in

Apple Watch Güvenlik Ayarları! Bu 5 Özelliği Aktif Edin!

apple watch gizliliği ayarları - apple watch güvenlik ayarları - apple watch kullanımı
apple watch gizliliği ayarları - apple watch güvenlik ayarları - apple watch kullanımı

Apple Watch Güvenlik Ayarları! Bu 5 Özelliği Aktif Edin!

Bu içeriğimizde Apple Watch güvenlik ayarları özelinde 5 maddeye değineceğiz. Bu 5 maddedeki ayarları mutlaka gözden geçirin. Eğer bir Apple Watch kullanıyorsanız bu ayarlar sayesinde gizlilik ve güvenlik konusunda normalden daha iyi bir yerde olacağınızdan şüphe yok. Şimdi gelin Apple Watch güvenlik ayarları kontrolümüzü gözden geçirelim.

Bir Apple Watch ile kişiler, mesajlar, takvim, fitness uygulamaları, sağlık, mail ve daha fazlasına hızlıca ulaşmanız mümkün. Hatta bir Apple Watch ile Haritalar’a ulaşarak adım adım yol tarifi bile alabilirsiniz. Bu yüzden bu şekilde kişiselleştirdiğimiz Apple Watch, çalınır ya da kaybolursa kişisel verilerimiz risk altında demektir. Peki ne yapacağız? Apple Watch gizlilik ve güvenlik ayarları konusunda biraz hassas davranmalıyız. Gelin en basit şekilde neler yapabiliyoruz bunlara değinelim.

Apple Watch Güvenlik Ayarları:

Bu başlık altında 5 maddeyi adım adım anlattık. Apple Watch güvenlik ayarlarını mutlaka gözden geçirin.

Apple Watch Parolası Oluşturun:

Eğer bir Apple Watch sahibiyseniz tıpkı iPhone’da yaptığımız gibi saatiniz için bir parola oluşturun. Saatinizi açarken parolayı girmeniz istendiğinde yabancı birisi bu parolayı giremez ve verileriniz güvende kalır. Bu aslında en temel güvenlik önlemi diyebiliriz. Bu parola oluşturma konusunu sadece Apple Watch için düşünmeyin. Eğer herhangi bir cihazınızda böyle bir özellik varsa mutlaka etkinleştirin.

  • iPhone’da Apple Watch uygulamasına giriş yapın.
  • Ayarlar’a giriş yapın.
  • Parola seçeneğine tıklayın.
  • iPhone ile kilidi aç butonunu aktif edin.
  • Bu şekilde Apple Watch’ın açılışını iPhone ile yapabilirsiniz.

Mevcut Apple Watch parolanızı değiştirmek istiyorsanız ya da daha güçlü bir parola oluşturmayı düşünüyorsanız Ayarlar > Parola > Parolayı Değiştir yolunu izleyin.

Bildirim Gizliliğini Etkinleştirin:

Bildirimlerinizi iPhone yerine Apple Watch kullanarak kontrol etmeniz aslında daha kolay ve daha basit. Bu yüzden bildirimleri kontrol etmek için Apple Watch’ınızı kullanabilirsiniz. Fakat bildirimleri buradan kontrol etmek istiyorsanız Bildirim Gizliliği özelliğini aktif etmenizi öneririz.

Bildirim Gizliliği özelliğini aktif ettiğinizde yine bildirimi görebileceksiniz. Fakat detaylarını ekrana tıklamadıktan sonra görmeniz mümkün değil. Bu da yanınızdaki meraklı gözlerden bildirimlerinizi koruyacaktır.

Bildirim gizliliğini açmak için Saatim sekmesi üzerinden Bildirimler’e giriş yapın. Buradan da Bildirim Gizliliği özelliğini aktif edin.

İlgili:

Kaybolan Apple Watch’ı Bulma:

Apple Watch, her şey gibi kaybolabilir veya çalınabilir. Fakat Apple Watch’ı Bul özelliği ile saatiniz nerede veya kimin elinde olursa olsun onu bulabilirsiniz. Bu özelliği mutlaka etkinleştirin.

Bu özellik sayesinde yabancı birisi Apple Watch’ınızı açamaz. Çünkü parolası var. (Parolayı etkinleştirmeyi unutmayın.) Bu özelliği aktif ederken aynı zamanda Kayıp Modu adı verilen özelliği de aktif etmeyi unutmayın. Bu özellik sayesinde saatiniz kaybolduğunda uzaktan erişim sağlayarak ekranınızda numaranızın çıkmasını sağlayabilirsiniz.

10 Başarısız Parola Denemesinden Sonra Verileri Sil:

Apple Watch’ınızın verilerinin güvenliği konusunda endişeleriniz varsa Verileri Sil adı verilen bu özelliği kullanabilirsiniz. Bu özelliği aktif ettiğinizde herhangi birisi ya da siz parolanızı 10 kere hatalı girerseniz saatinizdeki veriler otomatik olarak silinir. Bu özelliği aktif etmek için Ayarlar’a girin. Parola sekmesini açın ve ardından Verileri Sil butonuna tıklayın.

Nabız ve Fitness Gizliliği:

Bu kişisel sağlık verilerinizin gizliliği de aslında oldukça önemli. Çünkü Covid-19 pandemisi sürecinde en büyük siber saldırılar sağlık konularında gerçekleşir oldu. Bu yüzden siz kişisel sağlık verilerinizi korumayı öğrenmelisiniz.

Gizlilik > Sağlık > Nabız adımlarını izleyin ve buradaki ayarı kapatın. Buradaki verileri paylaşmakla ilgili gizlilik endişeleriniz varsa bu verileri paylaşmayı durdurmak için Fitness Takibi’ni kapatın.

İlgili: Instagram, TikTok ve Facebook’u Hemen Silin! (Videolu İçerik)

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fotoğraf düzenleme - fotoğraf düzenleme uygulamaları - en iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları - en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleyiciler

En iyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları!

apple watch 101 - apple watch ile neler yapılabilir

Apple Watch 101! Apple Watch Alanların Yapması Gerekenler!