in

Güvenlik Duvarı Kullanmalı Mıyım? Kullanmanız İçin 5 Neden!

guvenlik-duvari-nedir-guvenlik-duvari-nasil-kapatilir
guvenlik-duvari-nedir-guvenlik-duvari-nasil-kapatilir

Güvenlik Duvarı Kullanmalı Mıyım? Kullanmanız İçin 5 Neden!

Şu anda bir güvenlik duvarını kullanıyor olma ihtimaliniz çok yüksek. Bilgisayarınız modern bir işletim sistemi çalıştırıyorsa, genellikle yerleşik bir güvenlik duvarınız vardır veya kurduğunuz bir üçüncü taraf güvenlik duvarını kullanıyor olabilirsiniz. Bunlar birer ihtimal.

Güvenlik Duvarı Nedir?

Cihazınızı internetteki veri tabanlı kötü amaçlı yazılım tehlikelerinden korumak için tasarlanmış bir bariyer veya kalkandır. Bir PC’den, telefondan, tabletten bir medya sunucusuna, TV’ye ve bunun yanı sıra diğer birçok cihaza kadar herhangi bir cihaz veya sistemde kullanılabilir.

Çoğu işletim sistemi (masaüstü ve mobil), temel bir yerleşik güvenlik duvarına sahip fakat daha iyi kontrol seçenekleri ve daha güvenilir sonuçlar genellikle üçüncü taraf bir uygulama kullanılarak elde edilebilir.  

Güvenlik duvarı uygulamaları, hangi uygulamaların internet erişimini kabul etmesi ve reddetmesi gerektiğini kontrol etmek için beyaz listeyi kullanan çeşitli otomatik araçlar içeriyor. 

Güvenlik Duvarı Kullanmalı Mıyım?

1. Yetkisiz Uzaktan Erişimi Önlemek Için Güvenlik Duvarı Kullanın!

Bilgisayarınızın başına gelmesi ihtimal en kötü şeylerden biri, birinin uzaktan kontrolü ele geçirmesi. Verilerinizin kontrolünü üstlenerek dijital krallığınızı ele geçirmek için uzaktan bir davetsiz misafir istemediğinizi biliyorum.

Doğru yapılandırılmış bir güvenlik duvarı (ve modern bir işletim sistemi) ile uzak masaüstü erişimini devre dışı bırakmanız gerekiyor. Bu, bilgisayar korsanlarının bilgisayarınızı gizlice ele geçirmesini basit bir şekilde engelleyecek küçük bir yöntem.

2. Güvenlik Duvarının Eski Bilgisayarlar Güvenliğini Sağlaması Mümkün!

Şaşırtıcı bir şekilde, sırasıyla 2001 ve 2009’da piyasaya sürülmelerine rağmen, hala Windows XP ve Windows 7 kullanan insanlar var. Daha da kötüsü, bazıları bu işletim sistemlerini güvenlik duvarı olmadan kullanıyor.

Bunu doğru okudunuz. İnternette siber uzayda dolaşan, korumasız PC’lere saldırmayı bekleyen çok sayıda kötü kod var. ISS’nizin bunu önlemeye yardımcı olması mümkün. Ancak müdahalesi oldukça sınırlı.

Yani, Windows 7 kullanıcıları (Haziran 2019 itibariyle bilgisayarların %14’ü) kendinize bir iyilik yapın. Emin olmak için üçüncü taraf bir güvenlik duvarı kurun.

Bunu yaptıktan sonra, yükseltme işlemine başlayın. Veya modern, güvenli bir işletim sistemini çalıştırabilen yeni bir bilgisayar satın alın.

Çünkü şu anda bilgisayar korsanları için kolay ve canlı bir hedefsin. Bu ürkütücü.

İlgili:

3. Güvenlik Duvarları Çevrimiçi Oyunları Daha Güvenli Kılar!

Çevrimiçi oyunlar, en önemli internet etkinliklerinden birisidir, ancak aynı zamanda potansiyel bir güvenlik riskidir. Güvenli olmayan veya yakın zamanda tehlikeye atılan oyun sunucularında bulunan çevrimiçi oyuncuları hedefleyen çeşitli kötü amaçlı yazılımlar geliştirildi.

Oyun yayıncıları genellikle sunucularında güvenliği en üst düzeyde tutsa da, güvenlik duvarı kullanmak akıllıcadır. Bilgisayar korsanlarının sisteminize girmek için kötü amaçlı yazılımlarını kullanma girişimleri engellenecek ve sisteminiz güvende kalacaktır.

Çoğu durumda, güvenlik duvarı meta verilerde sağlanan bilgileri kullanarak kendini oyunun gereksinimlerine göre yapılandırır.

En sevdiğiniz oyunu başlatmadan önce bilgisayarınızı optimize etmek ve mevcut en iyi performansı sağlamak için bunu mutlaka kullanın. Sorun varsa, oyunun destek sayfalarına başvurun. Güvenlik duvarı uygulama ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

4. Uygun Olmayan İçeriği Bir Güvenlik Duvarıyla Engelleyebilirsiniz!

Güvenlik duvarı uygulamaları genellikle yetişkin web siteleri dahil olmak üzere belirli çevrimiçi hedefleri engelleme seçeneği de içeriyor. Bu sayede çocukların bu tür içeriklere erişimlerini kısıtlamak isteyen ebeveynler güvenlik duvarı kullanabilir.

5. Güvenlik Duvarlarının Donanım Veya Yazılım Olması İhtimal!

Yukarıda belirtildiği gibi, güvenlik duvarlarının yazılım olması gerekmiyor. Yönlendiricide yerleşik olarak çoğu evde donanım halinde güvenlik duvarı var.

Bu güvenlik duvarı ayarlarına erişim, yönlendirici için yönetici kimlik bilgilerini gerektiriyor.

Bazen, özellikle bir oyun konsoluyla çevrimiçi oyun oynamak için bazı ince ayarlar yapmanız gerekiyor.

Herhangi bir değişikliği kaydetmeden önce, ayarları tanımak için yönlendiricinizin belgelerini kontrol ettiğinizden emin olun!

Her Şey İçin Güvenlik Duvarını Kullanamazsınız!

Güvenlik duvarını kullanırken (yerleşik ya da sonradan eklediğiniz bir uygulama) her şeyi engelleyemeyeceğinizi hatırlatmak isterim. Örneğin; solucanlar, virüsler ya da tuş kaydediciler ile mücadelede durum oldukça vahim. Çünkü kontrol sağlayamazlar. Fakat bu tür sorunlara karşı antivirüs kullanmayı sakın unutmayın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WiFi Windows 11

Halka Açık Wi-Fi Ağlarına Neden Bağlanmamalıyız?