in

Firefox Gizlilik ve Güvenlik Ayarları ​​Nasıl Yapılandırılmalı?

firefox gizlilik ve güvenlik ayarları - mozilla firefox ayarları - firefox gizlilik ve güvenlik ayarları sıfırlama
firefox gizlilik ve güvenlik ayarları - mozilla firefox ayarları - firefox gizlilik ve güvenlik ayarları sıfırlama

Firefox Gizlilik ve Güvenlik Ayarları ​​Nasıl Yapılandırılmalı?

Bu içeriğimizde Firefox Gizlilik ve Güvenlik Ayarları nasıl kullanılır sorusunu cevaplarken aynı zamanda Firefox’un ayarlarına yakından göz atacağız.

Son zamanlardaki kullanıcı sayısındaki artış ile de bilinen Firefox, aynı zamanda mahremiyete önem veren tarayıcılar arasında yer alıyor. Eğer aklınızda Firefox ile ilgili olarak herhangi bir soru işareti varsa mutlaka web sitemiz üzerinden Firefox diye arama yaparak içeriklerimize göz atın. Bu sayede tarayıcının detaylarına ve incelemelerine erişebilirsiniz.

Mozilla Firefox ile ziyaret ettiğiniz bütün sitelerin güvenlik ve izin ayarlarını özelleştirebilmeniz mümkün. Örneğin Firefox kullanırken istemediğiniz içerikleri engelleyebilirsiniz. Bunun yanında çerezleri silebilir ve Firefox’un topladığı bilgileri sınırlandırabilirsiniz. Bu içeriğimizdeki adımları oluştururken masaüstü cihazı kullandığımızı da hatırlatalım.

Firefox Gizlilik ve Güvenlik Ayarları Nerede?

Eğer Firefox bir güncelleme yayınladıysa uygulamanızı en son sürüme güncellemeyi unutmayın. Her güncellemenin kullanıcı için faydalı olduğunu söylememiz mümkün. Firefox gizlilik ve güvenlik ayarlarını bulmak için adres çubuğuna aşağıdaki cümleyi yazabilirsiniz.

about:preferences#privacy

Bu cümleyi yazdıktan sonra Gizlilik sekmesini otomatik olarak açmış olacaksınız. Bu açılan sayfa işte Firefox Gizlilik ve Güvenlik Ayarları’nın olduğu sayfa. Bütün işlemleri buradan yapacağız.

Firefox Tarayıcı Gizliliği:

Tarayıcı Gizliliği bölümünden istediğiniz ayarı seçebilmeniz mümkün. Standart, Sıkı ve Özel olmak üzere 3’e ayrılan bölümü gördünüz mü? Buradan tercih yapacağız. Ayrıca bu kısımdan çerezleri, parolaları ve otomatik doldurma seçeneklerini nasıl kaydedeceğini vb. de seçip ayarlamanız mümkün. İçerik engelleme ayarlarınızı daha fazla özelleştirebilmeniz mümkün. Örneğin kullanıcı adı ve parolanızı bir web sitesinin kaydetmesini istemiyorsanız Oturum Açmalar ve Parolalar sekmesinin altınadaki İstisnalar bölümüne giriş yapın.

İlgili: Mana Coin Nedir? Decentraland (MANA) Ne İşe Yarıyor?

Firefox İzinleri:

Eğer mikrofonunuzu kapatma, bildirimleri durdurma, konum izlemeyi sınırlandırma vb. gibi şeyleri istiyorsanız İzinler kategorisine girip bu ayarları hızlıca gözden geçirebilir ve özelleştirebilirsiniz.

Örneğin bir web sitesine girdiğinizde o site kameranıza erişmeye çalışırsa Firefox üzerinde ne işlemi yapacağınıza karar vermek için Kamera‘nın yanındaki Ayarlar butonuna tıklayın. Bu bölümdeki her alanda istisnalar yaratabilmeniz de mümkün. Fakat kişisel verilerin güvenliği için gerekmedikçe kamera, mikrofon vb. gibi şeyleri aktif etmemenizi öneririz. Ayrıca İzinler kategorisinden otomatik ses çalma, açılır pencereler veya eklenti yükleme gibi taleplerde bulunan web sitelerini de buradan engellemeniz mümkün.

Firefox Güvenliği:

Bu bölümden tarayıcınız Mozilla Firefox üzerinden ziyaret ettiğiniz sitelerdeki potansiyel kötü niyetli ya da aldatıcı olan içeriğin nasıl işleneceğini özelleştirebilirsiniz. Firefox’un Kimlik Avı ve Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Özelliği oldukça güzel ve beğenilen bir özellik. Bu özellik sayesinde Firefox, kullanıcılarını kimlik avı ve benzer saldırılara karşı koruma sağlıyor. Eğer ziyaret ettiğiniz bir web sitesi phishing saldırısı ile sizi kandırmaya çalışıyorsa Firefox sizi uyarıyor. Eğer böyle bir uyarı ile karşılaşırsanız bu uyarıyı mutlaka ciddiye alın.

Ek olarak bu bölümden Firefox’un web sertifikalarını nasıl işleyeceğini de seçebilmeniz mümkün. Web sitelerine giriş yaparken HTTP yerine HTTPS protokolüne dikkat edin. Kısacası adres çubuğunuzda yeşil asma kilit görünüyor mu buna ara ara göz atın.

İlgili: Mozilla Firefox Güvenli Mi? Neden Firefox Kullanmalıyız?

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xiaomi sağlık uygulaması - Xiaomi mi health - Xiaomi uyku takibi - Xiaomi uyku analizi

Xiaomi ile Uyku Takibi ve Analizi Yapabilirsiniz. Adım Adım Anlattık!

firefox focus nedir - firefox focus nasıl kullanılır

Firefox Focus Nasıl Kullanılır? Firefox Focus Nedir?