in

E-posta Güvenliği: Virüsleri Önlemek İçin Güvenlik Önlemlerini Derledik!

e-posta güvenliği - mail güvenliği - phishing - kimlik avı
e-posta güvenliği - mail güvenliği - phishing - kimlik avı

E-posta Güvenliği!

E-posta üzerinden gerçekleştirilen siber saldırılar, geçmişten günümüze gün geçtikçe artıyor. Son olarak COVID-19 pandemisiyle alakalı olarak sık sık karşılaştığımız kimlik avı saldırıları ve yemleme saldırıları bu konunun en büyük örnekleri arasında diyebiliriz. Her ne kadar birçok kişi tarafından anlık mesajlaşma uygulamaları kullanılıyor olsa da hala günümüzde birçok şirket tarafından e-postalar kullanılmaya devam ediyor. Bu kadar yaygın kullanılırken de bir siber saldırının olmamasını beklemek sanırım doğru bir beklenti olmaz. Hem profesyonel hem de kişisel alanlarda yıllardır kullanılan e-postaları bugün ele alıyoruz!

İnternetteki güvenliğinizi her zaman sağlamanız mümkün olmasa da bazı konulara dikkat ederek internet güvenliğinizi biraz daha arttırabilirsiniz. Bu konu da onlardan birisi. Birçok kaliteli mail servisi örneğin kimlik avı saldırılarına karşı gelen maillerin birçoğunda uyarı bildirim sistemi kullanıyor. Bu uyarı sayesinde kullanıcılar daha fazla dikkat ediyor. Eğer size gönderilen maillerde alıcılar kısmını ‘Açıklanmayan alıcılar’ gibi bir uyarıyla görüyorsanız o mailin sizden başka birçok kişiye gönderildiğini unutmayın.

İlginizi Çekebilir:

E-posta Güvenliği ile ilgili temel uyarılar:

Bilinmeyen mailleri açmayın.

Bilinmeyen mailleri açmak herhangi bir zarar vermez. Fakat dikkatsiz davranmanız ya da gelen maili merak etmeniz size zarar verebilir. Birçok bilinmeyen adresten gönderilen mail, gereksiz kutusuna düşüyor. Gereksiz kutusuna düşen mailleri incelediğimizde oldukça dikkat çekici ve algı yaratan mailler olduğunu görebiliyoruz. ‘Hayır ben bir araba kazanmadım. Bunu biliyorum.’ demeniz oldukça önemli. Kanmamak gerekiyor.

Ek ile gelen dosyalara dikkat edin!

E-postalardaki en büyük tehlikelerden birisi de onlarla gelen ek dosyalar. Örneğin bildiğiniz birisinden gelmiş olsa bile herhangi .exe dosyasını mail üzerinden açmadan önce mutlaka tarayın. Herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız maili direkt silebilirsiniz. Dosyayı açmadığınız sürece herhangi bir zararla karşılaşmayacağınızı (sadece mail açarak bir sorun ile karşılaşmazsınız) hatırlatmak isterim. Bilmediğiniz kişilerden ya da mail adreslerinden gelen dosyaları ise açmamaya özen gösterdiğinizde bu tür problemlerin sizlere zarar veremeyeceğini unutmayın.
İlgili: O Çok Güvenilen ProtonMail’i İnceledik! ProtonMail Güvenli mi?

Farklı bağlantılara karşı dikkatli olun!

E-posta adresinize ya da SMS gelen kutunuza neredeyse günde 5-6 adet şüpheli gönderi geliyordur. İşte tam da bunlardan bahsediyorum! Sizi farklı ya da bilinmeyen bir web sitesine yönlendirmek için her gün onlarca gönderi ile karşılaştığınız bir gerçek. Bu gönderilerin birçoğu ödül kazandınız, hediyenizi alın, aşınız geldi vb. gibi dikkat çekici konulardan oluşuyor. Bu tür web sitelerine girerek kişisel bilgilerinizi ya da herhangi profil bilgilerinizi o web sitelerine girerseniz ne yazık ki diyebileceğimiz tek şey ‘geçmiş olsun’ olacaktır. Bu yüzden biraz dikkat etmek kesinlikle fayda sağlayan bir durum.

Parolalarınızı veya kişisel verilerinizi paylaşmayın!

Asla unutmamamız gereken en önemli konulardan birisi; kullandığımız platformların veri topladığı ve e-posta (diğer platformlar da dahil) hesaplarımızın siber saldırganların eline geçebileceği gerçeği. Bu yüzden hiçbir zaman e-posta üzerinden parola ya da kişisel bilgi paylaşmamak en doğru tercih olacaktır. Aynı zamanda bu başlığı biraz daha geniş tutabiliriz. Örneğin; hiçbir kurum, kuruluş ya da şirket sizden mail yoluyla herhangi kişisel bilgi ya da parola talep etmez. Bu tür phishing (yemleme) saldırılarına da dikkat etmek kesinlikle faydalı olacaktır.

İlgili: Güvenli E-posta Karşılaştırması: Tutanota ve ProtonMail Karşılaştırması!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

microsoft onedrive nedir - onedrive incelemesi - onedrive güvenli mi - onedrive hakkında

OneDrive İncelemesi! OneDrive Güvenli Mi?

konum izleme - haberler - siber güvenlik - akıllı telefondan konum izleme

Akıllı Telefon Uygulamaları Konum İzleme Yoluyla Verilerinizi Nasıl Alıyor?