in

Etkili KYC Uyumunun Önleyebileceği 7 Ciddi Suç

KYC nedir SEO - KYC nedir - KYC hakkında - KYC nasıl yapılır - KYC uyumluluğu - Etkili KYC
KYC nedir SEO - KYC nedir - KYC hakkında - KYC nasıl yapılır - KYC uyumluluğu - Etkili KYC

Etkili KYC Uyumunun Önleyebileceği 7 Ciddi Suç

İnsanlar suçluları yakalayan profesyonelleri düşündüklerinde muhtemelen polisleri veya özel dedektifleri hayal ediyorlar. Fakat KYC uzmanlarını gözardı ettiklerini ve bu çalışanları düşündüklerini pek sanmıyoruz. KYC uzmanları, dünya çapında her türlü suçla mücadelede önemli bir rol oynuyorlar.

KYC uyumluluğunu düşündüğümüz zaman birçok önemli konuda çözüm üretilebiliyor. Peki etkili KYC uyumluluğunun önleyebileceği 7 önemli ciddi suça göz atacak olursak bunlar nelerdir şimdi detaylı bir şekilde sıralayalım.

İlgili:

Terörizmin Finansmanı:

KYC uyumluluğu, dünyanın dört bir yanındaki organize kötü aktör gruplarının şiddet niyetlerini gerçekleştirmelerini engelleyen ilk savunma hatlarından birisidir. Teröristler silah ve malzeme satın almak için finansmana ihtiyaç duyarlar. Bu fonlar olmadan çalışamazlar. Bazı insanlar her zaman terör örgütlerine katılmaya veya bunları finanse etmeye isteklidirler. Fakat KYC uzmanları terörist grupların fonları kaynağında kesmek için erişim yollarının belirlenmesine yardımcı olur.

Kara Para Aklama:

Tüm suçlular terörist değil, ancak neredeyse tüm suçlular paralarının yaşam döngüsünü kara para üzerinden geçirmek için çalışırlar. KYC uyumluluğu, AML uyumluluğu ile el ele gider. Fonlar kara para aklama yoluyla meşru hale geldiğinde, bu fonları kaynağına kadar takip etmek çok daha zor hale gelir. Etkili KYC uyumluluğu, bu sürece bir anahtar atıyor ve suçluların haksız kazançlarını korumasını engelliyor.

Uyuşturucu Kaçakçılığı:

Terörizm ve kara para aklama gibi, uyuşturucu kaçakçılığı da çok büyük miktarlarda para gerektirir (ve buna yol açar). Küresel suç örgütleri bu parayı ya finansal kurumlarda saklayarak ya da sadece ticaret kanallarından taşıyarak kullanmaya başladığında, uyum uzmanları para, onu harcayan insanlar ve ortaya çıkan uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetleri arasında bağlantı kurmak için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışır. KYC’de çalışanlar uyuşturucuları asla kendileri görmeyebilir, ancak eylemleri yine de uyuşturucuları topluluklardan uzak tutmada önemli bir rol oynar.

Kimlik Hırsızlığı:

KYC, “müşterinizi tanıyın” anlamına geliyor. Finansal kurumlar bir müşteri hakkında her şeyi bilselerdi, bir başkası aynı müşteriymiş gibi davranmaya başladığında bunu anlayabilirlerdi. Uyum uzmanları, bankacılık müşterilerinin kimliğine bürünüldüklerini anlamalarına yardımcı olmak için olağandışı davranışları tespit edebilir ve analiz edebilir. Kolluk kuvvetleriyle birlikte, KYC uyumluluğu, finansman için kimlik hırsızlığına dayanan tüm suç çetelerinin yakalanmasına yardımcı olabilir.

Rüşvet ve Yolsuzluk:

Politikada, ticarette ve kanun yaptırımında rüşvet, yolsuzluk ve kara para, dünya çapında hassas ve aldatıcı bir konu olmaya devam ediyor.

Uyum uzmanları, kirli bir politikacıyı devirmek için gereken araştırmacı gazeteciliği yapamayabilirler, ancak yapbozun önemli bir parçasını getirirler: Dürüstlük. KYC uzmanları, finansal kayıtların doğruluğunu ve geçerliliğini sağlayarak, kötü aktörlerin meşru kanallar aracılığıyla dünyayı etkilemesini zorlaştırırlar.

Kalpazanlık:

Nakit para dünyanın birçok yerinde kral olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, çoğu nakit bir noktada veya bir bankada bir şekilde erir gider. Bu nakit sahte olduğunda, araştırmacılar bunun nereden geldiğini, ne kadarının var olduğunu ve kimde olduğunu bilmek isterler. Bu, KYC uyumluluğunun doğru kayıt tutma ve dürüstlüğünün devreye girdiği başka bir alandır. Kayıtlar ne kadar doğru ve güvenilir olursa, kolluk kuvvetleri suçluları o kadar kolay yakalar.

Mali Hırsızlık:

Basit hırsızlıktan daha bariz olan bir şey var mı? Etkili KYC uyumluluğu, sistemdeki zayıflıkları araştıran suçlular tarafından işletmelerin ve bireylerin yararlanmasını önler. 

KYC uyumluluk profesyonellerinin etkili koruyucular olmaları için aksiyon kahramanları olmaları gerekmiyor. Çünkü yaptıkları iş zaten onların gizli kahraman olduklarını gösteriyorlar. Etkili KYC uyumluluğu, şirketlerin ve kolluk kuvvetlerinin bu tür suçları genellikle başlamadan önce durdurmasına yardımcı oluyor.

Lorentlabs içerisindeki daha farklı içeriklere erişmek için ana sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

coin98 - coin98 seo - coin98 nedir - coin98 uygulaması

Coin98 Cüzdanı Nedir? Coin98 Cüzdanı Güvenli Mi?

kaspersky vpn'e güncelleme geldi - kaspersky vpn lorentlabs - lorentlabs - vpn güvenli mi

Kaspersky VPN Secure Connection’a Yeni Güncellemeler Geldi!