. kimlik numaranızı, kimliğinizin kendisini asla ama asla paylaşmamanız gerekir. 

İnternette paylaşmamanız gereken bilgiler arasında ayrıca doğum tarihiniz, kimliğinizin üzerinde yazan bilgiler, anne kızlık soyadı gibi önemli veriler yer almaktadır. Bunlar siber dolandırıcılık için büyük fırsatlar yarattığından kesinlikle paylaşılmamalıdır.

Lorentlabs üzerinden farklı içeriklerimize hızlıca erişebilirsiniz. 

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google alternatifleri - google yerine kullanılabilecek siteler - google yerine arama motorları - gizlilik odaklı arama motorları

Gizliliğinize Saygı Duyan Google Alternatifi Arama Motorlarını Ele Alıyoruz!

kimlik hırsızlığı nedir - kimlik avı saldırıları - kimlik avı - kimlik saldırıları - kimlik hırsızlığı

Phishing nedir? Bu Hack Yöntemine Kanmayın!