in

OneDrive İncelemesi! OneDrive Güvenli Mi?

microsoft onedrive nedir - onedrive incelemesi - onedrive güvenli mi - onedrive hakkında
microsoft onedrive nedir - onedrive incelemesi - onedrive güvenli mi - onedrive hakkında

2007’de SkyDrive olarak hayatına başlayan Microsoft’un OneDrive’ı yıllar içinde önemli ölçüde büyüdü. Office 365 ile bağlantısı sayesinde haklı olarak mevcut en büyük üç bulut hizmetinden birisi arasında yerini aldı. Ayrıca OneDrive, bulut içerisinde de düzenleme yapılmasına izin veriyor.

Hızlıca OneDrive özelliklerine göz atalım!

 • İlk 5 GB depolama alanı ücretsiz.
 • Aylık ve yıllık abonelik seçenekleri mevcut.
 • Microsoft Office 365 ile çevrimdışı görüntüleme ve düzenleme seçeneği var.
 • Arayüzü oldukça basit ve kullanım kolaylığı sunan bir uygulama.
 • Çapraz platform desteği mevcut.
 • 2 faktörlü kimlik doğrulama seçeneği var.
 • ABD merkezli.
 • Kapalı kaynak ve sıfır bilgi politikası ne yazık ki yok.
 • Dosya paylaşım desteği var.
 • İşletim sistemi entegrasyonu var.
 • Multimedya oynatma özelliğine sahip.
 • HTML gömme seçeneği mevcut.

OneDrive’da Gizlilik ve Güvenlik:

Onedrive ne yazık ki yukarıda da belirttiğim gibi sıfır bilgi politikasıyla uyumlu bir uygulama değil. Bu da kullanıcılar için biraz endişe yaratan bir durum. Sıfır bilgi politikası nedir? Neden bu kadar önemli? Diye soracak olan arkadaşlarıma hızlıca tek cümle şeklinde şöyle açıklamak isterim: Sıfır bilgi politikası, şirketlerin şifreleme anahtarları veya ana parolanız gibi hassas verilere sahip olmadıkları anlamına çıkan bir politika. Evet kısaca bu. Fakat bu OneDrive için konuşamayacağımız bir konu. Çünkü böyle bir politikaları mevcut değil. ABD’nin yasalarına tabi olan bir şirket. Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) veya diğer devlet kurumlarının, özellikle Microsoft‘un geçmişte şifrelenmiş mesajlara erişim izni verdiği iddiasıyla OneDrive sunucularında depolanan tüm bilgilere erişme olasılığı için oldukça yüksek bir ihtimal denilebilir.

Kapalı kaynak:

Şirketler genellikle altındaki özel materyali korumak için programlarını kapalı kaynak olarak tutuyorlar. Ancak bu ne yazık ki, sisteminize ne tür bir kodun itildiğini bilmenin mümkün olmadığı anlamına da geliyor. OneDrive, Microsoft’un sözüne güvenmenizi gerektiren bir istisna değil. OneDrive’ın ve açıkçası tüm uygulamaların açık kaynak olmasını ve bu nedenle alandaki uzmanların hakem incelemesine tabi olmasını tercih etmek doğru bir karar olacaktır.

İlginizi Çekebilir:

Cep Telefonu:

Android, iOS ve hatta Windows Phone için OneDrive, erişilebilir, modernize edilmiş bir düzene sahip, neredeyse tarayıcı sürümü gibi bütün özelliklere mobilde de sahip. Örneğin, dosyalar varsayılan olarak alfabetik şekilde görüntülenebiliyor.

“Fotoğraflar” bölümü, cihazınızdaki fotoğrafları otomatik olarak buluta yedeklemenize ve bir masaüstünde çekilmiş ekran görüntülerine erişmenize olanak tanıyor. Elbette bu, uygulamaya çalışabilmesi için kameranıza, fotoğraflarınıza ve videolarınıza erişim izni vermenizi gerektiren bir özellik.

Son Düşüncelerimiz:

OneDrive, özellikleriyle ağzına kadar dolu, kesinlikle güçlü bir hizmet. Kullanımı ve arayüzü oldukça basit. Konfor ve kolaylık göz önünde bulundurularak oluşturulan bu hizmetin sıfır bilgi bulut sağlayıcısı olmaktan uzak olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu yüzden gizlilik politikalarına ve hizmet şartlarına yakından göz atarak kullanıp kullanmamaya karar vermek tabii ki de kullanıcının son kararı. Fakat açık kaynaklı, sıfır bilgi politikası olan birçok uygulamanın da olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu uygulamalara da yine web sitemizin İnceleme kategorisinden görmeniz ve incelemelerini, detaylarını okumanız mümkün.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kurumsal güvenlik nedir - siber güvenlik nedir - kurumsal güvenlik - şirket güvenliği

Kurumsal Güvenlik Nedir? Kurumsal Güvenlik İçin 9 Etkin Öneri!

e-posta güvenliği - mail güvenliği - phishing - kimlik avı

E-posta Güvenliği: Virüsleri Önlemek İçin Güvenlik Önlemlerini Derledik!