in

Doxxing Nedir? Doxxing Tehdidi Nasıl Önlenebilir? Bu Bir Tehdit!

doxxing nedir - doxxing türleri nelerdir - doxxing hakkında bilgiler - doxxing incelemesi - doxxing türleri engelleme
doxxing nedir - doxxing türleri nelerdir - doxxing hakkında bilgiler - doxxing incelemesi - doxxing türleri engelleme

Doxxing Nedir? Bu Bir Tehdit!

Bu içeriğimizde Doxxing nedir? sorusunu cevaplarken aynı zamanda bu konunun detaylarına değiniyoruz. Bugüne kadar hiç Doxxing ile karşılaştınız mı?

Doxxing, kişilerin hayatlarını sadece sanal ortamda değil, direkt gerçek hayatta da etkiliyor. Bu tür tehditlerin yaptırımları yasal olarak olmalı mı? Eğer olmalıysa sizce cezalar ağır mı olmalı yoksa hafif mi?

Doxxing Nedir?

Bir internet kullanıcısının gerçek kimlik bilgileriyle birlikte kişisel verilerinin kötü bir niyetle aranıp bulunması sonucu bu bilgilerin izinsiz bir şekilde paylaşılmasına Doxxing denir. Terimin anlamını genişletmek tabii ki mümkün. Kelime, siber korsanlar tarafından genellikle karşıt görüşlü korsanlara karşı gerçekleştirilen ‘dox bırakma’ eyleminden türemiştir.

Doxxing ile karşılaşabilmeniz için ünlü veya popüler olmanıza hiç gerek yok. Eğer kötü niyetli birisiyle karşı karşıya kalırsanız bu tür çevrimiçi tacizlerle karşılaşmanız mümkün. Özellikle sosyal mühendislik sonrası ortaya çıkan bu çevrimiçi tehdit özellikle duygularınız kullanıldığında ortaya çıkar.

Eğer bir Facebook ya da Instagram sayfasındaki gönderiye adminin beğenmeyeceği bir yorum yaparsanız o kişi sizin bilgilerinizi araştırır ve sizi tehdit eder. (Bir ihtimal) Bu, geçmişten günümüze birçok kez çoğu insanın karşılaştığı durumlardan sadece bir tanesi. Tabii ki bu sadece basit bir örnek. Buna benzer onlarca örnek verilebilir. Eğer kişisel bilgileriniz, kimlik bilgileriniz, özel fotoğraf veya videolarınız ya da ev adresiniz vb. internette izinsiz bir şekilde paylaşılırsa doğacak sorun oldukça büyük olabilir.

Doxxing Türleri Nelerdir?

Doxxing, çevrimiçi olarak birçok yol ile gerçekleşir. Fakat genel olarak aşağıda maddeleştirdiğimiz alt başlıklar bu yolların hepsini kapsar.

 • Bir internet kullanıcısının kişisel verilerinin çevrimiçi olarak ifşa edilmesi
 • Bir internet kullanıcısının birçok kişi tarafından bilinmeyen bilgilerinin internete sızdırılması
 • Sadece itibara yönelik değil, aynı zamanda internet kullanıcısının ortaklarına ve ailesine zarar verebilecek bilgileri çevrimiçi olarak ifşa etme

Doxxing olarak adlandırılan bu çevrimiçi tehdit sadece fake hesaplardan, sosyal medyada görüştüğümüz kişilerden ya da herhangi bir arkadaşımızdan gelebileceği gibi sadece çalıştığınız işte iyi bir yönetici olduğunuz için de gerçekleşebilir. Örneğin bir siber korsan şirketinize ait verileri çevrimiçi olarak yayımlayabilir. Bu verilerin içinde çalışanların yani sizin de bilgileriniz varsa bu Doxxing’dir. Bu yüzden bazı önleyici tedbirler almak oldukça önemli. Peki Doxxing’e karşı alınacak önlemler neler?

Doxxing’e Karşı Alınacak Önleyici Tedbirler:

 • Bir VPN kullanın ve internet ortamındaki verilerinizi şifreleyin.
 • Sosyal medya platformlarından kişisel bilgiler paylaşmayın.
 • Sosyal medya platformlarından fotoğraflarınızı ve videolarınızı paylaşmayın.
 • Herhangi bir görsel paylaşmak zorundaysanız bu görselde adresinizi belli edecek tabela, okul ismi, hastane ismi vb. gibi şeylerin olmadığına dikkat edin.
 • Profillerinizin gizlilik ayarlarını kontrol edin ve en iyi şekilde ayarlayın.
 • Sosyal medya platformlarında tanımadığınız kişiler varsa onları platformlarınızdan uzaklaştırın.
 • Sosyal medya hesaplarınıza asla yabancı kişileri eklemeyin.
 • Her platform, mail ve hesap için güçlü parolalar oluşturun.
 • Tek kullanımlı e-posta hesabı kullanmaya çaba gösterin.
 • Her platform için farklı kullanıcı adı ve parola kullanın.
 • Farklı platformlardaki Facebook ve Gmail gibi kısayol giriş seçeneklerini kullanmamaya özen gösterin.
 • Google ve türevi arama motorlarında varsa kişisel verileriniz temizleyin.

İlgili:

İçeriklerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

android telefonu hızlandırma - android hızlandırma uygulamaları - android telefonu hızlandırma - android - telefonum yavaşladı

Android Cihazlarda Veri Kurtarma: En İyi 6 Programı Ele Aldık!

gizli mod

Favori Tarayıcınızda Gizli Mod ile Web Takibini Nasıl Engellersiniz?