in

Mac Bilgisayarı Hızlandırma Yolları! Mac’i Bu 6 Yol ile Hızlandırabilirsiniz!

bilgisayarı hızlandırma - mac bilgisayarı hızlandırma - mac hızlandırma yolları - mac'i nasıl hızlandırabilirim
bilgisayarı hızlandırma - mac bilgisayarı hızlandırma - mac hızlandırma yolları - mac'i nasıl hızlandırabilirim

Mac Bilgisayarı Hızlandırma Yolları! Mac’i Bu 6 Yol ile Hızlandırabilirsiniz!

Eğer bir Mac cihaz kullanıyorsanız ve cihazınızın yavaşladığının farkındaysanız sizler için küçük bir rehber hazırladık. Bu rehberimizdeki yolları izleyerek cihazınızı mevcut hızından biraz daha hızlı hale getirebilirsiniz. Fakat unutmayın bu yollarla ilk aldığınız hıza kavuşmanız pek mümkün değil. Sonuçta cihaz eskiyor ve ister istemez belli yavaşlamalar olmak zorunda.

Bu içeriğimizde bahsettiğimiz Mac bilgisayarı hızlandırma yolları toplamda 6 adet. Fakat bu sayıyı artırmak ve detaylandırmak tabii ki mümkün. Eğer bilgisayarınızda ciddi bir donanımsal sorun yoksa bu yollar bir şekilde işinize yarayacak diye düşünüyoruz.

Mac Bilgisayarı Hızlandırma Yolları!

Aşağıdaki yolları deneyin ve bizlere sonuçları bildirin. Eğer işinize yarayan farklı yolları da denediyseniz bunları da bize bildirmeyi unutmayın.

  • Cihazınızın depolama alanına göz atın: Eğer cihazınızın depolama alanı doluysa ya da dolmak üzereyse bu bilgisayarınızda yavaşlamaya neden olabilir. En basit şekilde depolama alanını rahatlatmamız gerektiği ortada. Bunun için ilk yapmamız gereken şey fotoğrafları, metin dosyalarını ve videoları iCloud’a yedeklemek. Bu sayede fotoğrafların, videoların ve metin dosyalarının Mac’te kapladığı yeri sıfıra indirmiş oluruz. iCloud’a yedekleme yapmadan önce iCloud hesabınızın parola güvenliğini ve hesap güvenliğini sağlayıp güçlendirmeyi unutmayın. Kullanmadığınız uygulamaları silin. Cihazınızda kullanmadığınız uygulamalar illaki vardır. Bu uygulamaları kullanmıyorsanız ya da bir uygulamayı sık sık kullanmıyorsanız silin. İhtiyaç anında geri indirebileceğiniz bir uygulamanın aslında cihazınızda yer kaplamasına izin vermemelisiniz.

İlgili:

Peki başka ne yapabiliriz? Mac’inizin sol üst köşesinde bulunan elma simgesine tıklayın. Buradan Bu Mac Hakkında butonuna tıklayarak depolama alanını açın. Depolama menüsünden de ne kadar alan kullandığınızı keşfedin ve Yönet butonuna basarak neyin ne kadar yer kapladığını öğrenin. Gereksiz gördüğünüz uygulamaları, dosyaları, videoları, fotoğrafları hatta notları bu bölüm sayesinde hızlıca öğrenebilir ve silebilirsiniz. Harici diske kaydettiğiniz yedeklemeniz harici diskin hasar görmesi ya da bozulması durumunda yedeklemenize ulaşmanızı engeller. Bu yüzden güvenilir bir bulut depolama oldukça işinize yarayacaktır.

  • Güncellemeleri erteliyor musunuz? Ertelemeyin: Eğer Mac bilgisayarı hızlandırma yolları diye bir içerik okuyorsanız bu maddenin ikinci sırada olmasının kaçınılmaz bir gerçek olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Güncellemelerinizi otomatik olarak ayarlayın. Cihaz, güncellemeleri kendisi yapsın. Manuel olarak yaparken unutabilir ya da sürekli erteleyebilirsiniz. Güncellemeler sayesinde cihazınızdaki açıklar kapatılır, hatalar düzeltilir. Belki de cihazınızın yavaşlamasına mevcut bir hata yol açıyordur. Bu yüzden güncellemeleri her zaman yapın. Güncellemeleri kontrol etmek ve yapmak için yine sol üst köşedeki elma simgesine tıklayın. Buradan Bu Mac Hakkında sekmesini seçin ve Güncellemeleri Kontrol Et butonuna tıklayın. Varsa güncellemeniz yapın.
  • Mac kullanıcılarının birçoğu cihazını kapatmıyor. Onlardan mısınız? Eğer siz de cihazınızı kapatmadan direkt kapağını kapatanlardansanız bunu yapmayın. Hangi cihaz olursa olsun belli bir zaman dinlenmezse belli bir süre sonra hantallaşır. Bunu özellikle iPhone kullanıcıları çok iyi biliyordur. Cihazınızı ara ara kapatın ve 5-10 dk kapalı kaldıktan sonra yeniden başlatın. Bu cihazınızın rahatlamasını sağlayacaktır. Geçmişte bu hatayı kişisel olarak ben de çok fazla yapıyordum. Sonra durumu fark edince günde birkaç kez kapatıp açmaya başladım. İşe yaradığını söylemeliyim.

İlgili: Android ve iPhone’da Ters Görsel Arama Nasıl Yapılır?

  • Aynı anda birçok uygulamayı çalıştırıyorsanız sakin olun. Bunu yapmak için birçok nedeniniz olabilir. Fakat aynı anda onlarca uygulamanın çalışması hem cihazınızın ısınmasına yol açar, hem de cihazınızın kasmasına neden olur. Bu yüzden Aktivite İzleyicisi’ne göz atarak cihazınızı ne kadar yorduğunuza göz atabilirsiniz. Bu özellik sayesinde hangi uygulamanın CPU’yu ve RAM’i nasıl ve ne kadar çok kullandığını görebilirsiniz.
  • Eğer önbelleğiniz doluysa bu da cihazınızın yavaşlamasına neden olabilir. Önbelleği ne doldurur? Web sitelerine girdiğiniz tarayıcılardan uygulamalara kadar her şey önbelleğinizi doldurur. Bu da cihazınızın yavaşlamasına neden olur. Mac bilgisayarı hızlandırma yolları arasında yer verdiğimiz bu soruna en basit çözüm tabii ki önbelleği temizlemek. Önbelleğinizi temizleyin. Kullandığınız uygulamaları silip tekrar yüklemek de oldukça işe yarayacaktır. Özellikle sürekli kullandığınız mesajlaşma ya da sosyal medya uygulamaları üzerinden bunu deneyin.
  • Başlangıçta gereksiz uygulamalar dahil birçok uygulama aynı anda başlıyorsa bu oldukça büyük bir sorun demek. Bu madde sadece Mac cihazlar için değil aynı zamanda Windows cihazlarda da oldukça geçerli bir madde. Eğer bilgisayarınız açılırken aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırmaya çalışıyorsa oldukça güç harcıyor demektir. Bu yüzden de bilgisayarınızın yavaş açılması ve açılınca masaüstünde kullandığınız dosyaların geç görünmesine sebep olabilir. Apple simgesine tıklayın. Buradan Sistem Tercihleri sekmesine geçin. Kullanıcılar ve Gruplar seçeneğine tıklayın. Oturum Açma Öğeleri‘ne tıklayın. Buradaki uygulamaları kaldırın. Bu sayede oturum açılırken başlatılan uygulamaları durdurmuş olursunuz.

İlgili: Mac’e Virüs Bulaşır Mı? Mac’e Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarım?

İçeriklerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

windows 11 kısayolları - windows 11 varsayılan tarayıcı değiştirme - nasıl kullanılır - varsayılan ayarları değiştirme - windows 11

Windows 11’de Varsayılan Web Tarayıcı Nasıl Değiştirilir?

regtech çözümleri - regtech çözümleri uyum sorunları - regtech - sekuritance - sekuritance nedir - sekuritance hakkında - regtech nedir

RegTech Çözümleri Uyum Sorunlarını Nasıl Kolaylaştırabilir?