in

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası ve Çözümü! [Güncel]

DNS nedir - DNS hakkında - DNS kullanımı - DNS nasıl değiştirilir

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası ve Çözümü! [Güncel]

Eğer siz de DNS sunucusu yanıt vermiyor! Diye öfkeleniyor ve sinirleniyorsanız bu içeriğimizde DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası ve çözümü konusunun güncel cevabına erişebilirsiniz. Gelin şimdi hep birlikte DNS sunucusu yanıt vermiyor sorununa göz atalım.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor!

DNS sunucusu, genel IP adresleri ve bunlarla ilişkili ana bilgisayar adlarından oluşan bir veritabanı içeren bir bilgisayar sunucusudur. DNS sunucuları, bu adresleri, kullanıcıların web tarayıcılarına yazdıkları alan adlarıyla eşleştirir.

Tarayıcınıza bir URL yazdığınızda, bilgisayarınız bir DNS sunucusuyla bağlantı kurar ve o etki alanı için IP adresini ister. Sunucu daha sonra veri tabanında IP adresini arar ve bilgisayarınıza geri gönderir. Bilgisayarınız daha sonra web sitesine bağlanmak için IP adresini kullanabilir.

DNS sunucuları, hatırlanması zor IP adresleri yerine hatırlanması kolay alan adlarının kullanılmasını mümkün kıldıkları için İnternet’in önemli bir parçasıdır. DNS sunucuları olmadan, ziyaret etmek istediğiniz her web sitesinin IP adresini yazmanız gerekir.

Çoğu ISS ve web sitesi, kullanıcıları için DNS sunucuları sunar. Ancak, Google Public DNS ve Cloudflare DNS gibi genel DNS sunucularını da kullanabilirsiniz.

DNS sunucuları, yalnızca web sitesi adreslerini aramaktan daha fazlası için kullanılabilir. Web sitelerini engellemek, trafiği yönlendirmek ve güvenliği artırmak için de kullanılabilirler.

Bir DNS sunucusunu çalıştırmak, önemli miktarda kaynak ve uzmanlık gerektirir. Bu nedenle çoğu kullanıcı, ISS’leri veya web siteleri tarafından sağlanan DNS sunucularına güvenir.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası ve Çözümü

Windows bilgisayarınızda “DNS sunucusu yanıt vermiyor” hatası alıyorsanız, bunun nedeni ağ bağlantınızdaki veya DNS sunucunuzdaki bir sorun olabilir.

Sorunu çözmek için deneyebileceğiniz bazı sorun giderme adımları şunlardır:

1. Ağ bağlantınızı kontrol edin.

Bilgisayarınızın internete bağlı olduğundan emin olun. Kablosuz bağlantı kullanıyorsanız, farklı bir kablosuz ağa bağlanmayı deneyin.

2. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bazen sorun, bilgisayarınızı yeniden başlatarak çözülebilir.

3. DNS sunucunuzu değiştirin.

Sorun devam ederse, bunun nedeni DNS sunucunuzdaki bir sorun olabilir. DNS sunucunuzu Google DNS veya OpenDNS gibi genel bir DNS sunucusuyla değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

4. Ağ sürücünüzü güncelleyin.

Hâlâ sorun yaşıyorsanız, bunun nedeni ağ sürücünüzdeki bir sorun olabilir. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için ağ sürücünüzü güncellemeyi deneyebilirsiniz.

5. ISS’nize başvurun.

Hâlâ sorun yaşıyorsanız, sorun ISS’nizde olabilir. Yardım için ISS’nize başvurabilirsiniz.

DNS Sunucusu İle Yönlendirme İşlemi

Web sitenizden gelen trafiği yeniden yönlendirmek için yeni bir DNS kaydı eklemeniz gerekir. Bu kayıt, DNS sunucularına alan adınıza yönelik isteklerin yeni IP adresine yeniden yönlendirilmesi gerektiğini söyleyecektir. Kayıt şöyle görünecek:

example.com CNAME’DE new-server.example.com

Bu kayıt, DNS sunucularına example.com için bir istek aldıklarında, new-server.example.com’un IP adresini döndürmeleri gerektiğini söyler.

Yeni DNS kaydını ekledikten sonra, değişikliğin dünyadaki tüm DNS sunucularına yayılması biraz zaman alacaktır. Bu işlem 48 saat kadar sürebilir. Bu süre zarfında, bazı ziyaretçiler eski sunucuya yönlendirilecek, diğerleri ise yeni sunucuya yönlendirilecek.

Değişiklik yayıldıktan sonra tüm ziyaretçiler yeni sunucuya yönlendirilecektir. Daha sonra eski DNS kayıtlarını kaldırabilir veya ileride değişikliği geri almanız gerekmesi ihtimaline karşı yerinde bırakabilirsiniz.

DNS sunucu yanıt vermiyor hatası ile ilgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Baby-Doge-madenciligi

Baby Doge Madenciliği Nasıl Yapılır? Baby Doge Nedir?

zararli-link-analizi-nasil-yapilir

Zararlı Link Analizi Nasıl Yapılır?