in

Crackonosh Canımızı Sıkabilir, İnternet Kullanıcıları Nelere Dikkat Etmeli?

Crackonosh nedir SEO - Crackonosh madenciliği - Crackonosh kodları
Crackonosh nedir SEO - Crackonosh madenciliği - Crackonosh kodları

Crackonosh adlı kötü amaçlı yazılım gerçekten can sıkacak gibi duruyor. Bu kötü amaçlı yazılım ile ilgili bir içerik hazırlamak istedik. İçeriğimize başlamadan önce birkaç kısa cümle ile kısa notlarımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kısa notlar:

  • Crackli bilgisayar oyunları indirmeyin.
  • “Crackonosh” adlı kötü amaçlı yazılım 220.000’den cihaza bulaştı.
  • Bu kötü amaçlı yazılım, kullanıcıların haberi olmadan bilgisayarlarını kripto para madenciliği yapan bir cihaza dönüştürüyor.
  • Crackonosh bulaşmış bir cihazda büyük bir yavaşlama söz konusu oluyor. Fakat birçok antivirüs uygulaması herhangi bir bildirimde bulunmuyor.

Bilgisayarlarınıza crackli bir oyun indiriyorsanız bu tür risklerle karşılaşırsınız. Sadece Crackonosh özelinde değil, herhangi bir kötü amaçlı yazılım ile karşılaşabilir ve size zarar verebilir. Torrent veya korsan oyunların doğrudan indirilmesiyle bulaşan ve yayılan Crackonosh, haberiniz olmadan günlerce, aylarca belki de yıllarca bir başkası adına kripto para madenciliği yapmanızı sağlıyor.

Siber korsanların bu şekilde 2 milyon doları aşan kazanç elde ettiği düşünülüyor. Crackonosh, 2018 yılından beri piyasada olan kötü amaçlı yazılımlardan bir tanesi. Fakat 2021 yılında artan şikayetlerden dolayı birçok siber güvenlik uzmanını harekete geçirdi.

Xact IT Solutions CEO’su Bryan Hornung, oyuncuların güçlü bilgisayarları olduğu için hedef kişilerin genellikle oyun indiren kişilerden oluştuğunu vurguluyor. Fakat crackli ya da torrent üzerinden indirilmiş herhangi bir uygulamada veya oyunda bu tür bir kötü amaçlı yazılım ile karşılaşılabileceğini de dile getiriyor.

Crackonosh Hangi Oyunlarda Görüldü?

  • Grand Theft Auto V
  • NBA 2K19
  • Far Cry 5 
  • 2018 Call of Cthulhu
  • Call of Duty: Modern Warfare

Bu ve benzeri birçok uygulamanın crackli halinde Crackonosh bulunuyor.

Ne Yapmalıyız?

Bir kullanıcı Windows 10’da Crackonosh kötü amaçlı yazılımıyla korsan bir oyun yüklemeye çalıştığında, Crackonosh bilgisayarın kayıt defterini değiştirerek kendisine Güvenli Mod’da başlatma izni veriyor. Ardından, bir sonraki açılışında bilgisayarı Güvenli Mod’da başlatmaya zorluyor, bu da çoğu anti-virüs yazılımını devre dışı bırakır, böylece Crackonosh mevcut olabilecek herhangi bir önlemi hedefleyebilir ve kolayca silebilir.

Crackonosh, Windows 10’daki güvenlik simgesini sahte simge ile değiştiriyor. Böylece kullanıcılar simgenin sahte olup olmadığını kolay kolay anlamıyor. Windows Update’i devre dışı bırakıyor. Çünkü Windows Defender’ı otomatik olarak yeniden yüklememenizi istiyor.

İlgili:

Kullanıcılar bilgisayarını hiçbir sorun yokmuş gibi kullanabilirler. Ancak madencilik yazılımının talepleri nedeniyle önemli ölçüde yavaşlaması muhtemel.

Crackonosh’ı temizleyebilmeniz için oldukça fazla bir zamana ihtiyacınız var. Kayıt defterinizi ve programlarınızı tek tek incelerken aynı zamanda mevcut koruma uygulamalarınızı da gözden geçirmeniz gerekiyor.

Birçok kullanıcıya göre bu tamamen zaman kaybı. Zaman kaybı yaşamamak için format atmak gerekiyor. Yapmanız gereken tek şey crackli uygulamaları, programları veya oyunları cihazınıza indirmemek. Kısacası güvenilir olmayan, bilinmeyen bir bağlantıdan herhangi bir şey indirip cihazlarınıza kurmayın. Böylelikle kötü amaçlı yazılımlardan ve fidye yazılımlarından korunabilirsiniz.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vpn hizmetleri ile ilgili bilinen yanlışlar - kaspersky vpn - lorentlabs - lorent research lab - kaspersky lorentlabs

VPN Hizmetleri ile İlgili Bilinen Bazı Yanlışları Düzelttik!

sekuritance seo - sekuritance hakkında seo - sekuritance nedir - sekuritance muhabbit - sekuritance incelemesi - skrt coin

Sekuritance, Blockchain İşlemlerinde Güven Oluşturuyor!